رئیس مركز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا تشریح كرد

افراد مشهور چطور از سو استفاده مجرمانه در فضای مجازی مصون بمانند

افراد مشهور چطور از سو استفاده مجرمانه در فضای مجازی مصون بمانند ایمن رها: سرهنگ رجبی به سو استفاده مجرمان برای سرقت اطلاعات، كلاهبرداری، شایعه سازی و هتك حیثیت با بهره گیری از برند و نام افراد مشهور آگهی داد و راهكارهای پیش گیری از آنرا توضیح داد.


به گزارش ایمن رها به نقل از مهر، سرهنگ دوم "علی محمد رجبی " رئیس مرکز تشخیص و پیش گیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: هر ساله شاهد تشکیل پرونده های مختلف کلاهبرداری، سرقت اطلاعات، شایعه سازی، هتک حیثیت و… با شکایت افراد مشهور و پرطرفدار فضای مجازی و کسب و کارهای معتبر و خوشنام در شبکه های اجتماعی هستیم، که به دنبال سوءاستفاده مجرمان سایبری در شبکه های اجتماعی از نام و برند آنها صورت گرفته است. رئیس مرکز تشخیص و پیش گیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با اعلان اینکه شبکه های اجتماعی راهکارهایی برای جلوگیری از این دست سوءاستفاده ها از نام اشخاص حقیقی و حقوقی دارند، اضافه کرد: متاسفانه عدم توجه این افراد به رعایت نکات ایمنی یکی از دلیلهای گرفتار شدن دنبال کنندگان و مخاطبانشان در دام مجرمان سایبری است. سرهنگ رجبی در ادامه پیشنهاد کرد: افراد و کسب و کارهایی که در فضای مجازی فعالیت گسترده ای را دنبال می کنند راهکارهای زیر را برای پیش گیری از این اتفاقات دنبال کنند: - راه اندازی سایت رسمی برای خود و معرفی صفحات مجازی اصلی در آن.- دریافت تیک آبی ( verify tick ) برای صفحه اصلی خود در شبکه های اجتماعی.- با توجه به این که دریافت تیک آبی در شبکه های اجتماعی خارجی پروسه طولانی و پیچیده ای دارد یکی از راهکارهای کاربردی ایجاد صفحه در شبکه های اجتماعی داخلی و دریافت تیک آبی برای آن و معرفی آن به مخاطبان است.- صفحات جعلی بوسیله سازوکارهای پیش بینی شده در شبکه های اجتماعی گزارش شود. وی اظهار داشت: فعالیت افراد مشهور و پرطرفدار فضای مجازی و کسب و کارهای معتبر در شبکه های اجتماعی بدون رعایت نکات امنیتی لازم برای اصالت بخشی به حساب کاربری زمینه ساز انتساب مطالب خلاف واقع به آنها، کلاهبرداری و سرقت اطلاعات از علاقه مندان آنها و یا سو استفاده از اعتبار آنها می شود و خودشان و دنبال کنندگانشان را با چالش های حقوقی و قضائی مواجه می کند. رئیس مرکز تشخیص و پیش گیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا در ادامه اظهار داشت: از منظر هویت چهار نوع صفحه یا حساب کاربری در شبکه های اجتماعی وجود دارد که عبارتند از صفحات افراد حقیقی، صفحات افراد حقوقی (سازمان ها، شرکت ها، کسب و کارها و…)، صفحات هواداری و صفحات جعلی که از طرف علاقه مندان تشکیل می شود. سرهنگ رجبی عمده گرفتاری ها را متعلق به صفحات جعلی دانست و بیان داشت: بیشتر شکایت های این حوزه از صفحاتی هستند که به نام و هویت یکی از افراد شناخته شده و پرمخاطب در شبکه های اجتماعی به وجود آمده اند. این صفحات یا حساب های کاربری با جا زدن خود بجای صفحه اصلی می کوشند از این روش برای رسیدن به اهداف مجرمانه خود استفاده کنند. این مقام مسئول اشاره کرد: انگیزه هایی مانند تخریب شخصیت صاحب اصلی حساب، انتشار شایعه از زبان فرد اصلی، کلاهبرداری از دنبال کنندگانی که به اشتباه افتاده اند، درآمدزایی از تبلیغات و یا حتی موضوع گیری های سیاسی از مواردی هستند که مجرمان را به این سو هدایت می کند. وی به دنبال کنندگان این صفحات نیز سفارش کرد پیش از اعتماد به صفحه یا حساب کاربری با دقت در موارد زیر از هویت ادعایی صفحه مطمئن شوند: - بررسی تعداد دنبال کنندگان.- بررسی دنبال کنندگان معتبر صفحه.- تاریخ تشکیل صفحه.- بررسی اطلاعات معرفی صفحه.-بررسی آدرس صفحه و نام کاربری.- اصالت سنجی صفحه با صفحات معرفی شده در وب سایت شخصی یا سایر صفحات دارای تیک آبی در بسترهای دیگر.
- بررسی نوع پست های بارگذاری شده.-بررسی نوع پاسخ دهی به مخاطبان و دنبال کنندگان.-عدم قید جمله این صفحه توسط هواداران یا ادمین مدیریت می شود و کاملاً بجای فرد قرار دادن خود. سرهنگ رجبی پایبندی و مسئولیت پذیری اجتماعی افراد مشهور و پرطرفدار فضای مجازی و کسب و کارهای معتبر در شبکه های اجتماعی برای مشارکت در حذف و گزارش صفحات جعلی را بسیار مهم دانست و از همه کاربران شبکه های اجتماعی خواست تا با گزارش صفحات مجرمانه و جعلی بوسیله سازوکارهای موجود در شبکه اجتماعی مختلف در سالم سازی فضای مجازی مشارکت کنند.


منبع:

1399/03/02
11:08:26
5.0 / 5
2697
تگهای خبر: امنیت , ایمنی , پلیس , تبلیغات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی