اخطار آتش نشانی درباره تغییرات كاربری ناایمن در بافت بازار

اخطار آتش نشانی درباره تغییرات كاربری ناایمن در بافت بازار سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نسبت به انجام تغییرات كاربری به صورت غیرقانونی و نا ایمن در بافت های قدیمی و بازارها اخطار داد.


سید جلال ملکی در گفتگو با ایسنا، در اینباره اظهار نمود: یکی از علل تغییر کاربری های نا ایمن و خارج شدن محل ساختمان از حالت مسکونی افزایش وسعت بازارها در شهر است.
وی افزود: وسعت بازار تهران از حدود ۱۰۰ سال قبل تا کنون افزایش قابل ملاحظه ای یافته است، همین مساله سبب شده که بازار گسترده تر شود و مناطقی که در گذشته مسکونی محسوب می شده حالا قلب بازار تهران است.
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران اظهار نمود: یکی از علل تغییر کاربری ها این است که مراکز تجاری گسترده شده است با گسترده شدن بازارها برای مالکانی که خانه هایشان در دل بازار قرار گرفته است، از نظر مالی به صرفه تر است که تغییر کاربری بدهند؛ چون که اگر مالک خانه ای ۲۰۰ متری داخل بازار که ۱۰ اتاق دارد را به صورت تجاری اجاره بدهد برایش به نسبت اجاره مسکونی سود بیشتری خواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه تغییر کاربری مشکل نیست و در جهت اهداف شهری اقدامی طبیعی است، اظهار داشت: مشکل اصلی تغییر کاربری هایی است که بدون دریافت مجوز و بدون رعایت ایمنی انجام می شود.
ملکی با اشاره به اینکه سایر بازارها هم شرایط مشابهی دارد، خاطرنشان کرد: تغییر کاربری در جهت تغییر اهداف، درست است؛ اما باید مجوزهای لازم دریافت شود. بعنوان مثال در خیابان جمهوری خیلی از ساختمان ها که در گذشته مسکونی بودند حالا کارگاه های تولید پوشاک، کیف و کفش و... هستند؛ در حالیکه در سند آنها کاربریشان مسکونی قید است. در حالیکه نوع ساخت اتاق ها و سیم کشی برق کارگاه ها باید بسیار متفاوت باشد.
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران اظهار داشت: در بعضی از موارد به غیر از کارگاه ها انبارهایی ایجاد می شود که مواد خطرناک در آنها نگهداری می شود، تا چند سال قبل خیابان ناصرخسرو، محدوده دارو فروش ها بود که خوشبختانه ساماندهی مشاغل به بخش قابل توجهی از این کسب و کارها ورود کرد اما قبل از آن زمانی که حریق رخ می داد به دلیل وجود این دسته از مواد شیمیایی حتی انفجارهایی هم رخ می داد.
وی با اشاره به آتش گرفتن یک انبار ذغال که طی روزهای اخیر صورت گرفت اظهار داشت: طی این حریق ذغال ها سوخته و به کف رسیده بود. ساختمان به ظاهر مسکونی اما با کاربری انبار ذغال و بسیار قدیمی بود که حریق از راه شیروانی طبقه سوم در حال گسترش به ساختمان مجاور بود؛ این در حالیست که آتش سوزی اصلی در طبقه منفی یک رخ داده بود.
ملکی اظهار نمود: مردم تصور می کنند که این اتفاق ها بسیار نادر است و در شرایط خیلی خاص اتفاق می افتد اما اگر تغییر کاربری ها به صورت نا ایمن ایجاد شود وقوع حادثه بسیار محتمل است.
وی ادامه داد: نباید با انجام تغییرات کاربری به فکر افزایش سود بود؛ اما برای خرج کردن در جهت ایمن سازی، اقدامی انجام نداد. حفظ جان آدم ها در اولویت است، بسیاری تصور می کنند که اجبار افراد به ایمن سازی سنگ اندازی در راه درآمد زایی آنها است، در حالیکه این سفارش ها برای حفظ جان و مال افراد است و عدم رعایت ایمنی، نتایج منفی دارد. این ها از مشکلاتی است که در بافت های قدیمی و بازارها بسیار دیده می شود. ازاین رو حتما باید مجوزهای لازم در مورد تغییرات کاربری دریافت شود.
منبع:

1399/04/02
14:01:21
5.0 / 5
2550
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی