آخرین وضعیت گسل های تهران از زبان نجار

آخرین وضعیت گسل های تهران از زبان نجار به گزارش ایمن رها رئیس سازمان مدیریت بحران كشور از عدم همكاری سازمان برنامه و بودجه در ایجاد مركز فرماندهی و كنترل مدیریت بحران انتقاد نمود.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، اسماعیل نجار در نشست خبری که ظهر امروز در محل سازمان مدیریت بحران کشور در الهیه برگزار شد، به قانون جدید مدیریت بحران کشور اشاره نمود و اظهار داشت: قانون مدیریت بحران کشور در چهارم شهریور سال قبل به تصویب رسید و خوشبختانه قانون کامل و جامعی است که ظرفیتهای خوبی در آن وجود دارد.
وی با اشاره به آیین نامهها و اسناد مربوط به این قانون نیز اظهار نمود: روند نگارش و تصویب اسناد و آیین نامههای این قانون از همان زمان تصویب و ابلاغ شروع شد و تیمهای متخصص از پژوهشگاه سوانح طبیعی پروسه آنرا آغاز کردند که خیلی از آنها هم اکنون تدوین و نهایی شده و مدتی قبل نیز سند ملی راهبردی مدیریت بحران تدوین و نهایی شد.
نجار اشاره کرد: اجرا و رعایت این دستورالعمل ها در کنار اجرای کامل قانون مدیریت بحران کشور، موجب کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از بحران ها در کشور خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به حوادث طبیعی سال قبل اشاره کرد: در ابتدای سال ۹۸، ۲۵ استان درگیر سیل شد و درپی آن ۱۶۳ هزار واحد مسکونی گرفتار خساراتی شدند که اقدامات لازم برای بازسازی، نوسازی و تعمیرات آنها انجام شد و هم اکنون از ۷۳ هزار واحد مسکونی که نیازمند بازسازی و نوسازی بودهاند ۹۸ درصد کار انجام شده است.
نجار افزود: همین طور مصوباتی که در زلزلههای سراب، میانه، مسجدسلیمان، قطور تصویب شده بود هم انجام شده و اعتبارات لازم به افراد پرداخت شده است.

وی با اشاره به اقدام بانک قرض الحسنه مهر برای بیمه واحدهای مسکونی نیز اظهار داشت: بانک قرض الحسنه مهر حدود۵۰۰ هزار واحد مسکونی را در سه استان سیستان و بلوچستان، ایلام و خراسان جنوبی از محل اعتبارات تبلیغی خود بیمه کرده است. ما نیز از بانک مرکزی درخواست کردیم که بانک های دیگر نیز این سازوکار را دنبال کنند.


همواره نگران وقوع زلزله در تهران هستیم

نجار درباره وقوع زمین لرزه در تهران و خسارات ناشی از آن نیز اظهار نمود: در تهران ما همیشه نگران وقوع زلزله هستیم چونکه تهران یک استان پرگسل است و گسل هایی دارد که می تواند زلزله هایی بیش از هفت ریشتر را رقم بزند، بنا بر این نیز ما همیشه رفتار گسلهای تهران و همین طور دیگر گسلهای مهم در کشور را تحت نظر داریم.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به زلزلههای دو ماه اخیر در تهران اظهارکرد: بعد از این زلزلهها بود که جلسات مختلفی با کارشناسان برگزار کردیم و برمبنای نظرات این کارشناسان تغییر رفتار چندانی در گسلها مشاهده نشده که بخواهیم منتظر زلزله مهیبی باشیم اما بگفته آنها زلزله خبر نمی کند و ما باید همیشه آماده باشیم.

وی افزود: اما در همین خصوص به دستور وزیر کشور ۳۰ استان معین برای کمک رسانی در شرایط بحران پایتخت مشخص شدهاند و مراودات لازم بین مناطق تهران و این استانها در حال انجام می باشد. همین طور پدبالگردی در استان تهران شناسایی شده تا امدادرسانی در زمان بحران بوسیله بالگرد هم صورت بگیرد، باند فرودگاه دوشان تپه متعلق به نیروی هوایی و باند فرودگاه مهرآباد و باند قلعه مرغی نیز به همین دلیل آماده هستند.

نجار درباره سرانجام ساختمان فرماندهی و مدیریت بحران کشور نیز اظهار داشت: مرتب با مشکلاتی در ارتباط با این مساله مواجه هستیم مرکز فرماندهی و کنترل مدیریت بحران کشور است این مرکز با بهره گیری از تجارب کشورهایی نظیر ژاپن، جمهوری آذربایجان و دیگر کشورها در خارج از تهران تشکیل شده است و به زیرساختهایی مانند راه آهن و فرودگاه دسترسی دارد، همین طور می تواند از امکانات وسیع حرم حضرت امام خمینی نیز استفاده نماید.

وی افزود: در این منطقه نیز امکان استقرار دهها بیمارستان صحرایی در صورت وقوع بحران وجود دارد اما متاسفانه باور بحران در بعضی سازمان ها وجود ندارد و ما با ایراداتی در سازمان برنامه و بودجه مواجه هستیم. در این خصوص مبلغ ۹۱ میلیارد تومان برای ساخت یا خرید ساختمان مرکز فرماندهی و کنترل مدیریت بحران کشور مصوب شده بود که تا کنون ۲۷ میلیارد تومان آن محقق شده است.
منبع:

1399/04/29
17:10:01
5.0 / 5
2510
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی