لزوم نظارت والدین بر فعالیت سایبری فرزندان در سال تحصیلی جدید

لزوم نظارت والدین بر فعالیت سایبری فرزندان در سال تحصیلی جدید به گزارش ایمن رها رئیس مركز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به شروع سال تحصیلی جدید اظهار داشت: نظارت والدین بر رفتار و فعالیت سایبری فرزندان در سال تحصیلی جدید كه مقرر است آموزش ها به صورت مجازی و آنلاین باشد، یك لزوم است.به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا سرهنگ علی محمد رجبی افزود: همراهی و هماهنگی والدین با سیستم آموزش مجازی وزارت آموزش و پرورش نه تنها سبب بالا رفتن سطح آموزش و یادگیری دانش آموزان می شود بلکه بهترین مانع برای پیشگیری از تهدیدها و صدمه های فضای مجازی ضد دانش آموزان است.

وی با اشاره به ناآشنایی و اطلاعات کم برخی خانواده ها در مورد تهدیدها و صدمه های فضای مجازی اظهار داشت: آموزش مجازی دانش آموزان می طلبد تا والدین برای همراهی و مصونیت دانش آموزان، دانش و اطلاعات خویش را در زمینه فضای مجازی و تهدیدها و صدمه های آن به روز کنند.

رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا خاطرنشان کرد: به روز شدن والدین و افزایش سواد رسانه ای آنان با عنایت به منابع آموزشی موجود در اینترنت و سایت پلیس فتا کار دشواری نیست و والدین در این خصوص نگران نباشند.

وی در ادامه با اشاره به استفاده از آموزش مجازی امسال و افزایش زمان استفاده دانش آموزان از اینترنت تصریح کرد: آشنا کردن کودکان و نوجوانان با تهدیدها و صدمه های فضای مجازی از جانب والدین یک لزوم است و والدین برای کاهش تهدیدها و صدمه های فضای مجازی می توانند با استفاده از ابزارهای کنترلی، نظارت دقیق تری بر فعالیت و رفتار مجازی دانش آموزان داشته باشند.

رجبی با تاکید بر توجه به رژیم مصرف اینترنت اظهار داشت: حضور کنترل نشده و استفاده زیاد از فضای مجازی علاوه بر صدمه های جسمانی، صدمات روحی و روانی مثل اعتیاد اینترنتی را به دنبال خواهد داشت.

رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا اضافه کرد: والدین باید بر زمان استفاده از اینترنت از جانب دانش آموزان نظارت ویژه داشته باشند و آموزش مجازی دروس نباید سبب اشود که تمام زمان دانش آموزان در فضای مجازی سپری شود.

وی با اشاره به سطح دسترسی دانش آموزان در فضای مجازی اظهار داشت: والدین از نصب پروکسی و فیلترشکن از جانب دانش آموزان جلوگیری نمایند چونکه نصب و اجرای این نرم افزارها سطح دسترسی کودکان و نوجوانان را به محتواهای نامناسب بازمی کند و سبب صدمه های روحی و روانی دانش آموزان می شود.

رجبی حفظ حریم خصوصی از جانب دانش آموزان در آموزش مجازی را یک لزوم خواند و اظهار داشت: استفاده از پوشش اعلامی مدارس در آموزش مجازی مرحله نخست از حفظ حریم خصوصی دانش آموزان است.

رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا افزود: پاک بودن دستگاه هایی که دانش آموز مقرر است از راه آن به اینترنت متصل و آموزش ببیند یک لزوم است چونکه ذخیره بودن تصاویر شخصی و خانوادگی و اطلاعات مهم کاری والدین در این دستگاه ها با عنایت به دسترسی کودکان، برای حفظ این اطلاعات محرمانه و خصوصی خطرناک می باشد و در صورت غفلت دانش آموز احتمال به سرقت رفتن این اطلاعات و یا افشای ناخواسته آنها وجود دارد.

وی همینطور به خانواده ها سفارش کرد برای برقراری ارتباط دانش آموزان از تبلت های سایز بزرگ استفاده کنند چونکه صفحه گوشی با عنایت به سایز کوچک آن می تواند به بینایی کودکان صدمه جدی وارد کند.

رجبی در بخش دیگری از صحبت های خود استفاده از ضد بدافزارها، سیمکارت کودک، رمزنگاری داده های مهم روی موبایل یا تبلیت دانش آموز و استفاده از بسته های اینترنت داخلی را از دیگر سفارش هایی برشمرد که می تواند به امنیت خانواده و دانش آموزان کمک نماید.

وی توجه به تنظیمات حریم خصوصی و امنیت در پیام رسان شاد را ضروری دانست و از والدین خواست با تعریف گذر واژه مناسب، فعال سازی تأیید دو مرحله ای و اعمال تنظیمات حریم خصوصی امنیت فرزند خویش را بالا برند.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، رجبی از آمادگی پلیس فتا برای همکاری محتوایی، فنی و پلیسی با آموزش و پرورش برای ارتقای مهارت و امنیت خانواده ها و دانش آموزان در بستر شبکه اجتماعی دانش آموزان(شاد) اطلاع داد.

منبع:

1399/06/16
10:51:32
5.0 / 5
1843
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , امنیت , پلیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی