ردپای پیمانكاران در حوادث شهرهای بازی و جای خالی كارشناسان ایمنی

ردپای پیمانكاران در حوادث شهرهای بازی و جای خالی كارشناسان ایمنی مطمئنا درجوامع فراهم كردن محیط تفریحی ایمن نقش بسیار پررنگی در زمینه ارتقا ایمنی شهری دارد. برای درك بهتر ضرورت اهمیت به فضای شهری باید این را بدانیم كه یكی از برنامه های سازمان بهداشت جهانی كه در بعضی از جوامع نیز اجرایی شده است، ایمنی اجتماعی و فراهم كردن تسهیلات مناسب برای سكونتگاه های شهری بوده است.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، یکی از مهم ترین مسائل در زمینه حقوق شهروندی، داشتن حق زندگی ایمن، سالم در شهر است که تنها با عملی شدن فاکتورهای ایمنی، بهداشتی و محیط زیستی (HSE)، می توان به آن دست پیدا کرد.
حدود یک ماه از وقوع حادثه ای دلخراش در پارک لاله تهران می گذرد که طی آن پسر نوجوان 12 ساله جان خودرا از دست داد. ۱۸ مرداد مهدی به همراه پدرش در پارک لاله مشغول بازی پینگ پنگ بود که گرفتار برق گرفتگی شد و بعد از انتقال به بیمارستان جان خودرا از دست داد.
مرور و بازخوانی حوادثی که سال های گذشته تا کنون در خیلی از نقاط جغرافیایی کشور رخ داده، نشان میدهد که باید به مقوله ایمنی و نظارت در مکان های تفریحی توجه ویژه ای داشت؛ بعضی از این حوادث به شرح زیر است:
۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۱
حادثهٔ پارک شهر تهران حادثه ای ست که در روز شنبه، چهاردهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۱ روی داد و در آن شش دختر دانش آموز و یک قایقران در دریاچهٔ پارک شهر غرق شدند.
۱۳ فروردین ۱۳۸۷
پسربچه ۴ ساله بعد از سقوط از ترن شهر بازی مشهد، زیر چرخ های قطار جان خودرا از دست داد. این حادثه ظهر ۱۳ فروردین و زمانی رخ داد که خانواده محمد- پسربچه ۴ ساله ای که در این حادثه جان خودرا از دست داد - برای تفریح به پارک ملت مشهد رفته بودند. این کودک به همراه یکی از اقوام خود سوار بازی ترن می شود، اما ترن در حل خروج از تونل وحشت بوده که ناگهان حین عبور قطار از پیچ خروج تونل به پایین سقوط کرده و زیر چرخ های ترن گرفتار می شود. وی جان خودرا از دست داد.
۲۸ خرداد ۱۳۸۹
شب ۲۸ خرداد ماه سال ۱۳۸۹ از جا کنده شدن قلعه بادی و سقوط آن در پارک پلیس تهرانپارس، ۱۲ مجروح برجای گذاشت که بعضی از آنان سرپایی مداوا و از بیمارستان مرخص شدند. یک خانم ۲۸ ساله به دنبال این اتفاق به کما رفت که متاسفانه جان باخت. تحقیقات اولیه در زمینه علت وقوع این حادثه حاکی از آن بوده که وزش باد شدید و پیش بینی نشده عامل وقوع این حادثه بود است.
اول آبان ۱۳۹۱
یکم آبان ماه حادثه تلخی در اوج هیجان در شهر بازی ائل گلی تبریز رخ داد، ساعت ۱۸: ۳۰ خانواده ای سه نفره از چرخ و فلک این شهر بازی سقوط کردند، به دنبال این سقوط یک زن از اعضای این خانواده در دم جان باخت و مردی نیز به شدت مصدوم شده و بعد از عمل جراحی در بیمارستان جان خودرا از دست داد اما پسر ۱۴ ساله که حین سقوط به نرده های چرخ و فلک گیر کرده بود جان سالم به در برد.
پس از وقوع حادثه علی رضا حسن زاده -مدیر مدیر لونا پارک مجتمع رفاهی تفریحی ائل گولی تبریز - علت بروز حادثه شامگاه دوشنبه در چرخ و فلک این مجموعه را عدم رعایت نکات ایمنی و نبستن کمربند ایمنی از طرف خانواده حادثه دیده اعلام نمود.
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳
بروز نقص فنی در یکی از وسایل بازی پارک ارم منجر به مصدومیت شدید سه دختر جوان شد. طی این حادثه تا سه دختر ۲۲ تا ۲۵ ساله از ارتفاع چند متری به زمین سقوط کرده و به شدت مصدوم شدند. بطوریکه گردن هر سه شکسته و ریه یکی از آنها سوراخ شد. همین طور یکی از آنها علاوه بر شکستگی لگن گرفتار لطمه نخاعی شد.
۱۳ فروردین ۱۳۹۵
مادر و فرزندی از چرخ و فلک در شهر برازجان سقوط کردند که این حادثه سبب مرگ مادر ۳۵ ساله و مصدومیت فرزند ۴ ساله وی شد.

مجید نوفرستی -کارشناس ایمنی- در این رابطه در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: ههر ساله شاهد وقوع حوادثی در مراکز تفریحی مثل شهر بازی ها بودیم، بعضی از این حوادث منجر به فوت و برخی منجر به مصدومیت افراد شدند.
وی اظهار داشت: البته توجه مسئولین نسبت به قبل بیشتر شده اما باید هر روزه شاهد حوادثی از این قبیل هستیم که می توان گفت وضعیت وضعیت مطلوبی نیست. همچنان بحث دایره نظارت ها چه در مجموعه شهر بازی ها کافی و کامل نیست هر چند که سازمان ملی استاندارد نظارت ها را زیاد کردند و تعداد پلمپ کردن ها نیز افزایش یافته است.
این کارشناس ایمنی با اعلان اینکه فاصله بین این نظارت ها همچنان دغدغه است اظهار داشت: در این مجموعه ها ان چیزی که دغدغه است این است که نیاز به حضور یک متخصص HSE یا یک پایشگر ایمنی است. این فرد خود باید یک نظارت داخلی داشته باشد و لازم است که در این مجموعه ها کارشناسان ایمنی که کارش لزوما فنی نباشد و نگاه اسیب شناسانه داشته باشد حضور پیدا کنند.
نوفرستی اظهار نمود: امیدواریم مسئولین، صاحبان و مالکان این مراکز برای سلامت و ایمنی توجه بیشتر داشته باشند. شاید در مراکز خصوصی برخورد آسان تر باشد اما در مراکز دولتی که شهرداری مسئول پاسخگویی است برخی مسئولین محل دغدغه ایمنی را متاسفانه ندارند، متاسفانه در قراردادها هم بیشتر مباحث هزینه و مالی بررسی می شود تا به ایمنی توجه گردد.
این کارشناس ایمنی اضافه کرد: شاید بتوان گفت عمده اقدامات را در دستگاه ها حتی حادثه اتوبوس دانشگاه آزاد به پیمانکاران واگذار شده بود، در واقع برآورد ما این است که هر محل پیمانکارانی دارد. باید در قرار دادها به موضوعات ایمنی توجه بسیار بیشتری شود، البته بی گمان در بعضی از قرار دادها روابط شخصی و حتی فساد هایی هم وجود دارد اما نکته این است که بعد از وقوع حادثه موجی راه می افتند که تمام مسئولین می گوند که با اشد مجازات با افراد برخورد می نماییم این در حالیست که در موضوعات هم پیمانکار مقصر نشان داده می شود.
مدیر عامل انجمن جامعه ایمن کشور افزود: اما مسئولیت یک نفر نافی مسئولیت دیگران نیست. مثل حادثه سال قبل که فردی در ورزشگاه آزادی با داربست برخورد کرد و گرفتار برق گرفتگی شد نیز گفتند که پیمانکار مقصر بوده است اما باید دید که چرا نظارت بر این کار ها وجود ندارد. شاید لازم است اگر یک پیمانکار اجرا داریم یک پیمانکار ایمنی و HSE هم داشته باشیم در اقدامات مالی نیز حسابدار و حسابرس هم نمی توانند یک نفر باشند.
وی با اشاره بجای خالی ناظران HSE اظهار داشت: موضوع تنها ایمنی نیست بلکه سلامت هم هست، موضوع HSE عمر خیلی طولانی در کشور ما ندارد و حدود دو دهه قبل وارد کشور ما شد، در بعضی از کشور ها اگر HSE وجود نداشته باشد خیلی ها حاضر به کار نیستند. این ناظران HSE لزوما عملیاتی نیستند، این افراد ناظران ایمنی هستند که کار دیگران را ارزیابی می کنند و تا زمانی که این وجود ندارد مسئول، کارشناس، بازرس یا کارشناس ایمنی وجود ندارد حتما شاهد حوادثی در آینده هستیم.
واقعیت این است که حوادث مرکز تفریحی همانند همه حوادث انسان ساز قابل پیشگیری هست و لزوم دارد که ایمنی در این مراکز با حساسیت بسیار و دقت بیشتری بازبینی و دنبال شود. شاید هم نیاز باشد که تحقیقاتی در زمینه عوامل مخاطره آمیز محیطی انجام شود؛ چونکه نباید هر بار به سبب عدم رعایت ایمنی که از چشم ها دور مانده است، جان فردی به خطر بیفتد.1399/06/22
12:46:19
5.0 / 5
1875
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی