كانكس های بحران به مدارس تهران رفت

كانكس های بحران به مدارس تهران رفت ایمن رها: رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از آغاز نصب كانكس حاوی تجهیزات امداد و نجات در مدارس پایتخت آگاهی داد.


رضا کرمی محمدی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه نصب کانکس تجهیزات امدادی در گام دوم طرح مدرسه آماده در حال انجام می باشد، اظهار داشت: بر این اساس تا کنون ۱۵ مجموعه تجهیزات در چارچوب کانکس امداد و نجات آماده و در اختیار مدارس قرار گرفته و تا اختتام امسال این تعداد به ۵۰ دستگاه اهدایی افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه اولویت با مدارس پر جمعیت است، اظهار داشت: اهتمام داریم در فاز اول اجرای این طرح در هر منطقه حداقل دو مدرسه مجهز به کانکس تجهیزات امداد و نجات شوند.
کرمی محمدی درباب شرایط انتخاب مدرسه برای نصب کانکس تجهیزات امداد و نجات نیز اظهار داشت: در فاز اول اجرای طرح، مدارسی انتخاب می شوند که در اجرای طرح مدرسه آماده همکاری خوب داشته اند، سند خطرپذیری مدرسه در وضعیت زرد یعنی خطرپذیری متوسط باشد، سازه مدرسه نسبت به سایر مدارس منطقه از استواری بالاتری برخوردار باشد، حیاط مدرسه بزرگ باشد، مکان مناسب برای نصب کانکس داشته باشد و در صورت امکان مدارس دیگری نیز در نزدیکی این مدرسه باشد تا در مواقع ضروری یا آموزشی، دانش آموزان بیشتری ازآن بهرمند شوند.

وی درباب لزوم این طرح اضافه کرد: مدارس و به خصوص مدرسه آماده باید در مواقع اضطراری بدون نیاز به نیروهای امدادی، قادر به کنترل بحران باشد. برای این منظور علاوه بر داشتن آگاهی و مهارت، لازم است ابزار و تجهیزات مورد نیاز را در دسترس داشته باشد. ضمن اینکه مدارس بعنوان یکی از اماکنی که در بحران ها می توانند به کمک محله و محیط اطراف خود بیایند می توانند از این ظرفیت ها در سطح محله نیز استفاده کنند.

کرمی محمدی اشاره کرد: این تجهیزات شامل تجهیزات امداد و نجات، ابزارهای دستی، تجهیزات ارتباطی و پشتیبانی، تجهیزات و اقلام دارویی، کیف کمک های اولیه، مواد خوراکی و... است که در چارچوب یک کانکس به مدارس اهدا می شود. از آنجایی که هدف از اهدای کانکس به مدارس ارتقای ایمنی و پیش گیری از خطر به هنگام وقوع زلزله است، پس باید توجه داشت که این ابزار بعنوان یکی از اجزای غیر سازه ای مدرسه، نباید سبب مخاطرات جدیدی برای دانش آموزان باشد پس در جانمایی و استقرار صحیح آن باید دقت شود.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: این کانکس با امضای تفاهم نامه از طرف دبیر ستاد مدیریت بحران هر منطقه به مدیر مدرسه تحویل می شود و کانکس تجهیزات امداد و نجات مدرسه، حداقل امکانات لازم برای انجام واکنش اضطراری را در اختیار مدیر و گروه مدیریت بحران مدرسه قرار می دهد و اعضای گروه مدیریت بحران مدرسه می توانند از تجهیزات این کانکس در شرایط اضطراری یا در تمرین و مانورها با تشخیص مدیر مدرسه استفاده کنند.

وی اظهار داشت: ایجاد و ارتقاء آمادگی در جامعه برای رویارویی با حوادث و سوانح موجب می شود علاوه برکاهش خسارات جانی و مالی در هنگام وقوع حادثه، شرایط بازگشت هرچه سریع تر به حالت عادی نیز برقرار شود. یکی از راه های آمادگی در مقابل حوادث، مجهز بودن شهروندان به اقلام مورد نیاز در ساعات اولیه بعد از وقوع حادثه است. برمبنای شدت و وسعت حادثه، تا رسیدن نیروهای امدادی می توان از این تجهیزات برای حفظ حیات و سلامتی حادثه دیدگان استفاده گردد.
کرمی محمدی در مورد اجرای طرح ملی مدرسه آماده و احتمال تجهیز مدارس سراسر کشور به این امکانات نیز اظهار داشت: طرح ملی مدرسه آماده از طرف سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تدوین شده و در انتظار تایید از طرف سازمان مدیریت بحران کشور است. شرایط ایده آل این است که تمام مدارس کشور به این امکانات دسترسی داشته باشند، اما تصمیم گیری در این مورد برعهده نهادهای کشوری است.
منبع:

1399/07/19
20:49:51
5.0 / 5
1480
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , حادثه , حوادث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی