در گفت وگو با مهر مطرح شد؛

جزئیات كاری نگهبانان محله

جزئیات كاری نگهبانان محله معاون خدمات حفاظتی و مراقبتی پلیس پیشگیری تهران بزرگ وظایف نگهبانان محله را شرح داد و اظهار داشت: نگهبانان محله باید ۶۴ ساعت آموزش ببینند و برای فعالیت حتما مجوز داشته باشند.


سرهنگ علیرضا شعبان پور در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به تشریح وظایف نگهبانان محله ها عنوان کرد: از سال ۸۳ شرکتهای حفاظتی و مراقبتی در کشور تأسیس شده اند و سهم تهران بزرگ هم چیزی حدود ۲۰۰ مؤسسه از این مؤسسات حفاظتی و مراقبتی است. وی ادامه داد: فعالیت این مؤسسات در کشور کمک شایانی به بخش اشتغال زایی جوانان دارد. تا به امروز حدود ۱۶ هزار جوان در مجموعه تهران بزرگ در نقش نگهبانان محلات به پلیس کمک شایانی می کنند. آموزش های ۶۴ ساعته حفاظتی و فردی به نگهبانان محله شعبان پور اظهار داشت: افرادی که بعنوان نگهبانان محله مقرر است به کار گیری شوند، ابتدا باید ۶۴ ساعت آموزش های لازم در بخش های مختلف حفاظتی، فیزیکی، اطفا حریق، امداد و نجات، کمک های اولیه، دفاع شخصی و حقوقی فرابگیرند. معاون خدمات حفاظتی و مراقبتی پلیس پیشگیری تهران بزرگ خاطرنشان کرد: پس از طی این آموزش ها، مؤسسات در نقاطی که احتیاج به حضور این افراد است آنها را به کارگیری می کنند. نگهبانان محلات می توانند همراه خود افشانه، شوکر، باتوم و در شرایط خاص، دستبند داشته باشند. وی متذکر شد: نگهبانان با استقرار کانکس در شیفت های ۱۲-۲۴ در محله هایی که برای آنها تعیین شده زیر نظر مستقیم کلانتری محل، آغاز به فعالیت می نمایند.
شعبان پور در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چگونه افراد می توانند بعنوان نگهبان محله مبادرت به کار کنند؟ اظهار داشت: افرادی که تقاضا دارند تا نگهبان محله شوند باید به یکی از ۱۹۰ مرکز مؤسسات حفاظتی و مراقبتی در تهران که آدرس آنها بر روی پلیس پیشگیری قرار دارد، رجوع کنند و بعد از آموزش های لازم و انگشت نگاری و همینطور عدم سوءپیشینه می توانند در یکی از پروژه های این مؤسسات آغاز به کار کنند. معاون خدمات حفاظتی و مراقبتی پلیس پیشگیری تهران بزرگ خاطرنشان کرد: افرادی که آموزش برای نگهبان شدن محلات را می بینند تنها در محله ها به کار گرفته نمی شوند بلکه می توانند در وزارتخانه ها، ادارات دولتی و حتی در بعضی از بزرگراه ها مانند تهران شمال به کار گرفته شوند. تأثیر نگهبانان محله در کاهش وقوع جرم وی ضمن اشاره به تاثیر حضور نگهبانان در کاهش وقوع جرم عنوان کرد: نگهبانان محله ها تاثیر خوبی در محله ها داشته و در بحث جلوگیری از سرقت در بعضی از مناطق به علت حضور نگهبانان محله به صفر رسیده است. شعبان پور افزود: اگر اعضای محل بخواهند که در محله آنها نگهبان محله حضور داشته باشد می توانند استشهادیه پر کنند و به مراکز ما رجوع کنند و مراکز ما با همکاری که با شهرداری دارند یک کانکس مستقر کنند و البته ضوابط شهرداری جهت استفاده از کانکس هم در نظر گرفته می شود و پس از آن نگهبان محله در آن محله مستقر شود. نگهبانان محله کوچه ها را نمی بندند / ‏‬سودجویی بعضی از افراد متخلف معاون خدمات حفاظتی و مراقبتی پلیس پیشگیری تهران بزرگ در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا نگهبانان محله ها اجازه بستن کوچه ها را دارند؟ تصریح کرد: هیچکدام از نگهبانان محله ها اجازه بستن کوچه ها و محله ها را ندارند. بعضی از افراد که مبادرت به این کار کردند که مبحث آن رسانه ای شد، افرادی بودند که خودشان خودسر و بدون مجوز و فقط با تهیه یک لباس فرم در نقش نگهبان محله در منطقه ای حضور پیدا کردند و مبادرت به چنین کار غیرقانونی ای کردند.
وی ادامه داد: نگهبانان محله ها کارت شناسایی دارند و حتی زمانی که باید در آن خدمت کنند هم در حکم مأموریت شأن ثبت می شود. این حکم حتما امضای مدیر مؤسسه را دارد. همینطور در این حکم آموزش های ابتدایی و تجهیزات مورد نیاز نگهبان مورد نظر هم قید شده است. شعبان پور در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه حقوق نگهبانان محله ها چقدر است؟ تاکید کرد: نگهبانان هم بیمه می شوند و هم حقوق تعیین شده از جانب وزارت کار را دریافت می کنند. البته بعضی از پیمانکاران خود هزینه ها را تأمین می کنند و ما به دنبال این هستیم که به کمک برخی منابع دولتی بتوانیم حقوق این افراد را افزایش دهیم.

1399/09/02
20:30:20
5.0 / 5
1317
تگهای خبر: آموزش , بیمه , پلیس , حریق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی