اتصال سیستم های اعلام حریق به آتش نشانی در شهر هوشمند

اتصال سیستم های اعلام حریق به آتش نشانی در شهر هوشمند به گزارش ایمن رها یک کارشناس ایمنی با اشاره به اینکه دنیا بر اساس متد فعلی، سرمایه گذاری بر مقابله با حریق را تا حدی کنار گذاشته و روی پیشگیری سرمایه گذاری می نماید، اظهار داشت: در شهر هوشمند، سیستم های اعلام حریق به سازمان آتش نشانی متصل است و آتش نشانی هم از موقعیت وقوع این حریق آگاهی پیدا می کند.


محمدرضا مرشددوست در گفت و گو با ایسنا، درباره کارکرد سیستم های اعلام و اطفاء حریق اظهار نمود: سیستم های اعلام حریق هشداری است و سیستم اطفاء حریق می تواند در لحظه اقدام مناسبی را برای پیشگیری از گسترش حریق انجام دهد.
وی اظهار داشت: در بحث جلوگیری از حریق در ابتدا از وقوع حریق جلوگیری می نماییم و در گام بعدی می گوییم اگر حریق به وجود آمد در لحظه اولیه توسط سیستم اعلام کشف شود و بعد از کشف اعلام گردد تا افرادی که در محل حاضر هستند بتوانند در مدت زمان طلایی از محل بیرون بروند. پس در مرحله اول باید تلاشمان برای پیشگیری از وقوع حریق باشد اما اگر صورت گرفت باید کشف حریق، اعلام و خروج را در دستور کار بگیریم که سیستم های اعلام حریق در این مراحل نقش بسیار پررنگی را ایفا می کنند.
مرشددوست اضافه کرد: سیستم های اطفایی هم می توانند در لحظات اولیه حریق را خاموش کنند و از گسترش آن جلوگیری شود.
این کارشناس ایمنی در مورد اتصال سیستم های اعلام به آتش نشانی در شهرهای هوشمند اظهار نمود: در کشور ما به مردم گفته می شود که بعد از وقوع حریق بلافاصله با آتش نشانی تماس بگیرند، اما در شهر هوشمند سیستم های اعلام حریق به سازمان آتش نشانی متصل است و آتش نشانی هم از موقعیت وقوع این حریق آگاهی پیدا می کند؛ در این شرایط مرحله تماس شهروند با آتش نشانی حدف می شود و همان پنل یا چراغی که در ستاد مرکزی آتش نشانی روشن می شود، موقعیت وقوع حریق را مشخص می کند.
وی افزود: در کشور برای برخی ساختمان های اداری و مهم مثل موزه ها این سیستم را داریم و مکانیزم آن در سیستم اتش نشانی وجود دارد، اما در نقاط پیشرفته دنیا تمام مسکونی ها به این صورت هستند، یکی از نخستین آموزش های ما به شهروندان این است که چطور با اتش نشانی تماس بگیرند و شماره ها را حفظ کنند، اما این آموزش در واقع در شهرهای هوشمند حذف گردیده است. خوب است که این اقدام صورت گیرد و اساس کار همین است که مثل شهرهای هوشمند این اقدام صورت گیرد.
وی درباره به روزترین روش دنیا برای کاهش حوادث در ارتباط با آتش سوزی ها اظهار داشت: دنیا بر مبنای متد فعلی، سرمایه گذاری برای مقابله با حریق را تا حدی کنار گذاشته و روی پیشگیری سرمایه گذاری می نماید. هر چه که ما ایستگاه، نیرو و خودرو زیاد نماییم باز هم اگر پیشگیری نداشته باشیم حوادث افزوده می شود. البته این پیشگیری مختص سازمان آتش نشانی نیست و مردم هم باید مطالبه گر باشند و همانطور که اهمیت ظاهر ساختمان برایشان مهم می باشد باید ایمنی هم برایشان اهمیت داشته باشد.
این کارشناس ایمنی در مورد الزامات مطرح شده برای ساختمان ها در مورد استفاده از سیستم های اعلام و اطفا حریق هم اظهار داشت: بعضی از ساختمان ها ملزم هستند که به سیستم های اعلام و اطفا تجهیز باشند. الزامات آن برای ساختمان هایی که اخیرا در حال ساخت هستند باید صورت گیرد، اما برخی ساختمان های قدیمی هم هستند که اصلا این الزامات برای آنها مطرح نبوده است.
وی با تکیه بر اینکه هزینه برای اجرای ایمنی، سرمایه گذاری است، اظهار داشت: هزینه برای ایمنی سرمایه گذاری است، اگر حالا از افرادی که در ساختمان پلاسکو یا ساختمان های دیگری که در حوادث خسارت دیدند کار می کردند بپرسیم که حاضر بودند برای ایمنی هزینه کنند پاسخ می دهند که هر چه لازم باشد هزینه می کنند، اما این اقدامات باید قبل از وقوع حادثه صورت گیرد و بعد از آن دیگر فایده ای ندارد.
این کارشناس ایمنی اظهار نمود: در گزارش هم موجود است که ساختمان پلاسکو سیستم های اعلام نداشته و سیستم اطفاء آن هم به روز نبوده است. این را هم باید در نظر بگیریم که فقط نصب این سیستم ها اهمیتی ندارد، بلکه باید این ها تعمیر و نگهداری هم بشود. چراغی که به یک لوستر بسته می شود هم احتیاج به تعمیر و نگهداری دارد، سیستم های اعلام و اطفاء که برد الکترونیکی و.. هم دارند. به غیر از پلاسکو، در خیلی از ساختمان های دیگر هم این است که بعد از نصب به تعمیر و نگهداری این ها توجه نمی گردد. حتی اگر به نصب این ها توجه گردد اما به نگهداری و به روزرسانی این ها توجه نشود، این ها اثربخشی نخواهند داشت.
وی ادامه داد: مجتمع های تجاری حتما باید چه قدیمی ها و چه جدیدها سیستم های اعلام و اطفاء حریق داشته باشند، اما خب به هر حال متاسفانه گاهی رعایت نمی گردد.
منبع:

1399/09/22
12:21:55
5.0 / 5
844
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی