جزئیات بخشنامه اجرائی قانون حمایت بیمه ای و قضائی از محیط بانان

جزئیات بخشنامه اجرائی قانون حمایت بیمه ای و قضائی از محیط بانان به گزارش ایمن رها فرمانده یگان حفاظت محیط زیست پلیس پیشگیری ناجا با بیان تصویب بخشنامه اجرائی قانون حمایت بیمه ای و قضائی از کارکنان اجرائی یگان های حفاظت محیط زیست و جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اظهار داشت: پرداخت دیه و خسارت به کارکنان مشمول این بخشنامه چنانچه برابر با قانون به کارگیری سلاح باشد بر عهده سازمان مشمول خواهد بود.به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا سرهنگ جمشید محبت خانی در خصوص جزئیات پشتیبانی از محیط بانان و جنگل بانان اظهارکرد: قانون حمایت قضائی و بیمه ای از ماموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل ها اوایل سال ۹۹ مورد تصویب مجلس قرار گرفت و برای اجرا به دولت ابلاغ گردید.

وی اضافه کرد: در یکی از بندهای این قانون مهلت شش ماهه به دولت داده شد تا وزارت دادگستری با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح و حسب مورد با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی بخشنامه اجرائی قانون موصوف را تهیه نماید و به تصویب هیئت دولت برساند.

محبت خانی با اعلان اینکه یگان حفاظت محیط زیست پلیس پیشگیری ناجا در تدوین بخشنامه با دستگاه های مشمول این بخشنامه شامل سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کشور همکاری موثری داشت، اظهار داشت: همزمان با ایام الله دهه فجر امسال بخشنامه اجرائی در هیئت دولت تصویب و برای اجرا ابلاغ گردید.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست پلیس پیشگیری ناجا اشاره کرد: ماموران یگان های حفاظت دستگاه های مشمول محیط بانان و جنگل بانان همین طور سایر افراد به غیر از ماموران یگان های حفاظت که از طرف دستگاه های مشمول برمبنای قوانین و حسب مورد برای انجام ماموریت های سازمانی به کارگیری می شوند مانند تشکل های مردم نهاد، همیاران طبیعت، نیروهای داوطلب مردمی و نیروهای سایر دستگاهها، برمبنای مواد ۹، ۱۶، و ۲۰ قانون مدیریت بحران کشور مصوب سال ۹۸ شامل حمایت بیمه ای و قضائی خواهند بود.

محبت خانی افزود: در مواردی که با رعایت قانون به کارگیری سلاح فرد یا افرادی مقتول یا مجروح شده باشند یا خسارت مالی برای آنان وارد شود پرداخت دیه و جبران خسارت بطور کامل برمبنای رای مرجع قضائی از محل اعتبارات دستگاه های مشمول ذیربط خواهد بود.

وی درباب مامورانی که پیش از تصویب این قانون و با رعایت قانون به کارگیری سلاح ملزم به جبران خسارت یا دیه شده اند ولی وجوه مذکور توسط سازمان متبوع مامور پرداخت نشده است، اشاره کرد: بدهی آنان با ارائه مدارک از محل اعتبارات این بخشنامه قابل پرداخت می باشد.

محبت خانی در ادامه اظهار داشت: دستگاه های مشمول مکلف هستند ماموران خودرا در امتداد انجام وظایف و ماموریت خود در قبال شهادت، فوت، بیماری صعب العلاج، نقص عضو و از کارافتادگی مطابق قوانین مربوط به میزان دیه مرد مسلمان در ماه های حرام و در مورد سایر حوادث بطور کامل نزد یکی از بیمه گران بیمه کنند.

وی یادآوری کرد: سازمان های مشمول می توانند بعد از تایید بالاترین مقام دستگاه و با رعایت مقررات، مامورانی را که در امتداد انجام وظیفه و طبق قانون گرفتار صدمات بدنی شده اند حتی الامکان ظرف یک سال کمک مالی کنند.

محبت خانی درباب تامین اعتبار مورد نیاز برای پشتیبانی از ماموران سازمان های مشمول اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است همه ساله اعتبار لازم برای اجرای ماده ۲، ۳، و ۴ این بخشنامه را در ردیف جداگانه در لایحه بودجه کل کشور و اعتبار لازم را برای هر یک از دستگاه های اجرائی پیش بینی و تامین کند.

وی با تاکید بر ضرورت ثبت نام نیروهای داوطلب مردمی و سایر دستگاهها در سامانه همکاریهای داوطلبانه اظهارکرد: حمایت قانونی، قضائی و بیمه ای از همیاران طبیعت در گرو ثبت نام قبلی در سامانه مذکور خواهد بود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با اعلان اینکه حفظ جان محیط بانان و دوستداران و همیاران طبیعت حتی شکارچیان غیرمجاز برای وی مهم می باشد، اظهار داشت: به محیط بانان سفارش و تاکید گردیده است تا زمانی که جان خودشان با خطر مواجه نشده از اسلحه استفاده نکنند.

به گزارش پایگاه خبری پلیس محبت خانی اشاره کرد: چنانچه همیاران طبیعت در امتداد حراست و حفاظت از محیط زیست کشور تحت مدیریت سازمان محیط زیست همگام با محیط بانان گرفتار سانحه یا فوت شوند، "فداکار خدمت" شناخته خواهند شد و در صورت لزوم هزینه پزشکی، غرامت و هزینه آزار جسمی توسط سازمان پرداخت و پروسه خاکسپاری جان باختگان نیز توسط سازمان مدیریت بحران با همکاری شهرداری ها، دهیاری ها و سازمان مشمول صورت خواهد گرفت.

منبع:

1399/11/25
14:51:20
0.0 / 5
690
تگهای خبر: بیمه , پزشك , پلیس , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی