رییس پلیس راه كشور:

سال جاری 35 درصد مأموریت پلیس به سمت كنترل كرونا رفت

سال جاری 35 درصد مأموریت پلیس به سمت كنترل كرونا رفت کرمان رئیس پلیس راه راهور ناجا اظهار داشت: امسال مأموریت پلیس به سمت کنترل کرونا رفت و حدود 30 تا 35 درصد توان پلیس به اجرای مأموریت های کرونایی رفت.


سرهنگ"هادی امیدوار" امروز سوم اسفندماه در نشست خبری در کرمان اظهار نمود: مدیریت و ایمنی ترافیک، پلیس راه و تردد، کاهش تصادفات و تلفات جاده ای و خدمات چهار رویکرد کلی ما در پلیس راه است.
وی ادامه داد: سالیانه حدود 17 هزار نفر در جاده ها و شهرها براثر حوادث رانندگی جان خویش را از دست می دند و حدود 400 هزار نفر در این حوادث مجروح می شوند و هزینه های زیادی برای درمان این افراد و خسارت های معنوی بسیاری وارد می شود.
امیدوار ضمن اشاره به اینکه می شود با مدیریت حوادث و کاهش آن از هزینه های زیاد حوادث جلوگیری کرد، اظهار داشت: از 28 هزار نفر تلفات در سال 84 به کمتر از 17 هزار نفر تلفات رسیده ایم و 10 برابر هم کاهش در تعداد مجروحان را شاهد می باشیم اما حوادث سه بخش راه و ایمنی معابر، راننده و ایمنی خودرو مربوط می شود که در هر سه مبحث داریم به موازات کار می نماییم.
وی بیان نمود: 75 درصد حوادث به خطای انسانی و کاربر ترافیک برمی گردد که اجرای قوانین و مقررات رانندگی را داریم و نیروهای پلیس راهور به صورت شبانه روزی انجام وظیفه می کنند و با بیشتر از 2000 سامانه ثبت تخلف جاده ای کنترل ترافیک انجام می شود.
رئیس پلیس راه راهور ناجا اظهار نمود: امسال محدودیت های کرونایی باعث شد حضور ما در ورودی شهرها متمرکزتر شده و رفتار ترافیکی رانندگان تغییر نمود و در درون شهری مردم به سمت معابر شهری رفتند که کمتر سامانه داشت و پلیس کمتر حضور داشت.
وی ادامه داد: بطور قطع راننده باید متناسب با شرایط راه رانندگی کند و اغلب مردم رعایت می کنند و امسال ترافیک حدود 20 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته و فراوانی حوادث کم شده اما شدت حوادث هنوز بالاست که شدت ناشی از سرعت غیرمجاز، کاربران صدمه پذیر مانند عابر، موتورسیکلت و... است.
امیدوار ضمن اشاره به اینکه حوادث رانندگی جمع نخواهد شد مگر اینکه همه با هم کمک کنند، اظهار داشت: ما تکلیف خویش را انجام می دهیم اما مردم بعنوان وزن اصلی جریان ترافیک لازم است توجه بیشتری داشته باشند و به شدت با متخلفین بخصوص تخلفات حادثه ساز برخورد می نماییم.
وی خاطرنشان کرد: سرعت و سبقت غیرمجاز، انحراف به چپ، نقص فنی وسیله نقلیه، عدم استفاده از کمربند توسط سرنشینان خودرو و استفاده از تلفن همراه حین رانندگی بعنوان تخلفات حادثه ساز در دستور کار پلیس برای برخورد قاطع و بدون بخشایش قرار گرفته است.
رئیس پلیس راه کشور اظهار نمود: در صورتیکه با کارشناسی برای پلیس ثابت شود در حوادث قصوری توجه دستگاهی است، به مراجع قضائی معرفی و پرونده رسیدگی می شود و در مجموع وقتی ریز شویم، همه حوادث به عامل انسانی برمی گردد؛ راه را هم مهندس می سازد و اگر دقت نکند، خطا خواهد داشت و مهم تر از همه رانندگان هستند که باید با دقت بیشتری مقررات را دنبال کنند.
ایشان در ادامه بیان نمود: اولویت ما در تمام برنامه ها حرکت به سمت هوشمندسازی است و سامانه های کنترل ترافیک، سامانه های نظارت و... در این راستا اعمال شده و در کنار هوشمندسازی، همکاران ما در ترافیک شهری و پلیس راه انجام وظیفه می کنند و تیم های گشتی در طول سال فعال می باشند.
وی ضمن اشاره به اینکه امسال مأموریت پلیس به سمت کنترل کرونا رفت، بیان نمود: 30 تا 35 درصد توان پلیس به اجرای مأموریت های کرونایی رفت و در ابتدا محدودیت فراگیر در کل کشور بود و در نوروز سال قبل ابتدا 70 درصد کاهش ترافیک را در درون و برون شهرها داشتیم.
رئیس پلیس راه کشور اظهار نمود: تابحال در پنج مرحله از محدودیت ها در فواصل زمانی مختلف مأموریت اجرا کریم و الان محدودیت ها به صورت منطقه ای در حال اجراست و استان های نوار شمالی و جنوبی ساحلی کشور، خوزستان، بخشی از سیستان و بلوچستان، شهرهای مسافرپذیر و جزایر کیش و قشم در حال اجرای محدودیت های کرونایی هستند.
وی با تشکر از همراهی مردم در اجرای محدودیت های کرونایی اضافه کرد: در اجرای محدودیت ها، حدود یک درصد از مردم را اعمال قانون کردیم چونکه با تذکر و ارشاد معمولا مردم همراهی داشتند و شاید یکی از علل اصلی توفیق نسبی کشور در مهار کرونا همراهی مردم است.
امیدوار اضافه کرد: از فضای مجازی برای آموزش جامعه استفاده می نماییم، اما اگر به حضور بیشتر پلیس نیاز است آماده هستیم فرهنگ ترافیک از ابتدایی ترین سطوح شروع شود.
وی با اشاره به اینکه پلیس در حوزه ترافیک بیشتر از آنچه از محل جرائم می گیرد هزینه می کند، اظهار داشت: ۲۰ درصد مبالغ جریمه به صندوق تأمین بیمه اختصاص می یابد و ۲۰ درصد در نیروی انتظامی برای تجهیزات و ایمنی پلیس و فرهنگسازی هزینه می شود.
رئیس پلیس راه راهور ناجا در بخش دیگری از سخنانش اظهار نمود: هیجانات خودرویی مبتلابه کل کشور است باید پیست های مخصوص برای تخلیه هیجانی داشته باشیم اما در هر حال خودرو وسیله مناسبی برای تخلیه هیجانی نیست.
وی ادامه داد: ساخت پاسگاه های پلیس راه در برنامه کلان دنبال می شود که ۳۲۰ پاسگاه بازسازی کامل شود و ۵۰ مورد انجام شده که دو پاسگاه سهم کرمان است و ۵۰ پاسگاه دیگر در دستور کار است و به علت اهمیتی که کرمان در چرخه ترافیک و حمل و نقل کشور دارد به این استان سهمیه اختصاص می دهیم.
امیدوار اظهار داشت: کرمان رتبه سوم پاسگاه های کشور بعد از خراسان رضوی و فارس به لحاظ فراوانی را دارد.1399/12/03
23:15:01
0.0 / 5
628
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , بیمه , پلیس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی