فك پلمب كانتینرهای دارای كالای متروكه

فك پلمب كانتینرهای دارای كالای متروكه رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا با تشریح عملکرد 11 ماهه این پلیس اظهار داشت: تلاش داریم که با انجام وظایف ذاتی و قانونی مان، احساس امنیت اقتصادی را ارتقا دهیم.به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا سردار محمدرضا مقیمی در نشست خبری اظهارکرد: پیش بینی، کنترل، هدایت و نظارت بر روند کارهای اقتصادی از اهم ماموریت های پلیس امنیت اقتصادی ناجا است و تلاش داریم که با انجام وظایف ذاتی و قانونی مان، احساس امنیت اقتصادی را ارتقا دهیم. در حقیقت در پلیس امنیت اقتصادی فقط با جرایم اقتصادی مبارزه نمی نماییم بلکه تمرکز اصلی مان بر «ارتقای احساس امنیت اقتصادی» است.

وی با اشاره به راه اندازی قرارگاه مبارزه با احتکار و قاچاق کالاهای پزشکی و بهداشتی در اسفندماه سال قبل افزود: یک سال از راه اندازی این قرارگاه گذشت و امروز بنا داریم که دستاوردهای راه اندازی قرارگاه مبارزه با احتکار و قاچاق کالاهای پزشکی و بهداشتی را ارائه نماییم.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا افزود: از شروع راه اندازی قرارگاه مبارزه با احتکار و قاچاق کالاهای پزشکی و بهداشتی تا حالا ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزارعدد انواع ماسک، ۱۷ میلیون و ۱۲۶ هزار عددانواع دستکش، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده کشف شده است.

مقیمی با اشاره به کشف انواع تجهیزات پزشکی و بهداشتی به همت پلیس امنیت اقتصادی در بازه زمانی یک ساله افزود: از زمان راه اندازی قرارگاه مذکور تا حالا ۱۵۸ هزار و ۴۸۳ باب انبار و داروخانه را مورد بازدید قرار داده ایم که در این میان 8581 باب انبار و داروخانه به سبب " احتکار" پلمب شده است.

وی افزود: از زمان راه اندازی قرارگاه مبارزه با احتکار و قاچاق کالاهای پزشکی و بهداشتی تاکنون، ۶۶۰ دستگاه خودرو توقیف شده و 2095 پرونده قضائی تشکیل شده این در حالیست که تعداد متهمان دستگیر شده 2317 نفر بوده است.

اجرای سه مرحله طرح سراسری مبارزه با اخلالگران ارزی

مقیمی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح عملکرد پلیس امنیت اقتصادی ناجا طی ۱۱ ماه پرداخت و اضافه کرد: در بازه زمانی اشاره شده سه مرحله طرح سراسری مبارزه با اخلالگران ارزی اجرا کرده ایم که در این میان ۲۴ میلیون و ۲۵۰ هزار واحد انواع ارز و۱۰ کیلوگرم طلا کشف شده است و در این میان ۲۲۰ نفر دستگیر شده اند البته طرح مذکور را در ۱۴ مرحله در استان های هدف اجرا کردیم.

وی با اشاره به اجرای یک مرحله ای طرح سراسری مبارزه با معاملات " فردایی" اظهارکرد: با اجرای این طرح قریب به ۳۶۵ کانال بی نظمی در نظام قیمتگذاری بسته شد و ۱۸ شبکه فعال متخلف در این عرصه منهدم و ۸۷ نفر نیز دستگیر شدند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا به اقدامات این پلیس در حوزه کشف ماینرهای غیرمجاز پرداخت و اظهار داشت: در سال ۹۸، حدود۴۸ هزار دستگاه ماینر را کشف کردیم این در حالیست که طی ۱۰ ماهه سال جاری ۲۳ هزار و ۳۶۰ دستگاه ماینر به همت پلیس کشف شده است. در حقیقت از سال ۹۸ تا حالا با اولویت کشف ماینرهای غیرمجاز ۷۱ هزار و ۸۰۰ دستگاه ماینر با ارزش ریالی ۴ هزار میلیارد ریال کشف کرده ایم.

اهم اقدامات در مبارزه با احتکار

مقیمی در ادامه به تشریح اقدامات پلیس امنیت اقتصادی ناجا در مبارزه با احتکار پرداخت و اظهار داشت: در ۱۱ ماهه سال جاری در پروسه مقابله با احتکار تعداد پرونده های تشکیل شده رشد ۲۹۴ درصدی، تعداد متهمان دستگیر شده رشد ۳۱۴ درصدی و ارزش ریالی پرونده های کشفیات رشد ۶۷۰ درصدی داشته است.

وی افزود: در پروسه مبارزه با بی نظمی در نظام اقتصادی شاهد رشد ۲۲ درصدی پرونده های تشکیل شده، رشد ۴۰ درصدی متهمان دستگیر شده و رشد ۱۸۰ درصدی ارزش ریالی پرونده های مکشوفه هستیم.

مقابله با قاچاق کالاهای اساسی همچنان در اولویت پلیس

مقیمی در بخش دیگری از سخنان خود به تمرکز پلیس امنیت اقتصادی در پروسه مقابله با قاچاق کالا خصوصاً کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم پرداخت و اظهارکرد: سعی کردیم که از خروج کالاهای اساسی و مورد نیاز کشور به آن سوی مرزها به جد جلوگیری شود؛ به شکلی که با انجام اقدامات پیش دستانه و اشراف اطلاعاتی شاهدیم که میزان دستگیری متهمان در این عرصه ۲۳ درصد، ارزش ریالی کل پرونده های مکشوفه ۴۹ درصد و تعداد کل پرونده های مکشوفه ۳۰ درصد افزایش دارد همین طور کشفیات پرونده های بالای ۵ میلیارد ریال نیز رشد ۳۶ درصدی داشته است.

تشریح اهم اقدامات پلیس گمرک

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا در ادامه با اشاره به دستاوردهای پلیس گمرک تصریح کرد: این پلیس در مبادی رسمی با تمرکز بر مقابله با قاچاق اقدامات خودرا دنبال می کند و در بازه زمانی ۱۱ ماهه ۷۵ هزار و ۵۹۹ محموله گمرکی مورد کنترل و بررسی قرار گرفته است این در حالیست که شاهدیم که میزان صادرات کاهش داشته اما به هر حال دستاورد پلیس گمرک روند افزایشی دارد.

وی اضافه کرد: در ۱۱ ماهه سال جاری شاهد رشد ۲۲۰ درصدی پرونده کشفیات در محموله های گمرکی و رشد ۴۸ درصدی افزایش ارزش ریالی کشفیات هستیم. از طرفی شناسایی و اعلام تخلفات گمرکی ۲۷۰ درصد رشد داشته است. در این میان به همت پلیس گمرک تعداد متهمان دستگیر شده افزایش ۲۰۰ درصدی و توقیف خودرو رشد ۴۵ درصدی کرده است.

مقیمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه اندازی مرکز رصد فضای مجازی و سایت های خبری در پلیس امنیت اقتصادی اشاره کرد: فعالیت شبکه های اجتماعی در رابطه با فعالیت اقتصادی و سایت های خبری را به صورت روزانه رصد می نماییم بطوریکه ۳۵ پرونده "سیگنال فردایی"، شش "پرونده سبدگردانی"، ۱۴۲ پرونده مربوط به " معاملات فردایی" و... تشکیل شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه بیشترین کشفیات پلیس امنیت اقتصادی مربوط به کدام استان است؟ اظهارکرد: استان های بزرگ و مرزی بیشترین کشفیات را داشته اند البته ما به طور متوسط ۲۰ تا ۳۰ عنوان جرم اقتصادی داریم که باید بگویم میزان کشفیات در استانها متفاوت می باشد.

مقیمی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا پلیس بر روند افزایش قیمت ها نظارت ندارد؟ اظهار داشت: پلیس متولی اقتصاد نیست بلکه امنیت اقتصادی را عهده دار هستیم.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا از تعیین تکلیف ۱۰ هزار کانتینر دارای کالاهای متروکه آگاهی داد و اظهارکرد: بیش از ۱۰ هزار کانتینر دارای کالای متروکه را در یکی از بنادر احصاء کردیم که گاهی این کالاها در بازه زمانی ۱۰ الی ۱۷ سال رسوب شده و در بنادر باقی مانده است.

وی با اشاره به هماهنگی با مبادی قضائی، سازمان گمرک و بنادر افزود: با هماهنگی با نهادهای متولی مقداری از کانتینرهای یاد شده، فک پلمب شدند و انواع اقلام شامل کالاهای ممنوعه از آنها کشف شد.

مقیمی با اعلان اینکه بیش از ۵۰ درصد از این ۱۰ هزار کانتینر دارای کالای متروکه تا حالا فک پلمب و باز شده است، افزود: تعدادی از این کالاها در زمان سپری شده فاسد شده اند. برخی نیز به سبب اینکه از انواع اقلام ممنوعه است به زودی امحاء می شوند. به هر حال به زودی تمام این ۱۰ هزار کانتینر دارای کالاهای متروکه و رسوبی تعیین تکلیف می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روند رسیدگی به پرونده تخلفات یک خانم که مبادرت به ستاندن کارت تجاری و ثبت شرکت کرده بود، اشاره کرد: با سازوکار تخلفاتی که این فرد داشته در این پرونده شاهد ۲۱۱ میلیون یورو تخلف مالی معادل (۵۶۰ میلیارد تومان) و ۹۱ میلیارد و ۳۹۹ میلیون تومان فرار مالیاتی را شاهدیم. از طرفی در پروسه انجام تخلفات مالی حدود ۲ میلیارد تومان هم به برخی افراد رشوه پرداخت شده است.

مقیمی تصریح کرد: در حقیقت این خانم با هدایت یکی از بستگان مبادرت به ثبت شرکت واردات و صادرات و ستاندن کارت تجاری کرده و طی فرآیندی درگیر مسائل پیچیده اقتصادی شده است.

وی همین طور به تشریح جزئیات پرونده دیگری در خصوص تخلف یکی از کارمندان بانک ها پرداخت و اضافه کرد: وی مبادرت به برداشت از حساب مشتریان می کرد و ما با اقدامات اطلاعاتی و رصد فعالیت کارمند بانک، موفق به کشف ۱۶۵ میلیارد ریال از اموال این فرد شدیم که به شیوه نامشروع کسب کرده بود و نامبرده دستگیر و میزان اموال منقول و غیرمنقول نامشروع وی احصا شده است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا در بخش پایانی سخنان خود به تشریح پرونده دیگری از تخلفات اقتصادی پرداخت و اظهار داشت: فردی با جعل عنوان و با نصب پلاک دولتی و اسناد جعلی مبادرت به قاچاق کالا می کرد.

به گزارش پایگاه خبری پلیس او در آخر اظهارکرد: این فرد طی یک عملیات غافلگیرانه دستگیر و محموله ۶ میلیاردتومانی قاچاق به همراه سلاح از وی کشف شد.
1399/12/10
22:27:08
0.0 / 5
587
تگهای خبر: امنیت , بهداشت , پزشك , پلیس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی