گزارش ایمن رها؛

نگاهی به آمادگی تهران در مقابل زلزله

نگاهی به آمادگی تهران در مقابل زلزله وقوع زلزله احتمالی در تهران یکی از مهم ترین مسائل این روزهای این استان است اما به نظر می آید، پایتخت به میزان کافی برای مواجهه با چنین حادثه طبیعی آمادگی ندارد.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: هرگاه زلزله ای در تهران و یا شهرهای اطراف آن رخ دهد به سرعت شاهد اظهارنظرهای گوناگونی در مورد ضرورت ایمن سازی استان تهران در مقابل بلایای طبیعی هستیم، هرکس چیزی می گوید، از مسئول مدیریت بحران گرفته تا شهردار و مسئولین آتش نشانی و استاندار و زلزله شناسان، همه و همه در مورد مدیریت بحران و آمادگی هرچه بیشتر در مقابل وقوع زلزله احتمالی سخن می گویند.
اما کافی است، یک هفته از وقوع این حادثه بگذرد و شاهد زلزله دیگر و یا پس لرزه قابل توجه نباشیم، اینجا است، که گویی به یک باره همه لرزش هفته قبل را فراموش می کنند و دیگر نه تنها در میان مردم که در میان مسئولین و متولیان امر هم زلزله به فراموشی سپرده می شود.
افزایش تراکم جمعیت و تغییر کاربری ها خطرات ناشی از وقوع زلزله را افزایش داده است
اما این فراموشی سبب نمی گردد، که فعالیت گسل های زلزله در استان تهران متوقف شود و طبق برآوردهای علمی انجام شده گسل زلزله شمال تهران طی ۳۰ سال قبل هر سه هزار و ۵۰۰ سال یک مرتبه زمین لرزه ای به بزرگی هفت ریشتری داشته است و الان بیشتر از سه هزار و ۲۰۰ سال از آخرین زمین لرزه هفت ریشتری در پایتخت می گذرد و ضرورت آمادگی برای وقوع احتمالی زلزله باید در همه ابعاد وجود داشته باشد.
یک استاد پژوهشکده زلزله شناسی در مورد ضرورت آمادگی در استان تهران در مقابله با زلزله احتمالی و وضعیت این شهر در گفتگو با خبرنگار مهر از عدم انجام ارزیابی جامع از گسترش شهری در استان تهران طی نیم قرن اخیر انتقاد نمود و اضافه کرد: در دهه های اخیر خطرات ناشی از وقوع زلزله به علت افزایش تراکم جمعیت در استان تهران، تغییر کاربری ها، نبود زیرساخت های مناسب و.... به شدت رشد کرده است.
مهدی زارع افزود: امروز و بر مبنای آمار عرضه شده در حدود ۹۰ درصد از جمعیت استان تهران در پهنه های با خطر بالای زلزله سکونت دارند و همین مساله ضرورت دارا بودن آمادگی لازم پیش از زلزله و انجام اقدامات مورد نیاز برای کاهش مخاطرات ناشی از زلزله پیش از وقوع را زیاد می کند.
وی اظهار داشت: باید بازبینی و نواندیشی در مورد الگوی های قدیمی ارزیابی ریسک و توسعه راهبردهای کاهش ریسک داشت و کاهش صدمه به ساختمان در این نگرش اهمیت زیادی دارد، چون که کاهش صدمه به ساختمان در زمان وقوع زلزله می تواند، در کاهش تلفات، افزایش مهلت برای برنامه ریزی، تأمین پناهگاه اضطراری و تأمین کمک های اولیه مؤثر است.
۲۶ لرزه نگار در استان تهران نصب شده است
مدیرکل مدیریت بحران استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سؤال که چه اقداماتی برای آمادگی در مقابل زلزله احتمالی تهران انجام شده است عنوان کرد: پس از زلزله ۵.۱ ریشتری ۱۹ اردیبهشت ماه دماوند که در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد و خود به منزله مانور طبیعی بود و تهران را هم لرزاند و همه آنرا به گسل مشاء مرتبط دانستند، امور سنجش و پایش بیشتر از پیش مورد توجه قرار گرفت.

منصور درجاتی اظهار داشت: از سوی دیگر بر ساخت و سازها، گودها، درمانگاه ها و… نظارت کردیم، تا جلوی بارگذاری بیشتر گرفته شود و به شهرداری تهران و هم دیگر شهرداری های استان تهران در مورد نظارت بیشتر از پیش بر ساخت و سازها و استقامت بناها و بهره گیری از قابلیت های همکاری تنگاتنگ سازمان نظام مهندسی استان تأکیدات لازم صورت پذیرفته است.
وی افزود: همینطور در مورد بازسازی و ایمن سازی پل ها و ابنیه قدیمی در استان تهران به اداره کل راهداری تاکید گردیده است و علاوه بر آن، باوجود محدودیت های کرونایی مانورهایی برای آمادگی هرچه بیشتر در مقابل زلزله در مقیاس محدود داشتیم و آموزش هایی برای چگونگی مواجهه با زلزله و اقداماتی که باید صورت گیرد و تدوین کارهایی که نمی بایست صورت گیرد، هم در حد امکان با دقت در مورد رعایت فاصله گذاری اجتماعی عرضه شده است.
مدیرکل مدیریت بحران استان تهران در پاسخ به این سؤال خبرنگار مهر که قرار بود در تهران ۵۰ لرزه نگار روی گسل ها نصب شود، حالا چه تعداد از این لرزه نگارها نصب شده است اظهار داشت: دستگاههای متولی امر همچون مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، مرکز لرزه نگاری کشوری، مرکز تحقیقات راه، مسکن و ساختمان، سازمان جغرافیایی، اداره کل مخاطرات سازمان زمین شناسی، سازمان نقشه برداری کشور هستند، که این وظیفه را بر عهده داشته و دارند و پاسخگو هم بوده و هستند، البته حالا ۲۶ لرزه نگار در نقاطی از استان تهران، البرز و سمنان که پوششی از استان تهران خصوصاً ۲۲ منطقه شهر تهران را در ثبت اطلاعات لرزه ای پوشش بدهند توسط سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نصب شده است. محورهای مواصلاتی اطراف سدها بررسی به روزتری شده و تا حد امکان اقدامات ایمن سازی و پیشگیری از خطر و وقوع حادثه انجام شده است.
از نظر دپو اقلام مورد نیاز زمان زلزله در انبارها اقدام جدی نشده است
درجاتی افزود: البته خوب است، بدانید، نصب این لرزه نگارها جزو وظایف سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نبوده و نقش ما در این حوزه نظارتی است و دستگاههای مرتبط در این خصوص توضیحات تکمیل تری خواهند داشت.
وی در مورد شناسایی نقاط امن و اسکان اضطراری هم اضافه کرد: از این نظر رشد قابل ملاحظه ای داشته ایم و اقدامات مطلوبی شده است.
درجاتی در پاسخ به این سؤال که از نظر اقلامی که طبق پروتکل ها می بایست، برای مواقع بروز حادثه در استان تهران وجود داشته باشد، در چه سطحی از آمادگی هستیم اظهار داشت: در مورد دپو اقلام مورد نیاز شامل زیستی، خوراکی و بهداشتی به میزان کافی اقدام جدی انجام نشده است و دلیل این امر هم تا حد زیادی محدودیت های کرونایی بوده است، چون که اقلام بهداشتی مورد نیاز جامعه را نمی توان برای روزهای مبادا دپو کرد.
وی در مورد بازدید میدانی استان های معین به تهران اظهار داشت: اغلب این استان ها به پایتخت دعوت شده اند و با تولیت مدیریت بحران هر استان و هماهنگی های لازم به عمل آمده از جانب اداره کل استان تهران و پذیرایی شهرداری تهران، حضوراً به مناطق متناظر خود آمده اند، بعنوان مثال استان مازندران معین منطقه ۴ بوده و به این منطقه آمده و راه های دسترسی، مناطق صدمه پذیر و نقشه های مربوط را بررسی و آمادگی لازم را پیدا کرده است.
عدم آشنایی مردم با اولویت بندی های هنگام زلزله میزان خسارت را افزایش می دهد
مسئول مدیریت بحران در استان تهران افزود: قزوین همین اقدامات را در مورد منطقه ۲۲ تهران، آذربایجان غربی منطقه شش، خراسان شمالی منطقه سه و بدین ترتیب استان های معین در ماه های اخیر به تهران دعوت شده و هماهنگی های لازم به عمل آمده و شناسایی منطقه حتی المقدور انجام شده است.

وی در مورد آمادگی در مقابل بروز زمین لرزه اظهار داشت: آمادگی چند نوع است، از نظر نیرو همه در آمادگی کامل به سر می برند و مشکلی نداریم، از جهت ساختمان ها، راه ها، تونل ها و… به میزان دانش روز و آنچه در آیین نامه های راه اندازی ساختمان ها آمده است، آمادگی داریم و از نظر میزان اقلام هم بایستی تأمین اعتبار بیشتری صورت گیرد.
درجاتی توضیح داد: البته در مورد میزان ایمنی ساختمان ها باید بگوییم، این ایمنی از هر منطقه نسبت به منطقه دیگر متفاوت و متناسب با میزان بافت فرسوده و بافت نوساز و انطباق بارگذاری ها با آیین نامه های ایمنی ساختمان متغیر است.
وی بیان نمود: در صورت عدم فرهنگ سازی ساکنین پایتخت توسط رسانه ها برای ایجاد آمادگی از سویی و رفع عدم آشنایی مردم مخاطب بلایا با اولویت بندی های مقابله در مدیریت بحران، زلزله در تهران بیشترین خسارت را رقم خواهد زد.
در هر صورت استان تهران به علت وسعت، تراکم بالای جمعیت، لرزه خیزی بالا، بافت های فرسوده، تأسیسات شهری فرسوده و توسعه شریان ها بدون توجه به ساختار شبکه ای و تعدد نهادهای تصمیم گیر صدمه پذیری بالایی در مقابل زلزله دارد و بنابراین نیاز است، که بیشتر از پیش در این خصوص تلاش شود، تا در صورت وقوع چنین بلایای طبیعی از میزان خسارات وارده مادی و معنوی تا حد زیادی کاسته شود.

منبع:

1399/12/14
13:07:00
0.0 / 5
584
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی