اعلام آخرین وضعیت برای سفر در كشور

اعلام آخرین وضعیت برای سفر در كشور به گزارش ایمن رها رئیس پلیس راهور ناجا از ثبت بیشتر از هشت میلیون جریمه رانندگی در رابطه با کرونا در کشور اطلاع داد و توضیحاتی پیرامون وضعیت سفر در کشور ارائه نمود.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، سردار سیدکمال هادیانفر در نشست با خبرنگاران به تشریح عملکرد پلیس راهور در سال ۹۹ پرداخت و اظهار نمود: مدیریت ترافیک، تسهیل در عبور و مرور، کاهش تصادفات و سوانح رانندگی و عرضه خدمت سریع و آسان در ۲۳۸ هزار کیلومتر از جاده های کشور و ۴۵۷ کیلومتر معابر درون شهری بر عهده پلیس راهور بوده و جزو مأموریت های اصلی ما به حساب می آید.
وی ضمن اشاره به مأموریت عرضه خدمات به شهروندان اظهار داشت: از آغاز سالجاری تا آخر بهمن ماه، پلیس راهنمایی و رانندگی بیشتر از ۳۶ میلیون خدمت را به مردم عرضه کرده است. این خدمات در مجموع بیشتر از نیمی از کل خدماتی را که نیروی انتظامی به مردم عرضه کرده، شامل می شود.
هادیانفر در تشریح خدمات شماره گذاری و تعویض پلاک هم اظهار داشت: ۶۲ میلیون شماره به پلاکها اختصاص دادیم که ۵۲ میلیون از این شماره ها به صورت شماره یا فیزیک خرج شده اما ۳۲ میلیون پلاک در شماره گذاری ها به اسم افراد از یک تا ۵۰۰ پلاک بلااستفاده بود که با مصوبه هیئت وزیران، پلاکهایی که یک سال از تاریخ استفاده آنها گذشته باشد به افراد دیگر واگذار می شود و دیگر آن پلاک به فرد قبلی اختصاص نخواهد یافت.
رئیس پلیس راهور ناجا در مورد شماره گذاری خودرو های آمریکایی و لوکس افزود: از سال ۹۸ بحث ممنوعیت شماره گذاری خودرو های لوکس و آمریکایی به استثناء خودرو های دارای مجوز قانونی را پیگیری کردیم و دیگر هیچ خودروی آمریکایی و مواردی مانند پورش و بوگاتی و... که تحت عنوان خودروی لوکس شناخته می شود، شماره گذاری نمی گردد.

وی اظهار داشت: امسال سقف مبلغ توقیف وسیله نقلیه از یک به سه میلیون افزایش یافت اما ابلاغ کردیم که در روزهای نوروز خودروهایی که حتی سه میلیون تومان خلافی دارند و خانواده همراه آنها است، توقیف نشود، چون که رویکرد ما نگاهی ارشادی است. البته در مواردی مانند حکم قضایی یا وقوع تصادفات جرحی و فوتی باید توقیف خودرو بر حسب نص صریح قانون صورت گیرد.

ترخیص ۲۱۱ هزار موتور سیکلت رسوبی
رئیس پلیس راهور ناجا در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد ترخیص موتورسیکلت های رسوبی اضافه کرد: امسال تا امروز ۲۱۱ هزار دستگاه موتورسیکلت رسوبی ترخیص و به مالکان آنها واگذار شده است. اجرای این طرح تا آخر سال ادامه خواهد داشت.
وی درباره سن فرسودگی موتورسیکلت ها هم اظهار داشت: سن فرسودگی برابر قانون است و هنگام ترخیص هم ماموران و کارشناسان بر این مورد و شرایط آلایندگی موتورسیکلت ها نظارت دارند.
به قول رئیس پلیس راهور ناجا، از تاریخ ۱۸ آذر تا ۱۳ اسفند توقیف موتورسیکلت ها ۲۳ درصد کاهش یافته است.
هادیانفر به آمار تصادفات رانندگی هم اشاره نمود و اظهار داشت: در مجموع تصادفات فوتی، جرحی و خساراتی در ۱۱ ماهه سالجاری نسبت به سال قبل ۳۵.۲ درصد کاهش داشته است، که بخشی از آن ناشی از کاهش سفرها به دنبال محدودیت های بوجود آمده بود و بخش دیگری از آن هم به دنبال اقدامات و طرح های پلیس راهور بوده است.
به قول رئیس پلیس راهور ناجا، پلیس در کاهش آمار تصادفات سهمی ۱۹ درصدی داشته و مابقی این سهم در ارتباط با دیگر دستگاه ها است که برخی اقداماتی را انجام داده و برخی دیگر لازم است اقدامات خویش را بالا برند.
هادیانفر به آمار شماره گذاری خودرو ها هم اشاره نمود و اضافه کرد: در ۱۱ ماهه سالجاری نسبت به سال قبل ۶.۶ درصد در خودرو های نوشماره و ۴.۳ درصد در بحث نقل و انتقال خودرو کاهش داشتیم.

۳۰ درصد کل ناوگان کشور فرسوده است
رئیس پلیس راهور ناجا در مورد خودرو های فرسوده هم اظهار داشت: ۳۰ درصد کل ناوگان کشور فرسوده است که باید فکری جدی با مشارکت تمام دستگاه ها درمورد آن صورت گیرد.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد آمار صدور گواهینامه اظهار نمود: در این عرصه ۳۰ درصد افزایش داشتیم.
هادیانفر درباره نظارت بر آموزشگاه ها رانندگی هم اظهار داشت: پلیس راهور بر این آموزشگاه ها نظارت جدی داشته به صورتی که سال جاری ۹۳ مجوز مدیریت و ۴۴۳ مجوز مربی گری آموزشگاه های رانندگی ابطال شد. ۱۰۴ آموزشگاه جدید هم در سطح کشور مجوز فعالیت دریافت نمودند.
وی از افزایش ساعت کاری مراکز تعویض پلاک و شماره گذاری اطلاع داد و اضافه کرد: تا آخر سال، ساعات کاری واحدهای شماره گذاری و تعویض پلاک تا ساعت ۱۷ خواهد بود و حتی روز پنجشنبه آخر سال هم تا ساعت ۱۷ خدمات به هموطنان عرضه خواهد شد. البته باید حتما نوبت اینترنتی برای رفتن به این مراکز دریافت شود.
هادیانفر درباره آمار جریمه های رانندگی هم اظهار داشت: هدف پلیس جریمه نیست و اگر جریمه ای هم صورت می گیرد، بحث بازدارندگی و پیشگیرانه آن مهم می باشد. در مجموع امسال ۹۹ میلیون و ۴۴۱ هزار و ۶۷۷ اعمال قانون صورت گرفته است و گواهینامه ۷۸ هزار و ۵۳۹ نفر در آستانه ضبط شدن قرار دارد. حدود ۱۱ هزار گواهینامه هم ضبط شده است.

ثبت بیشتر از ۸ میلیون جریمه کرونایی در کشور هادیانفر خاطرنشان کرد: در بحث کرونا بیشتر از هشت میلیون و ۶۹ هزار اعمال قانون را انجام دادیم که چهار میلیون و ۸۱۸ هزار اعمال قانون قطعی شده و مابقی آن در حال بررسی است.
وی اظهار داشت: در بحث تردد جاده ای، اسفند سال جاری تا روز گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ درصد افزایش تردد داشته ایم.
هادیانفر در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا درمورد وضعیت سفرها هم اظهار نمود: بر مبنای مصوبات ستاد ملی کرونا، ورود به شهرهای قرمز و نارنجی برای پلاکهای غیربومی ممنوع خواهد بود. همینطور پلاکهای بومی هم نمی توانند از شهرهای مذکور بیرون بروند اما اینکه شهرهای مسافرپذیر مشمول محدودیت خواهند شد یا خیر در جلسات روزهای آتی مشخص می شود.
هادیانفر با اشاره به اینکه هم اکنون ۸۵ درصد شهرها وضعیت آبی و زرد دارند، اظهار داشت: بنابراین پیشبینی می نماییم شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی ترددهای جاده ای باشیم البته همه موضوعات به مصوبات ستاد ملی کرونا در ممنوعیت یا عدم ممنوعیت ترددها بستگی دارد.
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا همچین اعلام نمود که پلیس تاکید کرده که مجوز برای تردد به شهرهای قرمز و نارنجی صادر نشود.

هادیانفر با اشاره به اینکه پیک زمان تصادفات در حوزه درون شهری از ساعت ۱۲ تا ۲۰ و در حوزه برون شهری از ساعت ۱۲ تا ۱۹ است، اظهار نمود: هر خودرویی به هر علتی در جاده ها سرعت و سبقت غیرمجاز داشته باشد، خودرویش از یک ساعت، یک روز تا ۷۲ ساعت متوقف می شود.

رئیس پلیس راهور ناجا با تکیه بر اینکه بستن کمربند برای تمام سرنشینان وسایل نقلیه مخصوصاً در جاده های کشور الزامی است، اضافه کرد: شعار ما برای نوروز سال جاری "پرهیز از سفر، ایمنی و سلامت" است و سال جاری از ظرفیت همیاران پلیس هم مانند سال های گذشته استفاده می نماییم.

وی بیان نمود: درباره تکلیف مردم در سفرهای نوروزی، بر مبنای آنچه روز گذشته ابلاغ گردید این است که مردم به شهرهای قرمز و نارنجی سفر نکنند. همینطور تردد شبانه در تمام شهرهای قرمز، نارنجی، زرد و آبی ممنوع خواهد بود اما امکان دارد بر مبنای افزایش یا کاهش شهرهای قرمز، وضعیت ممنوعیت تغییر کند. شاخصه اصلی ما چهار رنگی است که توسط وزارت کشور به ما ابلاغ می شود.
هادیانفر درباره پوشاندن پلاک توسط برخی رانندگان برای عدم جریمه در تردد شبانه، اظهار داشت: افرادی که پلاک خویش را می پوشانند، هم جریمه خواهند شد و هم وسیله نقلیه آنها توقیف می شود.

منبع:

1399/12/18
10:24:44
0.0 / 5
526
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , پلیس , ترافیك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی