كورس سرعت و كرونا در نوروز

كورس سرعت و كرونا در نوروز به گزارش ایمن رها فرارسیدن سال نو و تعطیلات نوروزی در شهرهایی نظیر تهران با خلوتی معابر و کاهش حجم ترافیک همراه می باشد، موضوعی که می تواند منجر به افزایش وسوسه سرعت و بالارفتن احتمال وقوع تصادفات شود.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، آمارها نشان داده است که حجم ترافیک و میزان تردد خودرو ها در شهرهای نظیر تهران در ایام آغازین سال نو به کمترین حد خود می رسد، به صورتی که عموما دیگر خبری از ترافیک سنگین و معطلی طولانی مدت در اتوبان ها و خیابان ها نیست. اما همین خلوتی در مواردی سبب افزایش میانگین سرعت خودرو ها هم شده وهمین مبحث منجر به بالارفتن احتمال و شدت تصادفات هم می شود.
امسال اما با تداوم حضور ناخوانده کرونا در کشورمان، نوروز شرایط دیگری هم پیدا کرده و آن محدودیت های ترافیکی است. محدودیت هایی که از یک سو منجر به کاهش چشم گیر حضور خودرو ها در در ساعات منع تردد شبانه یعنی از ساعت ۲۱ تا ۳ صبح شده و از سویی می تواند سبب افزایش عجله و شتاب برای رسیدن به مقصد تا پیش از ساعت ۲۱ شود.
توصیه به کاهش سفر هم مبحث دیگری است که برابر آمارهای ترافیکی منجر به خلوتی جاده های بین شهری در مقایسه با مدت مشابه در سالهای قبل هم شده است و همین مساله هم امکان دارد منجر به افزایش میل به سرعت در جاده ها هم بشود. در همین راستا چند تن از مسؤلان پلیس راهنمایی و رانندگی و امدادگران سفارش ها و هشدارهایی را به شهروندان عرضه کرده اند.
رییس پلیس راهور ناجا: افزایش تصادفات درپی خلوتی معابرسردار سید کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا در گفتگو با ایسنا، درباره خلوتی معابر و احتمال وقوع تصادفات اظهار داشت: در این چند روز شهرها و حتی معابر بین شهری هم به علت رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی خلوت شده و گزارش های دریافتی پلیس هم از آن حکایت می کند که شرایط آرامی در اغلب جاده ها و همینطور معابر درون شهری داریم.
وی افزود: اما تصادفات به علت خلوتی معابر شهری افزوده شده و ازاین رو لازم است که رانندگان نکات ایمنی را در رانندگی رعایت نمایند. متاسفانه چهار عامل سرعت و سبقت غیرمجاز، عدم توجه به جلو که عموما درپی کاربا تلفن همراه رخ می دهد و هم خستگی و خواب آلودگی در راس علل وقوع حوادث رانندگی قرار دارد.
معاون پلیس راهور ناجا: گرفتار وسوسه سرعت نشویدسرهنگ عین الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا هم در گفتگو با ایسنا درباره افزایش سرعت در رانندگی اظهار داشت: لازم است رانندگان توجه داشته باشند که حتما با سرعت مجاز و حتی در مواردی با سرعت مطمئنه رانندگی کنند. خلوتی معابر نباید سبب شود تا رانندگان گرفتار وسوسه سرعت شده و با سرعت بالا رانندگی کنند.
وی با اشاره به اینکه رانندگی در سرعت بالا احتمال وقوع تصادف و هم شدت آن را زیاد می کند، اظهار داشت: این درحالیست که با کاهش سرعت امکان کنترل وسیله نقلیه هم راحتتر بوده و علاوه بر آن در صورت وقوع هر نوع تصادفی ضربه ناشی از برخورد هم کمتر می شود.
جهانی به فعالیت همیاران و فرهنگیاران پلیس هم اشاره نمود و اظهار داشت: از همیاران پلیس و بخصوص کودکان و نوجوانان هم می خواهیم که در صورت رانندگی والدینشان با سرعت بالا، حتما با رعایت احترام و ادب، کاهش سرعت را به آنان یادآوری کنند. حقیقت این است که همیاران ترافیک نقش موثری در کاهش تخلفات و هم کاهش تصادفات رانندگی داشته اند.
معاون پلیس راهور ناجا خاطرنشان کرد: شهروندان باید زمان سفر خویش را مدیریت کنند تا مجبور نباشند برای جبران زمان کم خود یا زودتر رسیدن به مقصد با عجله و شتاب رانندگی کنند.
سخنگوی آتش نشانی تهران: افزایش شدت تصادف با افزایش سرعتسید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران هم در گفتگو با ایسنا به میزان صدمه دیدگی خودرو ها در هنگام تصادف با سرعت بالا اشاره نمود و اظهار داشت: رانندگی با سرعت غیرمجاز شدت و صدمه ای را که به دنبال تصادف به خودرو وارد می شود، چندبرابر بالا می برد. بعنوان مثال در تعداد قابل توجهی از تصادفاتی که منجر به محبوس شدن راننده یا سرنشینان در کابین خودرو شده است، سرعت وسیله نقلیه هم بالا و فراتر از حد مجاز بوده است.
وی افزود: ازاین رو لازم است رانندگان چه در معابر درونشهری و چه در معابر برون شهری حتما با سرعت مجاز و مطمئنه حرکت کنند تا خدای نکرده اگر حادثه ای هم رخ داد، امکان کنترل وسیله نقلیه را داشته باشند.
ملکی اضافه کرد: باید پذیریم که همانطور که در مقابل مبتلا شدن به کرونا از خودمان محافظت می نماییم، با رعایت سرعت مطمئنه از جان خودمان و دیگران هم در مقابل تصادفات محافظت نماییم.
سرهنگ احسان مومنی، رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ هم در گفتگو با ایسنا نسبت به رانندگی با سرعت بالا در معابر خلوت پایتخت اخطار داد و اظهار داشت: ریسک تصادف در سرعت زیاد بسیار بالاست. رانندگان باید بدانند که تخلف سرعت غیرمجاز آنها علاوه بر اینکه از جانب دوربین های ثبت تخلفات ثبت می شود، از جانب بازرسان نامحسوس و تیم های گشتی و سیار هم تحت کنترل قرار خواهد داشت و در صورت مشاهده با آن برخورد خواهد شد.
تهران بیشتر از ۵۵۰ کیلومتر راه اصلی دارد که عموما در روزهای نوروز خلوت است. کلید رانندگی ایمن و کاهش تصادفات رانندگی در دستان رانندگانی است که می توانند با کاهش سرعت غیرمجاز و پرهیز از انجام تخلفات حادثه ساز آنرا مدیریت کنند.
منبع:

1400/01/02
14:00:12
5.0 / 5
461
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی