هشدارهای ساده و كاربردی برای پیشگیری از سرقت خودرو

هشدارهای ساده و كاربردی برای پیشگیری از سرقت خودرو به گزارش ایمن رها جانشین رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ هشدارهایی را برای پیشگیری از سرقت خودرو و سرقت از «داخل خودرو» ارائه نمود.سرهنگ داوود فرد در گفتگو با ایسنا اظهارکرد: برای جلوگیری از سرقت خودرو یا حتی سرقت از داخل آن نکاتی وجود دارد که بسیار ساده هم به نظر می رسند اما متاسفانه از جانب خیلی از مردم رعایت نمی گردد و همین مساله فرصت مناسبی را در اختیار سارقان قرار می دهد.

وی با اشاره به اینکه در خیلی از پرونده های سرقت خودرو ما شاهد سوءاستفاده سارقان از غفلت راننده یا عدم رعایت نکات ایمنی هستیم، اظهار داشت: در این شرایط لازم است که خودرو حتما به دزدگیر، سوئیچ مخفی، قفل فرمان، قفل سوئیچی، قفل پدال، قفل و زنجیر تجهیز شود و رانندگان هنگام دور شدن از خودرو، سیستم ایمنی آنرا فعال کنند.

فرد با اشاره به اینکه بهتر است رانندگان ترتیبی اتخاذ کنند تا کلید درها و سوئیچ استارت با هم متفاوت باشد، تاکیدکرد: لازم است رانندگان هنگام حضور در اماکن شلوغ یا محل کار و... سوئیچ اتومبیل خویش را در جایی مطمئن که در معرض دید و دسترس دیگران نباشد، قراردهند.

جانشین رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به اینکه پارک خودرو در محل های خلوت، تاریک و کم تردد اشتباه است، اظهار داشت: در صورت نبود جای پارک مناسب بهتر است از پارکینگ های عمومی برای پارک خودرو استفاده و در صورت عدم دسترسی به پارکینگ، تا حد امکان اتومبیل در معرض دید مالک خودرو پارک شود.

وی با اشاره به اینکه هنگام ترک خودرو نباید اسناد معتبر را در آن قرار داد، اظهار داشت: رانندگان باید توجه داشته باشند که هنگام ترک اتومبیل شیشه های خودرو را کاملاً ببندند و از جا گذاشتن اشیای قابل توجه و قیمتی داخل خودرو اجتناب کنند.

فرد افزود: رانندگان توجه نمایند که اگر اتومبیلشان گرفتار نقص فنی شد و مجبور شدند که آنرا هل دهند به هیچ وجه اجازه ندهند افراد ناشناس پشت فرمان بنشینند همینطور اتومبیل را در حالت روشن رها نکنند.

جانشین رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ افزود: هنگام وقوع حادثه درصورت رفتن به مراکز درمانی، رانندگان باید خونسردی خویش را حفظ و در صورت ترک اتومبیل نکات ایمنی گفته شده را رعایت نمایند.

وی با اشاره به اینکه رانندگان باید هنگام سوارکردن مسافر به مقصد خارج از شهر بویژه در شب ها دقت بیشتری داشته باشند، اظهار داشت: هنگام تعویض چرخ پنچر شده یا مرتفع ساختن نقص فنی اتومبیل هم لازم است که رانندگان از قفل بودن درها اطمینان حاصل کنند.

فرد افزود: لازم است تا حدامکان از رادیو پخش های کشویی استفاده گردد تا هنگام ترک اتومبیل امکان برداشتن آن وجود داشته باشد همینطور رانندگان باید دقت کنند که هنگام سوار کردن مسافران از مقصد آنان آگاه شوند و تا حد امکان به جایی که شناختی از آن ندارند، نروند. در طول مسیر هم به افراد ناآشنا اطمینان نکنند و اتومبیل خویش را حتی برای چند لحظه هم ترک نکنند.

جانشین رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به اینکه یکی از شگردهای سارقان بعنوان مسافر بین راهی، پیشنهاد کرایه بالا برای مسافت های کوتاه است، اظهار داشت: بنابراین رانندگان باید به این مورد توجه بیشتری داشته باشند. از پذیرفتن انواع خوراکی و آبمیوه از مسافران ناشناس هم پرهیز کنند.

وی از رانندگان خواست که برای برای کاهش صدمه پذیری از نصب تزئینات اضافی در خارج یا داخل اتومبیل اجتناب کنند و در صورت بروز تصادف یا مشاهده نزاع هایی که احتمال ساختگی بودن آن وجود دارد، مراقب باشند که اتومبیل خویش را رها نکنند.

فرد به رانندگان سفارش کرد که در صورت مشکوک شدن به حرکات، رفتار و برخورد سرنشینان خودرو ابتدا تلاش کنید مشخصات دقیق فیزیکی، سن و سال، لهجه، علایم خاص و... مسافران را دقیقاً به خاطر بسپارید تا در صورت نیاز در کشف و شناسایی مجرمان مؤثر باشد.

جانشین رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به اینکه در در صورت خرید اتومبیل دست دوم بهتر است قفل های آن تعویض شود، اظهار داشت: شهروندان هنگام مواجه شدن با تهدیدهای سارقان یا درگیری با آنان، ابتدا سوئیچ را به خارج از اتومبیل پرتاب کنند سپس سوئیچ مخفی را خارج از دید سارقان به کار بیندازند.

وی افزود: شهروندان باید از گذاشتن کارتن های خالی لوازم روی صندلی ماشین اجتناب کنند. در انتقال مسافران از مسیرهای فرعی که آشنایی با آن ندارند و صرفا از جانب مسافران و به بهانه خلوت بودن پیشنهاد می شود، تردد نکنند و هیچگاه به صرف این که مسافر یک خانم است، جانب احتیاط را رها نکنند.

فرد در انتها اظهار داشت: رانندگان توجه داشته باشند که در مناطق خلوت برای کمک کردن به افراد ناشناسی که در ظاهر اتومبیل شان گرفتار نقص فنی شده یا تقاضای بنزین دارند، توقف نکنند. برای کمک به این افراد بهتر است با امداد جاده ای یا پلیس تماس گرفته شود.

منبع:

1400/01/06
13:24:51
5.0 / 5
639
تگهای خبر: ایمنی , پلیس , تصادف , حادثه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی