سنخواست از صبح امروز روی خط زلزله

سنخواست از صبح امروز روی خط زلزله به گزارش ایمن رها منطقه سنخواست استان خراسان شمالی بعد از زمینلرزه ۵.۵ تابحال زلزله های دیگری را تجربه کرده است که به قول محققان، بر مبنای شواهد تاریخی این منطقه پتانسیل لرزه خیزی دارد.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، در ساعت ۳ و ۳۴ دقیقه صبح امروز، دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه جاری زمینلرزه ای به بزرگای ۵.۵ در سنخواست استان خراسان شمالی در عمق ۱۶ کیلومتری و به فاصله ۱۵کیلومتری سنخواست، ۲۲ کیلومتری شوقان و ۳۲ کیلومتری آوا این استان رخ داد.
زلزله بعدی این منطقه در ساعت ۵ و ۲۴ دقیقه صبح امروز با بزرگای ۵.۴ و پس از آن زلزله دیگری با بزرگای ۳.۶ به ثبت رسید. زلزله بزرگ دیگر این منطقه در ساعت ۷ و ۱۶ دقیقه با بزرگای ۴.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد.
زلزله های ۳.۷ در عمق ۱۰ کیلومتری و ۳.۱ در عمق ۷ کیلومتری از دیگر زمینلرزه های این منطقه به حساب می آید.
دکتر علی بیت اللهی، مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگو با ایسنا در خصوص گسل های این منطقه اظهار داشت: گسل "کرف" با طول تقریبی ۳۵ کیلومتر در مجاورت رومرکز زلزله امروز سنخواست استان خراسان شمالی امتداد دارد و احیانا جنبایی این گسل باعث رخداد زلزله ۵.۵ این منطقه شده است.


وی ضمن اشاره به لرزه خیز بودن این منطقه، تصریح کرد: بررسی زلزله های تاریخی این منطقه نشان داده است که از سال ۱۹۰۰ میلادی تابحال زلزله های تاریخی تا ۱۰۰ کیلومتری اطراف این منطقه رخ داده، ضمن آنکه زمینلرزه های ۱۵ سال گذشته هم معرف میزان لرزه خیز بودن منطقه است.
بیت اللهی افزود: بر این اساس تعداد ۱۱۶۲ زلزله با بزرگی ۲.۵ و بالاتر در گستره اطراف رومرکز این زلزله از سال ۲۰۰۶ تا زمان وقوع زلزله امروز به مدت ۱۵ سال به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳ زلزله با بزرگی ۵ و بالاتر و ۴۶ زلزله با بزرگی ۴ تا ۵ و مابقی زمینلرزه های کوچکتر از ۴ بوده است.



زلزله های تاریخی در اطراف رومرکز زلزله ۵.۵ سنخواست استان خراسان شمالی




منبع:

1400/02/28
13:56:22
5.0 / 5
345
تگهای خبر: تاریخی , زلزله , سیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی