رییس پلیس راهور تهران بزرگ مطرح كرد

باید شهر را به سمت انسان محوری پیش ببریم

باید شهر را به سمت انسان محوری پیش ببریم رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ تاکید که به منظور زندگی بهتر، باید شهر را از خودرو محوری به انسان محوری پیش برد و به جای ساخت بزرگراه و تونل و... به فکر توسعه مسیرهای پیاده و دوچرخه سواری بود.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، سردار محمدحسین حمیدی به تشریح ترافیک و وضعیت پایتخت از زمان ورود نخستین خودرو ها و شکل گیری پلیس راهور پرداخت و اظهار داشت: در سال ۱۲۷۹ نخستین خودرو وارد شهر تهران شد و تا حدود پنج سال بعد یعنی در سال ۱۲۸۴، تعداد خودرو ها در شهر تهران به ۲۱۴ دستگاه رسید. چهارسال بعد در سال ۱۲۹۸ سیستم راهنمایی و رانندگی شکل گرفت و فرایند شماره گذاری خودرو ها شروع شد.
حمیدی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۰۰ جمعیت خودرو های شهر تهران به ۶۰۰ دستگاه رسید، اظهار داشت: از همین سال ها بود که ضوابط در ارتباط با تردد، تصادف و آئین نامه های راهنمایی و رانندگی شکل منظمی به خود گرفت. به عبارتی میتوان اظهار داشت که نزدیک به یک قرن است که از نخستین مقررات در ارتباط با راهنمایی و رانندگی در کشورمان می گذرد.
وی با اشاره به اینکه تعداد خودرو های شهر تهران سال ۱۳۳۵ با شیبی ملایم و متناسب با جمعیت افزایش پیدا کرد، اظهار داشت: در سال ۱۳۳۵ یک انفجار جمعیتی در خودرو و جمعیت صورت گرفت به صورتی که تعداد خودرو ها در شهر تهران به ۷۵۰ هزار دستگاه رسید. در آن سال جمعیت تهران از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هم عبور کرده بود.
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ افزود: هم اکنون هم جمعیت تهران بالغ بر ۱۳ میلیون نفر و تعداد وسایل نقلیه هم هفت میلیون دستگاه است. به طوریکه روزانه سه میلیون تردد خودرویی تنها در شهر تهران گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه طی یک قرن گذشته، عمده توجه ما به افزایش تعداد خودرو ها بوده است، اظهار داشت: ماحصل این نگاه آلودگی هواست و اگر این وضع ادامه داشته باشد، بطور قطع گرفتار مشکل خواهیم شد.

رئیس پلیس راهور تهران افزود: نخستین کاری که باید در جهت بهبود اوضاع صورت پذیرد، اصلاح نگاه مدیران و کارشناسان است. نباید شهر را به همین صورت به خودرو واگذار نماییم، مگر چقدر می شود کمربندی و تونل و راه ساخت؟ ازاین رو اگر بخواهیم انضباط در ترافیک باشد و اگر بخواهیم تصادفات را کاهش دهیم باید شهر را از نگاه خودرو محوری به سمت انسان محوری ببریم و پیاده راه هایی بسازیم که شهروندان بتوانند در کنار منزل خود از آن استفاده کنند.
حمیدی با اشاره به اینکه باید به مسیرهای دوچرخه بیشتر توجه داشته باشیم، اظهار داشت: همینطور باید سیستم حمل و نقل عمومی را توسعه دهیم. سازمان محیط زیست، شهرداری ها و دولت می توانند نقش بسزایی در این خصوص داشته باشند تا بتوانیم نظم بیشتری را در سطح شهر حاکم نماییم.
وی تصریح کرد: باید شهر را از خودرو محوری به سمت انسان محوری پیش ببریم تا بتوانیم در آینده در آن بهتر زندگی نماییم. لازم است که در ابتدای قرن جدید این نگاه تحولی را در سیستم ترافیک شهری و زندگی شهروندان ایجاد نماییم.
منبع:

1400/03/19
10:50:37
5.0 / 5
404
تگهای خبر: انفجار , پلیس , ترافیك , تصادف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی