بررسی زلزله های هفته گذشته،

ثبت بزرگترین زلزله ها در استان ایلام

ثبت بزرگترین زلزله ها در استان ایلام در هفته گذشته صالح آباد استان ایلام زلزله ای به بزرگای 5.2 را تجربه نمود و تبریز نیز با زمین لرزه ای به بزرگای 4.2 ریشترلرزید.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، با اهمیت ترین رخداد لرزه ای هفته گذشته زلزله ۵.۲ صالح آباد استان ایلام است که بگفته دکتر علی بیت اللهی رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، رومرکز این زلزله در مجاورت گسل "پیش ژرفای زاگرس" قرار گرفته است و احیانا جنبائی سگمنتی از این سامانه گسلی، سبب رخداد این زلزله در عمق ۹ کیلومتری زمین شده است.
زلزله ۴.۲ ریشتری تبریز در استان آذربایجان شرقی زلزله مهم دیگری است که در روز ۱۸ خردادماه رخ داد. بیت اللهی در این زمینه نیز اشاره کرد: سگمنت هائی از گسل "شمال تبریز" در مجاورت رومرکز این زلزله امتداد دارد و احیانا جنبائی آن قطعه گسلی سبب رخداد زلزله ۴.۲ ریشتری تبریز شده است.
بگفته وی منطقه رخداد زمینلرزه ۱۸ خرداد در آذربایجان شرقی لرزه خیزی بالایی دارد به شکلی که از سال ۲۰۰۶ تا حالا تعداد ۱۵۵۲ زلزله با بزرگی ۲.۵ در تبریز استان آذربایجان شرقی (مدت ۱۵ سال) ثبت شده که از این تعداد ۶ زمینلرزه با بزرگی ۵ و بالاتر و ۶۵ زلزله با بزرگی ۴ تا ۵ و بقیه زمینلرز ها کوچکتر از بزرگی ۴ بوده است و این آمار نشان از لرزه خیزی بسیار بالای این منظقه دارد.
جزییات زلزله های هفته گذشته به این شرح است:
شنبه ۱۵ خرداد
در سردشت استان آذربایجان غربی زلزله ای به بزرگای ۳.۶ ریشتر در عمق ۹ کیلومتری زمین رخ داد و کانون آن در ۵۷ کیلومتری سردشت، ۷۰ کیلومتری ارماده استان کردستان و ۷۰ کیلومتری کانی سور استان کردستان بوده است.
یکشنبه ۱۶ خرداد
در صالح آباد استان ایلام، زلزله دیگری به بزرگای ۵.۲ در عمق ۹ کیلومتری زمین رخ داد و کانون آن در ۱۹ کیلومتری صالح آباد، ۳۹ کیلومتری مهران و ۴۱ کیلومتری چوار این استان بوده است. وقوع زلزله ۳.۵ از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه است.
در این روز در منطقه امام حسن استان بوشهر زلزله ۲.۹ریشتری و در منطقه زیراب استان مازندران زلزله ۲.۵ ریشتری به ثبت رسید.
در کیاسر استان مازندران زلزله ای به بزرگای ۳.۷ در عمق ۸ کیلومتری زمین رخ داد و کانون آن در ۲۰ کیلومتری کیاسر، ۲۷ کیلومتری پل سفید و ۳۵ کیلومتری زیراب این استان گزارش شد.
دوشنبه ۱۷ خرداد
در ازگله استان کرمانشاه زلزله ۲.۵ ریشتری، در صالح آباد استان ایلام زلزله ۲.۶ریشتری، در بندر گناوه استان بوشهر زلزله ۲.۶ریشتری، در تبریز استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۶ ریشتری، در پلدختر استان لرستان زلزله ۲.۶ ریشتری و در بندرگناوه استان بوشهر زلزله ۲.۹ ریشتری به ثبت رسید.
در این روز همچنین، زرین رود استان زنجان زمین لرزه ای به بزرگای ۳.۲ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری زمین را تجربه نمود و کانون آن در ۳۴ کیلومتری زرین رود استان زنجان، ۳۵ کیلومتری دمق استان همدان و ۳۸ کیلومتری آوج استان قزوین بوده است.
سه شنبه ۱۸ خرداد
در دوگنبدان استان کهکیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۸ریشتری و در صوفیان استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۸ ریشتری رخ داد.
در تبریز استان آذربایجان شرقی زمین لرزه ای به بزرگای ۴.۲ در عمق ۸ کیلومتری زمین رخ داد و کانون آن در ۱۸ کیلومتری تبریز، ۲۰ کیلومتری صوفیان و ۲۲ کیلومتری سرد رود این استان گزارش شد. وقوع زلزله ۳ ریشتری در عمق ۶ کیلومتری زمین، وقوع زلزله ۲.۷ریشتری و دو زلزله ۲.۹، ۲.۶ریشتری، دو زلزله ۲.۵، ۴ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری زمین، رخداد زلزله ۲.۸ ریشتری از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه بوده است.
چهارشنبه ۱۹ خرداد
در مردهک استان کرمان زلزله های ۲.۶ و ۲.۵ریشتری رخداد و تبریز استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۹ ریشتری، منطقه بابامنیر استان فارس زلزله ۲.۵ریشتری، بهرمان استان کرمان زلزله ۲.۶ریشتری و درمنطقه توتکابن استان گیلان زلزله ۲.۸ ریشتری به ثبت رسید.
در بندر گناوه استان بوشهر نیز زلزله ای به بزرگای ۳.۱ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد و کانون آن در ۲۳ کیلومتری بندر گناوه، ۲۸ کیلومتری بندر ریگ و ۴۰ کیلومتری امام حسن این استان بوده است.
خانه زنیان استان فارس نیز زلزله ای به بزرگای ۳.۶ در عمق ۵ کیلومتری زمین را تجربه نمود و کانون رومرکز این رخداد لرزه ای در ۱۹ کیلومتری خانه زنیان، ۲۵ کیلومتری بیضا و ۴۰ کیلومتری شیراز این استان گزارش شد.
پنجشنبه ۲۰ خرداد
در قره ضیاءالدین استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۷ریشتری و در ایوانکی استان سمنان زلزله ۲.۶ ریشتری به ثبت رسید.
در خانه زنیان استان فارس پس از یک زمین لرزه به بزرگای ۳ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین، زلزله دیگری به بزرگای ۲.۶ ریشتر رخ داد.
صالح آباد استان ایلام نیز در این روز، با زمین لرزه ای به بزرگای ۳ ریشتر در عمق ۱۲ کیلومتری زمین لرزید و کانون آن در ۲۶ کیلومتری صالح آباد، ۴۲ کیلومتری چوار و ۴۸ کیلومتری مهران این استان بوده است.
جمعه ۲۱ خرداد
در سرخه استان سمنان زلزله ۲.۹ ریشتری و در بندرگناوه استان بوشهر زلزله ۲.۶ ریشتری رخ داد.
در کیانشهر استان کرمان زمین لرزه ای به بزرگای ۳ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۱۷ کیلومتری کیانشهر، ۲۲ کیلومتری کوهبنان و ۳۳ کیلومتری راور این استان بوده است.
در کرند استان کرمانشاه زمین لرزه ای به بزرگای ۳.۲ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری زمین رخ داد و کانون آن در ۱۵ کیلومتری کرند، ۲۶ کیلومتری سرپل ذهاب و ۲۷ کیلومتری گهواره این استان گزارش شد.1400/03/22
14:07:13
5.0 / 5
212
تگهای خبر: زلزله , زمین لرزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی