تشدید اقدامات حفاظتی در جنگلها و مراتع

تشدید اقدامات حفاظتی در جنگلها و مراتع به گزارش ایمن رها رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به تشدید اقدامات حفاظتی در جنگلها و مراتع اظهار داشت: پوشش حفاظتی سازمان جنگلها حالا به ۸۵ درصد ارتقا یافته و برای تقویت ضریب حفاظتی استفاده از بی سیم، راه اندازی مرکز کنترل و پایش اطفای حریق، نصب جی پی اس در خودرو ها، نصب دوربین در مناطق بحرانی و منتهی به جنگل و غیره در دستور کار قرار گرفته است.به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا مسعود منصور در مراسم تودیع و معارفه فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور اولین رویکرد این سازمان در امر حفاظت از منابع طبیعی را مشارکت مردم و فرهنگسازی برشمرد و تصریح کرد: نوآوری، خلاقیت و اصلاح فرآیندها از شاخصه های لازم وضروری است که یگان حفاظت می تواند در کنار تأمین و تجهیز امکانات با جرایم و تخلفات در منابع طبیعی روبرو شود.

وی اضافه کرد: نظم و ساماندهی نیروهای حفاظتی در مأموریت ها، نظارت و بازدیدهای سرزده و مستمر از پاسگاه ها و کنترل محمولات جنگلی و مرکز پایش حریق می تواند در امر حفاظت بهینه بسیار مثمر ثمر واقع شود.

رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی را از مأموریت اصلی این سازمان دانست و اظهارکرد: هر کشوری برای دارا بودن استقلال نیازمند اقتصاد درون زا و امنیت غذایی و زیستی مناسب و پایه و اساس این استقلال به منابع طبیعی وابسته است.

وی دایره مدیریت سازمان جنگلها را در ۸۲درصد از مساحت کشور ذکر کرد و اظهار داشت: اثر بخشی و کارکردهای منابع طبیعی در کل متوجه همه کشور است.

رییس سازمان جنگلها در ادامه از زحمات و اقدامات سرهنگ عباس نژاد - فرمانده سابق یگان حفاظت منابع طبیعی - تشکر کرد و اظهار داشت: او با وجود این که به افتخار بازنشستگی نایل شده بود اما کارها و مأموریت ها را تا آخرین روز خدمت خود در منابع طبیعی با جدیت دنبال می کرد.

با مشارکت مردم میتوان از دست اندازی به منابع طبیعی جلوگیری کرد

در ادامه این مراسم سردار مهدی معصوم بیگی - رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی کشور- اظهار داشت: نقش مردم درحفاظت از منابع طبیعی بسیار مهم می باشد و با مشارکت و پررنگ کردن نقش مردم میتوان از تعرض و دست اندازی به جنگل و مراتع جلوگیری کرد.

رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی اضافه کرد: هیچ عنصری برای پیشرفت و توسعه کشور بالاتر از امنیت نیست و منابع طبیعی بخصوص جنگلها و مراتع با تولید اکسیژن امنیت زندگی برای بشر را فراهم می کنند.

وی خاطرنشان کرد: جنگلها و مراتع برای انسان ها اهمیت حیاتی دارد و اگر تخریب و نابود شوند زندگی انسان ها با خطر مواجه می شود.

رییس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی کشور یک مرتبه دیگر بر نقش و مشارکت در حفاظت از منابع طبیعی تصریح کرد و اظهار داشت: مردم برای مراقبت از این موهبت و منابع پرارزش الهی نیازمند آموزش هستند.

منابع طبیعی سرمایه راهبردی و میراث گرانبهاست

سرهنگ رضا اکبری - فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور- هم در این مراسم اظهار داشت: منابع طبیعی سرمایه ملی، راهبردی و میراث گرانبهاست و حفاظت از این منابع مستلزم نگاه ملی و فراملی است.

وی اضافه کرد: باید در کنار حفاظت به امر مدیریت در حفاظت توجه بیشتری نماییم و توجه به ظرفیت های مردم و جوامع محلی و سایر دستگاه ها و همیاران طبیعت در ادامه این مسیر بسیار مهم می باشد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها همینطور خاطرنشان کرد: وظیفه سازمان جنگلها سازماندهی، برنامه ریزی و راهبری مجموعه کلان منابع طبیعی است و هیچ توسعه ای در کشور چه عمومی و چه عمرانی نباید بدون پیوست منابع طبیعی صورت گیرد.

وی مردم و جوامع محلی، یگان حفاظت و حاکمیت به مفهوم عام را سه ضلع به هم پیوسته دانست که می توانند در کنار هم و با همکاری هم به حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست کمک کنند.

اکبری دکترین حاکم بر یگان حفاظت را فرهنگسازی در میان اقشار مردم بخصوص کودکان و دانش آموزان در کتاب های درسی برشمرد و اظهار داشت: اگر بتوانیم با روش ها و الگوهای آموزشی و فرهنگی حفاظت از منابع طبیعی را به یک اصل و فرهنگ در جامعه و افکار عمومی تبدیل نماییم دیگر نیازمند تشکیل پرونده تخلف، جریمه یا زندان برخی افراد متخلف در منابع طبیعی نخواهیم بود.

کار در منابع طبیعی از ناجا دشوارتر است

سرهنگ علی عباس نژاد - فرمانده سابق یگان حفاظت منابع طبیعی - که حالا به بازنشستگی رسیده و جای خویش را به فرماندهی دیگر سپرده است در مراسم تودیع خود اظهار داشت: فکر می کردم کار در منابع طبیعی از ناجا آسان تر است اما این گونه نبود چونکه مدیریت حریق جنگلها و مراتع فقط یکی از دلمشغولی های ما در منابع طبیعی بود که باید هم پیشگیری می شد و هم اطفا.

عباس نژاد اضافه کرد: در سه ماهه ابتدای سالجاری ۵۳۰ فقره حریق در وسعت ۹۱۸۳هکتار در جنگلها و مراتع کشور صورت گرفت و با همکاری نیروهای یگان، مردم و همیاران طبیعت مدیریت و اطفا شده است.

فرمانده سابق در ادامه به تشکیل ۸۸۵۸ فقره پرونده تخلف در منابع طبیعی در سه ماهه ابتدایی سالجاری اشاره نمود و اظهار داشت: از این میزان ۱۲۰۸فقره در زمینه قاچاق چوب، ۳۹۰۵ پرونده در زمینه تخریب و تصرف اراضی، ۱۷۷۰پرونده در بخش جلوگیری از جرم و ۱۱۴۴فقره پرونده در زمینه اجرای احکام قضایی تشکیل شده است که قابل مقایسه با دیگر یگان های حفاظت نیست.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگلها، سردار معصوم بیگی حکم انتصاب فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها را با امضای سردار حسین اشتری - فرمانده نیروی انتظامی کشور - تسلیم سرهنگ رضا اکبری کرد.

منبع:

1400/03/24
09:45:14
5.0 / 5
310
تگهای خبر: آموزش , امنیت , پلیس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی