در گفت وگو با ایمن رها اعلام شد

شرق تهران پس از سکون طولانی لرزه ای در تلاقی دو گسل فعال لرزید

شرق تهران پس از سکون طولانی لرزه ای در تلاقی دو گسل فعال لرزید ایمن رها: در محل تلاقی دو گسل فعال و لرزه زای شرق تهران پس از مدت زمان طولانی سکون لرزه ای امروز با زمینلرزه ای به بزرگای 3.9 لرزید.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا در ساعت ۱۷ و ۱۱ دقیقه امروز یکشنبه ۲۴ مرداد ماه در بومهن تهران زلزله ای به بزرگای ۳.۹ در عمق ۸ کیلومتری رخ داد که بگفته پژوهشگران این زمینلرزه در محل تلاقی دو گسل لرزه زای "شمال تهران" و "مشا" رخ داده است.
دکتر علی بیت اللهی، مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به جزییات این زمینلرزه اضافه کرد: این زلزله در حدود ۱۰ کیلومتری بومهن در شرق تهران رخ داده است که از مرکز شهر تهران حدود ۴۵ کیلومتری فاصله دارد.
وی با تاکید بر این که این زلزله از مرز شرقی شهر تهران حدود ۱۵ کیلومتر فاصله داشته است، اظهار نمود: این نشان میدهد که این زمینلرزه به شهر تهران بسیار نزدیک بوده است.
بیت اللهی افزود: مکان یابی رومرکز این زمینلرزه نشان میدهد که این زمینلرزه دقیقا بر روی گسل مشا قرار دارد. این در حالیست که در ۳ روز گذشته یعنی روز ۲۱ مرداد ماه درست در همین منطقه زلزله خفیفی با بزرگای ۲.۶ نیز رخ داده است.
مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تصریح کرد: این دو زلزله که بصورت تصاعدی رو به بزرگی رفته است، بطور واضح نشان دهنده فعالیت گسل مشا در شرق تهران است و خصوصاً این فعالیت در نقطه ای رخ داده که در محل تلاقی گسل های "شمال تهران" با "مشا" است.
به گفته وی، محل تلاقی گسل ها زون های بسیار فعال می باشند.
بیت اللهی با اشاره به سابقه لرزه خیزی این منطقه اظهار داشت: سابقه لرزه خیزی این منطقه نشان میدهد که شرق تهران بمراتب فعال است.
وی با اعلان اینکه دو رخداد لرزه ای ۲.۶ و ۳.۹ که در فاصله زمانی کوتاهی رخ داده است، جای نگرانی دارد، اشاره کرد: تاکید بر این نکته مهمست که در بسیاری از مواقع زلزله هایی در این زون فعال با این بزرگی رخ داده و زلزله بزرگتری پس از آن به وقوع نپیوسته است، ولی در قسمتی از زلزله ها دیده شده که در قبل از زلزله های بزرگ، این زلزله ها با چنین ریشتری رخ داده است و اگر این روند ادامه دار باشد، جای نگرانی است.
بیت اللهی افزود: این که زلزله بزرگتری پس از این زلزله رخ خواهد داد یا خیر، کسی نمی تواند به قطعیت اعلام نماید. هم این که گفته شود زلزله بزرگتری نمی آید، از نظر علمی درست است و هم این که بگوییم حتما زلزله بزرگتری می آید. در توان دانشی ما نمی گنجد، ولی با این روند رخداد لرزه ای لازم است هوشیار باشیم، خصوصاً آنکه دستگاهها رخداد زلزله کوچکی در این منطقه را ثبت کردند.
وی با اعلان اینکه مدت های زیادی است که در این منطقه سکون لرزه ای حاکم بوده است، اظهار داشت: این دو زمینلرزه درست در مجاورت یکدیگر و در یک ناحیه ای که دو گسل بزرگ شمال تهران و مشا با یکدیگر تلاقی دارند، بیان کننده فعال بودن این زون است و منطقی است که دراین زمینه هوشیاری لازم را داشته باشیم.
منبع:

1400/05/25
13:52:08
5.0 / 5
401
تگهای خبر: زلزله
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی