سردار مومنی:

منتظریم ببینیم طالبان در عمل با مواد مخدر در افغانستان مقابله می کند

منتظریم ببینیم طالبان در عمل با مواد مخدر در افغانستان مقابله می کند به گزارش ایمن رها دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه هم اکنون ۷۰ درصد معتادان متجاهر جمع آوری شده اند، اظهار داشت: در سال 97، ۴۲۰۰ نفر در تهران نگهداری می شدند و الان در تهران حدود ۱۶ هزار معتاد متجاهر نگهداری می شود.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، سردار اسکندر مومنی در صد و چهل و سومین جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر درمورد تولید داروی بوپره نورفین که آنرا نقطه عطفی درتاریخ درمان اعتیاد دانست، از سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت و سازمان زندانها تشکر کرد و اظهار داشت: طی چند سال قبل بحث بود که داروی بوپره نورفین به چرخه درمان ورود پیدا کند.
وی افزود: مبحث درمان برپایه داروی متادون بود که حدودا 100 درصد مواد مخدر آگونیستی است اما داروی بوپره نورفین میتواند تحول ایجاد نماید و شاید حدود 20 درصد داروی آگونیستی باشد و بقیه آن ترکیباتی هستند که اشتیاق مجدد را کم میکند و به عبارتی علاوه بر نگهدارنده، داروی درمان است که بدون تردید نقطه عطفی در تاریخ درمان کشور میشود، چونکه حدودا میتوان گفت ۸۰_ ۹۰ درصد افرادی که درمان میشوند باردیگر به اعتیاد باز میگردند و دلیل آن این است که با مواد آگونیستی موادمخدر مانند متادون درمان میشوند، اما این دارو (بوپره نورفین) نقطه عطفی خواهد بود و از همه دستگاه هایی که تلاش کردند صمیمانه سپاسگذارم.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: قانون در ماده ۱۶ گفته، معتادان متجاهر در مراکزی درمان و نگهداری شوند.
وی ادامه داد: افراد زیر 18 سال و سالمندان موضوعشان متفاوت می باشد که آئین نامه این امر باید تدوین شود و در کمیته مربوطه به تصویب برسد.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه هم اکنون ۷۰ درصد معتادان متجاهر جمع آوری شده اند، اظهار داشت: با این وجود از منظر مردم اگر در گذشته ۱۰۰ نفر معتاد در خیابان بود و امروز ۲۰ نفر میبینند، تفاوت چندانی وجود ندارد. حال ما می گوییم 70_80 درصد ساماندهی شدند و آمارها نشان می دهد؛ در سال 97، ۴۲۰۰ نفر در تهران نگهداری میشدند و الان در تهران حدود ۱۶ هزار معتاد متجاهر نگهداری می شود.
او همینطور خاطرنشان کرد: دغدغه ای که وجود داشت این بود که در گذشته جمع آوری معتادان به صورت طرح اجرا میشد چونکه ظرفیت نگهداری نبود، اما حالا باورود سپاه و بسیج، نیروی انتظامی، سازمان زندانها مبحث ظرفیت برای نگهداری معتادان متجاهر با راه اندازی اردوگاه ها در سطح تهران و سطح کشور حل شد و ازاین رو ما دیگر نباید به صورت طرحی جمع اوری معتادان را اجرا نماییم و این باید به صورت دائمی و مستمر باشد. لازم است این مورد هم به صورت مصوبه به کمیته های مقابله و درمان بیاید و این دو کمیته آئین نامه اجرای مستمر مبحث معتادان متجاهر را تدوین کنند و دبیرخانه ظرف دو ماه آینده آنرا به ستاد ارسال نماید تا بررسی ها تصویب شود و چیزی به اسم طرحهای مقطعی نداشته باشیم.
مومنی در ادامه درمورد افغانستان اظهار داشت: افتضاح و جنایت عظیمی که آمریکا در افغانستان به بار آورد، به طبع آن در حوزه مواد مخدر هم، به همان میزان ویرانی به بار آورد.
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: در سال 2000 تولید مواد مخدر در افغانستان حدود 200 تن بود. در سال های اخیر بر مبنای آمارهای سازمان ملل به ۹۵۰۰ تن رسیده و در کنار آن تولید موادمخدر صنعتی هم افزایش پیدا کرده است. در ۵ سال قبل شیشه که موادمخدر صنعتی است و تولید آن نیازمند دانش و تکنولوژی خاصی است و امکان ندارد بدون حمایت قبلی بتوان آنرا تولید کرد، می بینیم در آنجا ساخته شده و این اتفاق افتاده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: طبق یک گزارش اسفناک سازمان ملل، جمعیت مصرف کنندگان مواد مخدر در دهه اخیر در افغانستان قریب به ۳ برابر شده، ازاین رو آمریکا یک زخم عمیقی بر پیکره افغانستان و منطقه به جای گذاشته است.
مومنی با اشاره به اینکه جلسه امروز در این راستا برگزار شد که اثرات و تبعات و نتایج حضور طالبان در منطقه و تأثیر آن در قاچاق موادمخدر، توزیع و ترانزیت را بررسی نماییم، اظهار داشت: هم اکنون در حرف و شعار اعلام نموده اند که با کشت مواد مخدر برخورد می نماییم و باید این را در عمل ببینیم که آیا این یک حرف یا یک شعار است یا واقعا مانند روال گذشته درمورد کاهش مواد مخدر تلاش میکنند. نکته بسیار مهمی که وجود دارد و کمیته ها باید در حوزه خود بررسی نمایند، تاثیرات آن است.
مومنی در ادامه اظهار نمود: یکی از بزرگترین نگرانی های ما در این حوزه می تواند افزایش تولید مواد مخدر صنعتی باشد که در همه حوزه های مقابله و درمان میتواند در کشور ما اثرگذار باشد و برای هر کدام از این فرضیه ها باید راهکارهای لازم را پیشبینی نماییم تا غافلگیر نشویم؛ ازاین رو کمیته ها در نخستین فرصت باید جلسات لازم را بگذارند و بررسی های لازم را در این حوزه داشته باشند و ما باید برای همه سناریوها آماده باشیم.
منبع:

1400/06/09
10:18:09
5.0 / 5
335
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی