معاون سازمان ثبت اسناد اعلام كرد

تنظیم سند قطعی انتقال خودرو در کمتر از ۱۵ دقیقه در دفاتر اسناد رسمی

تنظیم سند قطعی انتقال خودرو در کمتر از ۱۵ دقیقه در دفاتر اسناد رسمی به گزارش ایمن رها معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به کوتاه شدن زمان تنظیم سند با حذف برگ گواهی تاییدیه نقل و انتقال در دفاتر اسناد رسمی اظهار داشت: با تغییرات صورت گرفته، تنظیم سند قطعی انتقال خودرو در دفاتر رسمی سراسر کشور تنها در 15 دقیقه صورت می گیرد.


به گزارش ایمن رها به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مهدی اقبال با اشاره به بخشنامه روز ۳۱ شهریور معاونت امور اسناد سازمان ثبت در خصوص عدم نیاز به برگ گواهی تاییدیه برای نقل و انتقال خودرو اظهار داشت: در اجرای ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی و نیز تکلیف قانونی مردم در جهت امنیت و بهداشت حقوقی با تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی، کار تنظیم سند قطعی خودرو در کمترین زمان ممکن صورت می گیرد.
وی اضافه کرد: در این خصوص تدابیر خوبی از طرف سازمان ثبت اندیشیده شده که در گام نخست تمام عملیات سند انتقال خودرو بصورت الکترونیکی انجام می شود و تمام اسناد تنظیمی مردم در سیستم ثبت آنی و بانکهای اطلاعاتی جامع سازمان ثبت اسناد ذخیره سازی می شود و در هر دوره ای از زمان که استعلامی از اصالت یک سند رسمی صورت گیرد قابلیت پاسخگویی حتی وکالت و یا انتقال قطعی آن سند وجود دارد.

دریافت اطلاعات اصالت سند خودرو روی سایت سازمان ثبت و سامانه «ثبت من»
معاون سازمان ثبت اسناد کشور افزود: همین طور در سامانه اصالت سند نیز ( هم در سایت سازمان ثبت اسناد و هم در سامانه « ثبت من » بر روی تلفن همراه ) مردم می توانند اطلاعات سند خودرو و سند وکالت خودرا مشاهده نمایند.
اقبال با اعلان اینکه ۸۴۰۰ دفتر اسناد رسمی در تمامی نقاط کشور و حتی نقاط محروم فعالیت دارد، تاکید کرد: سردفتران آماده خدمت رسانی به مردم هستند تا مردم با نهایت آرامش و امنیت و بهداشت حقوقی لازم در ظرف زمانی کمتر از ۱۵ دقیقه، سند قطعی انتقال خودرو خودرا دریافت کرده و در هر مرحله از اصالت آن نیز مطمئن باشند.

دریافت گواهی تأییدیه نقل و انتقال خودرو از نیروی انتظامی زمان بر بود
وی اضافه کرد: در حقیقت با توجه به این که دریافت گواهی تأییدیه نقل و انتقال خودرو از نیروی انتظامی، وقت و زمان زیادی لازم داشت با حذف آن، تنظیم سند قطعی نقل و انتقال به کمترین زمان ممکن کم شده است.
این مسئول افزود: ضمن این که اگر دریافت گواهی تأییده از ناجا زمان بر می شد دفاتر اسناد رسمی تکلیف داشتند تا نسبت به اصالت این تأییدیه استعلام بگیرند که همه این موارد زمان بر بود و رفت و آمدهای زیادی نیاز داشت پس بخشنامه جدیدی در خصوص حذف این گواهی توسط معاونت امور اسناد سازمان در امتداد تسهیل و تسهیل در روند تنظیم سند رسمی خودرو صادر گردیده است.
به گفته اقبال، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سری اقدامات دیگری هم در امتداد تسهیل و تسریع در تنظیم سند رسمی خودرو همچون در مباحث هزینه ای و ریالی انجام داده که بزودی اعلام خواهد شد.
معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد کشور درباره مزایای تنظیم سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی اظهار داشت: امنیت حقوقی و بهداشت حقوقی و جلوگیری از لطمه های موجود ناشی از عدم تنظیم سند رسمی خودرو و نیز کاهش قسمتی از پرونده های محاکم قضایی از با اهمیت ترین خاصیت های این کار است.

به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا این در حالیست که دادستان کل کشور تاکید کرده است که برگ سبز خودرو "سند مالکیت" است و مراجعه اشخاص به دفتر اسناد برای یک سند دیگر، الزامی نیست.
منبع:

1400/07/03
10:14:45
5.0 / 5
462
تگهای خبر: امنیت , بهداشت , خودرو , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی