هشدار درباره افزایش مرگ های خاموش در نیمه دوم سال

هشدار درباره افزایش مرگ های خاموش در نیمه دوم سال سازمان پزشکی قانونی کشور نسبت به افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوکسید کربن در نیمه دوم سال هشدار داد و اعلام نمود: بیش از 72 درصد جانباختگان سال قبل برای نیمه دوم سال بوده اند.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام نمود: باتوجه به برودت هوا و افزایش استفاده از وسایل گرمایشی در نیمه دوم سال، آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسید کربن در این دوره زمانی با رشد قابل توجهی نسبت به نیمه اول سال هم راه است. در سال قبل نیز از ۹۲۶ فوتی مسمومیت با گاز منوکسیدکربن ۶۷۲ نفر در نیمه دوم سال و ۲۵۴ نفر در نیمه اول جان باخته اند و بیشترین آمار قربانیان گاز گرفتگی سال قبل با ۱۶۹ فوتی در دی ماه به ثبت رسیده است.

کاهش تلفات در پنج ماه امسال

بر اساس این گزارش در پنج ماهه نخست امسال آمار تلفات گازگرفتگی کاهش ۳۰.۲ درصدی داشت و از ۲۳۵ فوتی در زمان مشابه سال قبل به ۱۶۴ فوتی شامل ۱۱۸ نفر مرد و ۴۶ نفر زن در پنج ماهه امسال رسید. همین طور در طول این مدت استانهای تهران با ۳۳، آذربایجان شرقی با ۱۵ و خراسان رضوی با ۱۴ مورد فوتی بیشترین آمار تلفات گازگرفتگی را داشتند.

هشدار پزشکی قانونی
سازمان پزشکی قانونی کشور به استناد آمارهای موجود ضمن هشدار نسبت به افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در نیمه دوم سال بر رعایت نکات ایمنی در نصب و بکارگیری وسایل گرمایشی در فصل پاییز و زمستان تاکید و به هم میهنان سفارش می کند در فصل پاییز و زمستان در استفاده از وسایل گرمازا که عمدتاً به سیستم گاز شهری متصل است، نهایت دقت را داشته باشند. هم میهنان ضمن استفاده بهینه از وسایل گرمازا، به سفارش های ایمنی درباب سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و مسیر خروجی گاز از دودکش این وسایل توجه نمایند.
گاز مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است. عمده ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصاً در محیط های در بسته و فاقد اکسیژن ممکنست تولید شود. استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ایجاد مسمومیت را می سازند. از آن جا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون، ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن می باشد پس با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت موجب ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن همچون مغز و قلب را مبتلا به اختلال می نماید که به سبب بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکنست وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علائم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.
علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما می باشد. در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی ممکنست تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.
از سایر علائم مسمومیت می توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها اشاره نمود. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر مبتلاشدن به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خودرا از دست ندهد ممکنست گرفتار نقصها عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز می شود. مسمومیت شدید با این گاز می تواند کشنده باشد.

چگونه از مسمومیت با این گاز پیشگیری کنیم؟
۱. آگاه باشید که هر وسیله گرمازای سوختنی که به نحوی با سوخت های فسیلی (نفت، گاز، ذغال سنگ) کار کند بصورت بالقوه می تواند سبب تولید گاز مونوکسید کربن شود.
۲. از بخاری های مستعمل و فرسوده بدون دودکش یا دارای دودکش نامناسب و غیر استاندارد استفاده نکنید.
۳. توجه داشته باشید، استفاده از بخاری های بدون دودکش به هیچ وجه از تولید گاز مونوکسید کربن جلوگیری نمی کند.
۴. هیچ گاه در فضای بسته و محدود که تهویه کافی و مناسب ندارد (نظیر اتاق، گاراژ و...) آتش روشن نکنید.
۵. هیچ گاه در فضای بسته گاراژ موتور اتومبیل را روشن نگذارید.
۶. پیش از راه اندازی وسایل گرمایشی، از سلامت مسیر دودکش ساختمان و بدون ترَک و نشتی بودن آن اطمینان حاصل نموده و از اتصال مناسب و صحیح لوله بخاری و آبگرمکن به دودکش دیواری اطمینان حاصل نمایید.
۷. تمام دودکش ها باید وسیله انتهایی ضد باد (کلاهک) مناسب داشته باشد.
۸. در محیط های شغلی و منازل که در آنها از کوره و مشعل استفاده می شود از سلامت دستگاه و سیستم تخلیه دود اطمینان حاصل نمایید.
۹. هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مستقل و منتهی به فضای بیرون باشد و پس به کارگیری آب گرمکن های دیواری در فضاهای بسته یا مکان های فاقد جریان هوا مجاز نیست.
۱۰. شیب لوله های افقی در داخل واحدها باید مثبت و روبه بالا و ارتفاع عمودی لوله در بیرون حداقل سه برابر طول افقی آن باشد.
۱۱. توجه به داغ بودن دودکش بعد از روشن کردن وسیله گرمایشی به اطمینان شما از تخلیه گاز کمک خواهدنمود. اگر لوله دودکش بخاری شما سرد است دلیل آن خارج نشدن محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش است در این صورت باید ضمن رفع نقص، بطور موقت با بازکردن قسمتی از در یا پنجره تهویه در محیط ایجاد نمایید.
۱۲. ضمن ایجاد تهویه مناسب جهت آشپزخانه و حمام منزل، از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله های اجاق گاز در آشپزخانه جهت گرم نگه داشتن محیط داخل خانه جداً خودداری نمایید.
۱۳. اگر فضای منزل خودرا با شوفاژ و سیستم حرارت مرکزی گرم می کنید درز بندی و بستن منافذ درها و پنجره ها بمنظور جلوگیری از اتلاف حرارتی بلاملانع است اما درصورتی که از بخاری های گازسوز بمنظور گرمایش محیط استفاده می کنید حتما مختصری تهویه بوسیله در یا پنجره در فضا ایجاد نمایید و از درز بندی و بستن کامل منافذ خودداری کنید.
۱۴. در صورت احساس علائم سردرد و سرگیجه و تهوع در مکانی که احتمال وقوع مسمومیت وجود دارد فوراً آن مکان را ترک کرده و به فضای آزاد پناه ببرید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
۱۵- در صورت تداوم علائم فوق برای چند روز متوالی احتمال مسمومیت خفیف با این گاز وجود دارد که بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.
۱۶- رانندگان وسایل نقلیه سنگین، از روشن کردن گاز پیک نیک در اتاق وسیله نقلیه خود جهت استراحت و خواب جدا اجتناب کنند.

در برخورد با موارد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن چه باید کرد؟
در صورت مواجهه با مصدومان، سریعاً آنها را از محیط خارج کنید و فوراً با اورژانس تماس بگیرید. علایم حیاتی مصدومان را کنترل کنید و از باز بودن راه های هوایی مصدوم اطمینان حاصل کنید.1400/07/07
23:00:39
5.0 / 5
261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی