گزارش کامل ایسنا از اولین جلسه مشترک مجلس و دستگاههای اجرایی در مورد آلودگی هوای تهران

گزارش کامل ایسنا از اولین جلسه مشترک مجلس و دستگاههای اجرایی در مورد آلودگی هوای تهران به گزارش ایمن رها رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس می گوید که دستگاه هایی که وظایف خویش را در قانون هوای پاک انجام ندادند به دستگاه قضایی معرفی می گردند.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، سمیه رفیعی در اولین جلسه مشترک مجمع نمایندگان تهران و فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با دستگاهای اجرایی در مبحث آلودگی هوا و ترافیک پایتخت که بامداد امروز در پلیس راهور تهران برگزار شد، اظهار داشت: وظایف و تکالیف هر دستگاه در قانون هوای پاک مشخص شده و مجلس پیگیر نتایج عملکرد دستگاههای اجرایی در این خصوص است.
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه دسترسی به هوای پاک حق شهروندان است تصریح کرد: مجلس در مورد اجرای قانون هوای پاک مصمم است و بطور قطع بزودی دستگاههای متخلف که تخطی از این قانون داشته و ترک فعل کرده اند را به دستگاه قضایی معرفی می گردند.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس ضمن تشکر از زحمات پلیس راهور تهران بزرگ بیشترین اثرات آلودگی هوای شهر تهران را ناشی از خودرو های دیزلی دانست و اظهار داشت: هوای ناسالم می تواند عوارض ناگواری همچون سکته های قلبی و بیماری های ریوی برای شهروندان به همراه داشته باشد که باید برای این مورد چاره ای اندیشید و برای حل آن اقدامی اثرگذار انجام داد.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس اضافه کرد: مساله آلودگی هوا حل شدنی است و تنها عزم و اراده و مدیریت قوی نیاز دارد. دستگاههای اجرایی باید به صورت زنجیروار به یکدیگر متصل شوند تا بتوانند تکالیف خویش را بخوبی در حوزه رفع مشکل آلودگی هوا انجام دهند.

مهلت دو هفته ای اداره کل محیط زیست استان تهران و شهرداری تهران برای بازنگری و معاینه ایستگاه های پایش آلودگی هوای تهران
رفیعی به مشکلات آلودگی هوا و ترافیک پایتخت اشاره و تصریح کرد: یکی از اشکالات در این عرصه نقص در سامانه های سنجش آلودگی هوای پایتخت است. اورهال کردن (بازبینی کردن، معاینه کردن، بررسی کردن، تعمیر کامل کردن و پیاده سوار کردن) ایستگاه های پایش آلودگی هوای تهران باید سریعا اجرایی شود بر این اساس اداره کل محیط زیست استان تهران و شهرداری تهران دو هفته مهلت دارند تا نسبت به رفع این مشکل اقدام نمایند تا بتوانیم اطلاعات درست و دقیقی در این عرصه به شهروندان عرضه نماییم بر این اساس بعضی از ایستگاه های از رده خارج باید به روز رسانی شوند و مجلس هم در انتها مهلت تعیین شده گزارش اقدامات را از بخش های مربوطه پیگیری خواهد نمود.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه باید حداکثر اقدامات کنترلی برای جلوگیری از افزایش بار آلودگی هوای پایتخت صورت گیرد افزود از هواشناسی خواست تا پیشبینی های خود در مورد روزهایی که پدیده اینورژن اتفاق می افتد را به فوریت در اختیار همه دستگاههای ذیربط و شهروندان قرار دهد.
در این جلسه، وزارت نیرو هم موظف شد که به صورت اکید در روزهایی که پیشبینی ورود پایتخت به شرایط اینورژن و وارونگی هوا می شود به هیچ عنوان در نیروگاه های برق حرارتی استان تهران، البرز و استانهای همجوار که در راه کریدور باد پایتخت قراردارند از سوخت مازوت استفاده نکند.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس اظهار داشت: نظارت بر این مسائل باید در اولویت کاری ادارات کل محیط زیست استانهای تهران و همجوار قرار گیرد.
وی همینطور از حضور نیافتن معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در این نشست انتقاد نمود.
رفیعی افزود: بخش عمده ای از مطالبات در حوزه آلودگی هوا و ترافیک از مدیریت شهری است که متاسفانه آقایان مسئول در این حوزه حتی زحمت حضور و پاسخگویی را به خود ندادند که بطور قطع مجلس شورای اسلامی این موارد را از شهردار تهران و رئیس شورای شهر تهران مطالبه خواهد نمود.
وی در مورد اتوبوس های فرسوده پایتخت اظهار داشت: باید تکلیف اتوبوس های فرسوده و بی پلاک پایتخت هرچه زودتر مشخص شود از طرفی شهرداری تهران و وزارت کشور مکلفند که از این پس تنها اتوبوس های برقی جدید را به ناوگان حمل و نقلی پایتخت اضافه کنند که این خصوص مجلس تمام تلاش خویش را برای ایجاد بسترهای لازم به کار خواهد گرفت.
رفیعی به مبحث تاکسی ها اشاره نمود و اظهار داشت: بحث تاکسی های فرسوده به جد پیگیری می شود و ما مطالبه گر خواهیم بود. از طرفی می خواهیم بدانیم که چرا تعداد زیادی از این تاکسی ها در خط خدمات دهی به حمل و نقل عمومی نیستند و خدمات دهی لازم را نمی کنند و شهرداری هم برخوردی با آنها انجام نمی دهد.
وی یکی از اشکالات آلودگی هوا و ترافیک تهران را نبود پارکینگ های عمومی دانست و اظهار داشت: شهرداری باید در طرحی ضربتی نسبت به حل این مشکل بویژه در مناطق پرتردد و پرمراجعه اقدام نماید.مهلت دو هفته ای سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران در جهت عرضه طرح عملیاتی برای بکارگیری موتورسیکلت های برقی
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس ضمن درخواست از پلیس راهور برای برخورد با خودرو ها و موتورسیکلت های دودزا و آلاینده، اظهار نمود: باید تمهیدات لازم برای به کارگیری موتورسیکلت های برقی در تهران و جایگزینی با موتورسیکلت های بنزینی اندیشیده شود. بر این اساس سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران دو هفته مهلت خواهد داشت با همکاری دستگاههای اجرایی طرح عملیاتی بکارگیری این موتورسیکلت ها را به فراکسیون محیط زیست مجلس عرضه کند.
رفیعی با انتقاد از آلایندگی خودرو های منعلق به شهرداری تهران تاکید کرد: شهرداری تهران موظف است هرچه زودتر نسبت به جایگزینی خودرو های آلاینده خود اقدام نماید.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ضمن اشاره به معاینه فنی خودرو ها و موتورسیکلت ها اظهار داشت: متاسفانه بخش عمده ای از خودروهایی که در تهران تردد می کنند، معاینه فنی خویش را از مراکز معاینه فنی اطراف تهران دریافت می کنند که عملا نظارت دقیقی بر روی آنها نیست و باید در این خصوص فکری اساسی شود.
وی ضمن اشاره به اینکه بر مبنای قانون حدود ۷۰ درصد جرایم صنایع آلاینده در اختیار شهرداری ها برای رفع مشکلات آلایندگی و حمل و نقل پاک قرار می گیرد اضافه کرد: شهرداری تهران باید پاسخ دهد با این سهم ۷۰ درصدی خود طی سالهای گذشته چه کرده است و چه اقدام عملی برای رفع مشکلات آلودگی هوا انجام داده است؟
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس ضمن اشاره به افزایش قابل توجه ترافیک تهران طی روزهای گذشته به علت لغو مصوبه دورکاری اضافه کرد: بخش های متولی باید سریعا در مورد تغییر ساعات کاری پایتخت و توزیع پیک ترافیک تهران اقدام نمایند که در این خصوص انتظار داریم نتایج ملموس این تصمیم در هفته های آتی مشخص شود.
وی تصریح کرد: تمامی موارد مطرح شده در این نشست سریعا توسط مجلس پیگیری خواهد شد و بخش های مسئول باید پاسخگو باشند.

در این جلسه، سردار محمدحسین حمیدی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، زهره الهیان نماینده تهران و اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس هم مطالبی را مطرح نمودند.1400/08/03
21:55:16
5.0 / 5
5220
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی