آیا قرار دادن خودرو در اختیار شخص بدون گواهینامه جرم است؟

آیا قرار دادن خودرو در اختیار شخص بدون گواهینامه جرم است؟ ایمن رها: رانندگی بدون گواهینامه، طبق قانون مجازات اسلامی جرم شمرده می شود اما قراردادن خودرو به شخص بدون گواهینامه نیز جرم است؟


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضائیه به شهروندان پیامکی ارسال کرده است که در آن نوشته شده «اگر مالک با علم و اطلاع، خودروی خودرا در اختیار فردی که گواهینامه رانندگی ندارد بگذارد، بعنوان معاونت در جرم رانندگی بدون گواهینامه، تحت تعقیب کیفری قرار می گیرد». اما قانون در رابطه با مسئولیت مالک خودرو هنگام در اختیار قرار دادن خودرو خود به شخص بدون گواهینامه چه می گوید و معاونت در جرم به چه معنا است؟
به طور کلی ماده ۷۲۳ قانون مجازات اسلامی مسئولیت رانندگی بدون گواهینامه را متوجه شخص راننده می داند و می گوید: «هرکس بدون گواهینامه رسمی مبادرت به رانندگی و یا تصدی وسایل موتوری که نیازمند داشتن گواهینامه مخصوص است، بنماید و همین طور هرکس به سبب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد به رانندگی وسائل مزبور مبادرت ورزد برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد».
در کنار این موضوع، آن چه اهمیت پیدا می کند توجه به «معاونت در جرم» است. طبق ماده ۲ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، «هر رفتاری شامل فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است جرم محسوب می شود». پس باتوجه به اینکه برای رانندگی بدون گواهینامه در قانون نیز مجازات تعیین شده، این عمل جرم بشمار می رود. طبق ماده ۱۲۶ همین قانون، الف- هرکس دیگری را ترغیب، تهدید، تطمیع، یا تحریک به ارتکاب جرم کند یا با دسیسه یا فریب یا سوءاستفاده از قدرت، سبب وقوع جرم گردد ب- هرکس وسایل ارتکاب جرم را بسازد یا تهیه نماید یا طریق ارتکاب جرم را به مرتکب عرضه نماید. پ- هرکس وقوع جرم را تسهیل کند معاون در جرم شمرده می شود.
با توجه به مصادیق ذکر شده در قانون مجازات اسلامی برای معاونت در جرم، زمانی که مالک خودرو با علم و اطلاع خودروی خودرا در اختیار فردی که گواهینامه رانندگی ندارد قرار می دهد به صورتی وقوع جرم را که همان رانندگی بدون گواهینامه است تسهیل کرده است و وسیله ارتکاب جرم را نیز در اختیار شخص مجرم قرار داده است، پس خود معاون در وقوع جرم شمرده می شود.
راننده بدون گواهینامه نیز در این مثال «مباشر» وقوع جرم است. مباشر به کسی گفته می شود که خود مرتکب وقوع جرم می شود.
منبع:

1400/08/04
21:54:55
5.0 / 5
281
تگهای خبر: خودرو , سیل , شهروندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی