گرفتار شدگان در كویر بیارجمند به خانه برگشتند؛

اختتام سفر به کویر توران

اختتام سفر به کویر توران بالاخره گروه 30 نفره آفرود سوارانی که از شش روز قبل درکویر بیارجمند گرفتار گنداب شده بودند، پس از شش روز به خانه بازگشته و مورد استقبال خانواده ها و مسئولان شهرستانی قرار گرفتند.به گزارش ایمن رها به نقل از مهر، آفرود سوارانی که در کویر خارتوران بی ارجمند گرفتار گنداب شده بودند بعد از یک سفر عجیب و غریب با کمک گروههای مردمی، هلال احمر، اورژانس هوایی دانشگاه علوم پزشکی، ارتش، هیئت موتورسواری و اتومبیل رانی و فرمانداری شاهرود بالاخره نجات یافته و توانستند از مهلکه باتلاقی بیرون بیایند و عصر پنج شنبه وارد شاهرود شدند.

ماجرا از آنجا آغاز شد که گروه سی نفری آفرود سواران که با ۱۰ خودرو روز جمعه چهاردهم به دل کویر می زنند گروهی که بسیار حرفه ای بودند و تمام تجهیزات حتی جی پی اس را نیز به همراه گرفته بودند تا کویر نوردی یک روزه ای داشته باشند اما حضور در وسط گنداب کویری سبب می شود تا خودرو های این گروه به گل بنشیند.
باتلاقی که موجب می شود گروه آفرود سواران در همان مکان مستقر شوند و گروه امدادی به دنبال این افراد در منطقه با بالگرد حضور یابند این گروه اما به دو گروه تقسیم شده و چهار نفرشان بصورت پیاده با جی پی اس به دنبال کمک می آیند و در راه این چهار نفر نیز به دو گروه دو نفره تقسیم می شوند اما شب و تاریکی سبب می شود که تنها یک گروه از آنها توسط امدادگران محلی در نزدیکی روستای تلخاب اسبکشان پیدا شود.
پیش از این اما بالگرد مکان گرفتار شدن گروه آفرود سواران را یافته و امدادرسانی به آنها شروع می شود دو نفر از این ۲۶ نفر به سبب مشکلات جسمانی به شاهرود منتقل و مابقی برای بیرون کشیدن خودروهایشان در کویر باقی می مانند. حالا اما مشکل جدید یافتن دو نفر مفقود شده گروه دومی است که بصورت پیاده برای دریافت کمک رهسپار شده اند. این گروه نیز البته در روز سه شنبه پیدا و امدادرسانی می شوند.
حالا مشکل بزرگ تری پیش رو است و آن هم این که خودرو ها ۸۰۰ تا یک هزار متر در درون گنداب پیشروی کرده اند در نتیجه نمی توان آنها را بیرون کشید در اینجا اما دو راه حل بیان می شود بازگشت خودرو ها و سوخت رسانی به آنها بصورت پیاده و با موتورسیکلت یا ماندن و صبر کردن برای کمک رسانی از سمت طبس و خراسان رضوی؛ در نهایت راه حل اول انجام می شود و بالاخره این سفر ماجراجویانه شش روزه ظهر پنجشنبه با استقبال رسمی خانواده های نگران، مردم و مسئولان در میدان کارگر شاهرود به پایان می رسد و این گروه به سلامت به خانه باز می گردند.

معاون سیاسی و امنیتی فرماندار شاهرود در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلان اینکه بالگرد امدادی، گروههای امداد و نجات و همین طور بخشداری در کنار نیروهای مردمی و محلی شاهرود و هیئت اتومبیل رانی شهرستان شش روز دشوار را پشت سر گذاشتند تا امداد رسانی کاملی به این گروه ۳۰ نفری صورت بگیرد، اظهار داشت: خوشبختانه گروه در سلامت هستند و اکنون در راه بازگشت به شاهرود هستند.
احمد خرم با اعلان اینکه رعایت نکات ایمنی حتی برای کسانی که تجربه داشته و افراد اصطلاحاً حرفه ای محسوب می شوند همچون نکات مهمی است که باید در کویر نوردی مد نظر قرار گیرد، بیان داشت: سفارش می شود حتما پیش از حرکت در چنین تورهایی مراتب اطلاع رسانی و مسیر حرکت نیز به مسئولان به ویژه گروههای امدادی اطلاع داده شود تا در صورت بروز مشکل سریع تر وارد عمل شوند. همین طور به شدت سفارش می شود که قدرت طبیعت را دست کم نگرفته و از محل هایی که شناخت کافی از آنها وجود ندارد اجتناب شود.
امیرحسین علیداقی رییس هیئت اتومبیل رانی شاهرود که خود از آفرود سواران حرفه ای است و در عملیات نجات این افراد نقش کلیدی داشت نیز به خبرنگار مهر، می گوید: بلافاصله بعد از پیدا شدن محل مفقود شدن این گروه آفرود سواران، اکیپی از شاهرود برای سوخت رسانی و ارسال مواد غذایی و مایحتاج به بی ارجمند اعزام شد اما به سبب قرارگیری خودرو های این افراد در دل گنداب می بایست ادامه کار بصورت پیاده صورت می گرفت که خوشبختانه با کوشش های صورت گرفته این امر به خوبی انجام شد و امروز شاهد می باشیم که گروه آفرود در سلامت به خانه بازگشتند.
بالاخره این سفر پرمخاطره عاقبت نسبتاً خوشی داشت چونکه زیان جانی به کسی نرسید اما همیشه هم قدرت طبیعت تا این اندازه مهربان نیست. این ماجرا اما تلنگری نیز در حوزه امداد و نجات به شورای تامین شهرستان شاهرود زد چونکه شنیده ها حاکی از آنست که کاستی هایی در امداد رسانی به این افراد وجود داشت که همچون آن می توان به فقدان شارژ باتری موبایل ماهواره ای اشاره نمود تلفن همراهی که اگر قرار باشد در عملیات امداد و نجات به کار نیاید، پس به چه دردی می خورد.
به گفته یکی از افراد حاضر در گروه آفرود سواران، گروه امداد و نجات در بدو یافتن این افراد و ارائه غذا به آنها موبایل ماهواره ای را نیز در اختیار آنها قرار می دهد که در صورت موارد اورژانسی بتوانند تماس بگیرند اما این گوشی تلفن همراه ماهواره ای حتی شارژ باتری هم نداشته است. این ماجرا اما با همه تلخی و امیدهایی که داشت نشان داد که در حوزه امداد و نجات تا چه میزان نیازمند تقویت تجهیزات در شهرستان شاهرود هستیم شهرستانی که سالانه میزبان هزاران تور گردشگری خصوصاً کویر نوردی و جنگل نوردی است که همین دلیل نیز ریسک کار را بالا می برد از طرف دیگر این شهرستان سالانه میزبان میلیونها زائر رضوی است که متأثر از شرایط جاده ای، تصادفات پرشماری را نیز رقم می زنند.
مراسم استقبال از تیم ۳۰ نفره آفرود سواران که خودشان همیشه بدون چشم داشتی در نقش ناجی مسافران گرفتار در گردنه های برف گیر و جنگل هایی مانند ابر و اولنگ در شهرستان شاهرود ظاهر می شوند و این دفعه قرعه امداد پذیری به نام خودشان خورد، ظهر پنجشنبه در حالی انجام شد که بگفته یکی از این افراد، گروه برای سفری دیگر در دل کویر آماده می شود.
شما همراهان خبرگزاری مهر می توانید فیلم در رابطه با عملیات نجات این گروه را در این لینک ملاحظه کنید: تصاویری از امدادرسانی به گرفتاران در کویر بی ارجمند


منبع:

1400/08/30
11:48:59
5.0 / 5
265
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی