رئیس سازمان زمین شناسی:

سقوط ناگهانی افراد در چاله ها در رابطه با فرونشست زمین نیست

سقوط ناگهانی افراد در چاله ها در رابطه با فرونشست زمین نیست به گزارش ایمن رها رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اعتقاد دارد سقوط ناگهانی افراد در چاله ها که این روزها در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، به علت فرونشست نیست و ایجاد این چاله های ناگهانی به علت آبشستگی و زیرسازی نامناسب است.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا شهیدی ضمن اشاره به انتشار ویدئویی در فضای مجازی در مورد سقوط ناگهانی افرادی در یک چاله، اظهار داشت: بیشتر این فیلمها در اثر فروریزش های موضعی هستند که احیانا به علت آبشستگی، زیرسازی نامناسب و در بعضی موارد به صورت کلی ریزش سقف چاه ها یا قنات های قدیمی اتفاق افتاده اند و این ها چندان با فرونشست (بنابر تعریف عام) مرتبط نیستند؛ چون که حدودا تمام فروچاله ها یا فروریزش های چند سال قبل تهران در رابطه با حفاری، تونل سازی یا ریزش سقف قنات و موارد این چنینی بوده و معمولاً پس از بارش شدید که آبشستگی زیرسطحی هم رخ می دهد، یا شکستگی لوله های آب این اتفاق ها بیشتر می شوند.
وی با تکیه بر این که هر رخداد نامناسب طبیعی یا انسان ساز دارای آستانه های قابل تحمل است، اظهار نمود: در ارتباط با فرونشست زمین لزوما استاندارد جهانی یکپارچه ای برای تعیین آستانه ها وجود ندارد که برپایه آن گستره دشت های درگیر یا میزان نرخ فرونشست را با آن مقایسه کرد. ولی آنچه مسلم است از حدود ۲۰ سال پیش فرکانس رخداد فرونشست و تعداد دشت های درگیر، نرخ فرونشست (در حد سانتی متر که از همه استانداردها ده ها برابر بالاتر است)، سطح دشت های درگیر افزایش قابل ملاحظه ای داشت و در نهایت در سالهای اخیر آثار مخاطره آمیز آن در سطح زمین و صدمه به زیرساخت ها هم آشکارتر شد.
شهیدی تصریح کرد: بر این اساس باید اظهار داشت که پدیده فرونشست از همه جنبه های آشکار و پنهان، آنقدر گسترش یافته که جای انکاری برای مخاطره آمیز بودن آن نمی گذارد. متاسفانه در بعضی مناطق حتی برای واکنش و مدیریت هم بسیار دیر شده است.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، رئیس سازمان زمین شناسی فرونشست زمین را نه عامل بلکه معلول سایر اقدامات دانست و افزود: فرونشست دشت ها نتیجه برهم کنش سوء مدیریت منابع و مصارف آب با خشکسالی ها و تغییرات اقلیمی و یک واکنش بسیار کند و آرام طبیعت است. پس وقوع و تداوم آن به مفهوم پایداری و استمرار فشار بیش از اندازه بر منابع طبیعی است. فرونشست یکی از نشانگرهای تخریب سرزمین یا اکوسیستم است که در مراحل پایانی تخریب خویش را نشان داده است. مانند تغییر کیفیت منابع آب موجود، فرسایش خاک، تخریب پوشش گیاهی و... که بر همین مبنا فرونشست یکی از علایم پایانی فرآیند تخریب سرزمین است که در نهایت منجر به مهاجرت و تخلیه زیستگاه می شود.
وی "فشار بیش از اندازه بر منابع آب" و "خشکسالی و تغییرات اقلیمی" را از مهم ترین علل رخداد فرونشست عنوان نمود و خاطرنشان کرد: وظیفه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، شناخت زمین از همه ابعاد و روابط بین مؤلفه های تشکیل دهنده آن، ساده کردن پیچیدگی های آن و شناساندن زمین به مخاطبین به زبانی همه گیر است. این وظیفه درمورد فرونشست هم بیشتر از بیست سال است که به صورت نظام مند در دست انجام است و در این راستا دست کم سه بار دشت های مهم کشور برای این هدف در بیست سال قبل پایش شدند و هر بار دستاوردها از چیستی و چگونگی و راهکار ها، در چارچوب نقشه، گزارش، مشاوره، مکاتبه و رسانه به مخاطبان(از بالاترین مسؤلان تصمیم ساز و اجرایی تا پژوهشگران و بهره برداران) منعکس شده که البته این اقدامات دنباله دار و دائمی هستند.
منبع:

1400/09/01
16:19:59
5.0 / 5
90
تگهای خبر: استاندارد , سقوط , كارت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی