سرپرست مدیریت بحران تهران عنوان كرد

تردیدی در وقوع زلزله 7 ریشتری تهران نیست

تردیدی در وقوع زلزله 7 ریشتری تهران نیست ایمن رها: سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اظهار داشت که در وقوع زلزله ای بین 7 تا 7.5 ریشتری تهران تردیدی نیست.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، علی نصیری در جلسه هم اندیشی روز ایمنی در مقابل زلزله که ظهر امروز در بوستان ولایت برگزار شد، اظهار داشت: امروز متولیان اصلی امدادرسانی به مردم در شهر تهران حضور دارند.
وی با اعلان اینکه زلزله در شهر بم ۶.۶ ریشتر بزرگی داشت، اظهار داشت: اما زلزله احتمالی تهران بین ۷ تا ۷.۵ ریشتر خواهد بود که به عقیده زلزله شناسان در اصل وقوع آن، هیچ تردیدی نیست اما این که زلزله در چه زمانی رخ دهد قابل پیش بینی نیست.
نصیری با اعلان اینکه نمی توان زلزله را پیش از وقوع پیش بینی نمود اشاره کرد: زلزله را تنها کمتر از یک دقیقه پیش از وقوع آن و با بهره گیری از موج های اولیه می توان پیش بینی نمود. در این چند ثانیه مردم نمی توانند کاری کنند اما ما می توانیم شرایطی را فراهم نماییم که به طور اتوماتیک جریان گاز، حرکت قطارهای مترو و... متوقف شده و در ایستگاه های آتش نشانی باز شود.
وی ادامه داد: این که زلزله ۷ ریشتری در تهران رخ خواهد داد به این معنا نیست که بگوییم دیگر کاری از دستمان بر نمی آید، بلکه باید تلاش نماییم ببینیم در فاصله زلزله بم تا سر پل ذهاب چه اقدامات مختلفی انجام شد، بطوریکه در خیلی از بخشنامه ها تجدیدنظر شده و...
نصیری با اعلان اینکه زلزله تنها وابسته به ریشتر نیست، اظهار داشت: مولفه های مختلفی در شدت و میزان تخریب یک زلزله تاثیر دارد؛ اما واقعیت این است که اگر پس از زلزله بم ما آن اقدامات را انجام نداده بودیم ممکن بود در زلزله کرمانشاه تعداد کشته ها چندین برابر تعداد فعلی باشد. پس نباید فکر نماییم که هیچ کاری نباید صورت گیرد.
وی با اشاره به تقسیم بندی حوادث به حوادث طبیعی و غیر طبیعی اشاره کرد: حوادث گرچه به شکل طبیعی ممکنست رخ دهد اما بحران انسان ساز است. در حقیقت وقتی یک مخاطره طبیعی به بحران تبدیل می شود که انسان اهمال نموده باشد. وقتی ما بدون مطالبه گری و نظارت در بین انباشتی از اشیاء فعالیت می نماییم نتیجه همین ها می شود. چقدر به ایمنی اجزای غیر سازه ای توجه داشتیم؟، چقدر ما به ایمنی سازه ها توجه کردیم؟ چرا یک شهروند برای خرید یک خانه به همه چیز توجه می کند الا ایمنی ساختمان؟ و اصلا چرا باید یک نفر تمام دسترنج و حاصل عمرش را بدهد و خانه ای بخرد که فاقد کمترین حد و میزان ایمنی است؟.
سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: واقعیت این است که گاهی در یک بحران اجزای غیر سازه ای خسارت و لطمه های بیشتری به شهروندان وارد میکند. تعدادی از اینها ناشی از عدم آموزش است. واقعیت این است که مردم هنوز نمی دانند وقتی زلزله رخ می دهد نباید بدوند بلکه باید پناه بگیرند. اینها نشان میدهد که در کنار مسئولان و دستگاهها خود مردم نیز باید مسئولانه تر پای کار بیایند.
ساختمان مانند پلاسکو زیاد است اما هنوز وقتش نرسیده
نصیری با اعلان اینکه در شهر تهران تعداد زیادی ساختمان شبیه پلاسکو و سینای اطهر داریم، اظهار داشت: مشابه این ساختمان ها زیاد است اما هنوز نوبت و وقت شان نرسیده است. برای پیش گیری از اینها باید یک مطالبه عمومی ایجاد شود. این مطالبه عمومی هم باید از قانونگذار باشد و هم از مالکان باشد. واقعیت این است که برخی از قوانین ما در این عرصه قدیمی و مربوط به پیش از انقلاب است.
نصیری با اعلان اینکه خیلی از اماکن ناایمن در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران جزو اماکن عمومی است، اشاره کرد: نباید فکر نماییم که اماکن ناایمن فقط مربوط به ساختمان های مسکونی است، خیلی از ساختمان های تجاری، تالارها، پاساژها، مراکز خرید و حتی بسیاری از بیمارستان ها و مراکز بهداشتی ما فرسوده اند.
باید شناسنامه ایمنی ساختمان را به طور جدی تر دنبال کنیم
وی ادامه داد: این مساله نشان میدهد که ما باید شناسنامه ایمنی ساختمان را به طور جدی تر دنبال نماییم تا مردم بدانند که در کجا و چه سازه ای وارد شده یا آنرا خریداری نموده و اجاره می کنند؟.
نصیری به حادثه انفجار در بازار گل نیز اشاره نمود و اظهار داشت: ما در مورد بازار گل گزارش هایی داشتیم اما اختیارات لازم را نداشتیم. لازم است همه ما پیش از حادثه در کنار هم باشیم و با بهره گیری از ظرفیت های داوطلبی که دستگاه هایی نظیر هلال احمر، آتش نشانی، مدیریت بحران و... دارند بتوانیم در بعضی موارد این ظرفیت ها را ادغام کرده و در بعضی از موارد نیز یک برنامه ریزی مشترک برای آن داشته باشیم.
برنامه ریزی برای ایجاد شهرهای سلامت و ایمنی در نقاط مختلف تهران

نصیری از برنامه ریزی برای ایجاد شهرهای سلامت و ایمنی در نقاط مختلف تهران آگاهی داد و اظهار داشت: ما در نظر داشتیم که در پنج منطقه از تهران فضاهایی داشته باشیم که در وضعیت بحران امکان برگزاری بیمارستان های ایمن، امدادرسانی و... در آن وجود داشته و در وضعیت غیر بحران نیز بعنوان شهر سلامت فعالیت نماییم. در فاز نخست تصمیم ما این است که ابتدا یکی از این مراکز را فعال نماییم و ابتدا در نظر داشتیم که بوستان ولایت را به این امر اختصاص دهیم؛ اما متوجه شدیم شهردار تهران برای آن برنامه دیگری دارد. حالا به دنبال محلی هستیم تا در آن بتوان بیمارستان های امن، سوله های بحران و... را ساخت.
کمبود بیمارستان ایمن در تهران
نصیری از کمبود بیمارستان ایمن در تهران نیز آگاهی داد و اظهار داشت: علاوه بر کمبود بیمارستان متاسفانه پراکندگی بیمارستان ها در شهر تهران نامناسب است. در شهر تهران حدود ۱۷۰ بیمارستان داریم اما تراکم بیمارستان ها در مناطق ۲، ۳ و ۶ است و بعد ما منطقه ای داریم که به اندازه یک استان جمعیت داشته اما دو یا سه بیمارستان دارد. ما در شرق تهران کمبود جدی بیمارستان داریم و بنظر می رسد در گذشته مبنای ساخت بیمارستان خانه پزشکان بوده تا مکان یابی مناسب.
سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: البته سپاه نیز قول هایی به ما داده تا یک تروماسنتر مجهز را بوجود آورد.
وی از طرح ریزی برای ایجاد فضا برای اسکان اضطراری یک میلیون نفر در تهران آگاهی داد و اظهار داشت: هلال احمر نیز باید برای اسکان اضطراری سه میلیون نفر فضاهایی را آماده کند که می تواند در بوستان ها و... باشد. البته این مساله پول زیادی هم می خواهد و علاوه بر آن باید برای آن آب، برق و سرویس بهداشتی نیز در نظر گرفت که اینها را می توان در قالب همان شهرهای سلامت، پیش بینی نمود.
منبع:

1400/10/06
10:22:42
5.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی