دستورالعمل های بهسازی سازه ها پس از زلزله بم که با تغییر مدیران به حاشیه رانده شد !

دستورالعمل های بهسازی سازه ها پس از زلزله بم که با تغییر مدیران به حاشیه رانده شد ! ایمن رها: دانشیار پژوهشکده مهندسی سازه پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به تجربیات موفق مهندسان در بهسازی سازه ها در شهر بم پس از زلزله ویرانگر این شهر در سال 82 اظهار داشت: پس از این زلزله جامعه مهندسان دستورالعمل های خوبی برای بهسازی سریع سازه ها ارائه کردند که در پیچ و خم های تغییر مدیریت به حاشیه رانده شدند.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا دکتر عبدالرضا سروقد مقدم در وبینار تخصصی به مناسبت سالگرد زلزله مخرب ۵ دی ۱۳۸۲ و روز ایمنی زلزله و کاهش بلایای طبیعی، زلزله بم را نقطه عطف در کشور دانست که جامعه علمی و فنی کشور برای ارتقای کاهش ریسک مخاطرات تلاش کردند، اضافه کرد: این زلزله در ساعت ۵ و ۲۶ دقیقه بامدادان ۵ دی ماه سال ۱۳۸۲ با بزرگای ۶.۵ رخ داد و در مدت ۱۲ ثانیه شهر زیبای بم را ویران کرد و بیش از ۲۶ هزار نفر در آن کشته شدند.
وی با اعلان اینکه این زلزله تاثیراتی بر جامعه مهندسی و تدوین بخشنامه ها و دستورالعمل های سازه ها داشته است، اظهار نمود: مشکل اصلی کشور در برخورد با مخاطرات آنست که جمع بندی های دقیقی از تبعات ارائه نمی گردد و همیشه این سوال اساسی مطرح است که مهندسان و بخش های فنی در زمان رخدادهای زلزله چه نقشی دارند؟
سروقدمقدم با اشاره به کارهای انجام شده از طرف جامعه مهندسان در پس از زلزله بم، تصریح کرد: پس از این رخداد لرزه ای گروهی از مهندسان که در ابتدا متشکل از ۶ محقق در این عرصه بود، بمنظور تخمین میزان خسارات ساختمان های موجود در شهر بم مبادرت به برآوردهای اولیه کردند که در این برآوردها ۱۲۰۰ سازه را قابل بهسازی و ۸۰۰ سازه را تخریبی تشخیص دادند.
دانشیار پژوهشکده مهندسی سازه پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اعلان اینکه مطالعات این تیم تجربه بزرگی برای جامعه مهندسی کشور در زمینه بهسازی و طراحی سازه ها در کشور شد، افزود: از این تجربه بمنظور برآورد میزان خسارت سازه ها در زلزله سیلاخور استان لرستان در سال ۸۵ استفاده شد و طی آن میزان لطمه های وارد شده به سازه های موجود در منطقه برآورد شد.
سروقدمقدم، با اشاره به بهره گیری از روش بهسازی ساده سازه ها برای مدارس اظهار داشت: علاوه بر آن برمبنای آن دستورالعملی برای بهسازی مدارس دو طبقه تهیه شده که اجرای آن در دستور کار قرار دارد.
این محقق پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی با اعلان اینکه این الگوی بهسازی در سال ۹۲ ویرایش دوم آن تدوین شد، اظهار نمود: از این دستورالعمل پروژه اتاق امن در مدارس در دستور کار سازمان نوسازی مدارس قرار گرفت که در نهایت با چالش هایی مواجه گردید.
وی اقدام دیگر در حوزه بهسازی سازه ها را پروژه شهرداری تهران عنوان نمود و اظهار داشت: شهرداری تهران پروژه بزرگی برای بهسازی ساختمان های موجود با بهره گیری از روش های سریع و ارزان با ارائه تسهیلات بانکی را در دستور کار قرار دارد که این مطالعات از ساختمان های میدان انقلاب شروع شد.
وی با اعلان اینکه دستورالعملی که برای بهسازی سریع سازه ها از بم شروع شد و در زلزله سیلاخور استان لرستان ادامه یافت، در نهایت به سرنوشت دردناک و غمباری مبتلا شد، در این زمینه توضیح داد: این الگو که از سال ۸۸ برای بهسازی سازه های موجود تدوین شده بود، برای تصویب به ماجراهای سال ۸۸ برخورد کرد و با تغییر مدیران و تحولات سیاسی به حاشیه رفت و رسیدگی به آن به ۱۰ سال بعد موکول شد و برای دومین بار این دستوالعمل در سال ۹۸ در دستور کار قرار گرفت، ولی باردیگر گرفتار شرایط کشور و تغییر مدیران شهرداری شد، ولی از سال قبل به روز رسانی آن انجام شد، اما به سبب تغییر مدیران این طرح به حاشیه رانده شد.
سروقدمقدم با اشاره به تصویب صلاحیت نظام مهندسی و بهسازی لرزه ای اظهار داشت: این طرح از سال ۹۱ در دستور بررسی و تصویب قرار داشت که در نهایت امسال به تصویب رسید و برمبنای آن امسال نخستین آزمون صلاحیت انجام شد و از این طریق موضوع بهسازی سازه های متداول رسما در دستور کار قرار گرفت.1400/10/07
11:06:55
5.0 / 5
211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی