سیل اخیر مدیریت بحران را غافلگیر کرد؟

سیل اخیر مدیریت بحران را غافلگیر کرد؟ ایمن رها: باز هم سیل و باز هم تکرار این پرسش که «آیا غافلگیر شدیم؟»، موضوعی است که رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به آن واکنش نشان داده است.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، در پی بارش های اخیر که بیشتر نقاط کشور را تحت تاثیر خود قرار داد، مناطقی از کشور خصوصاً در استانهای جنوبی با سیل و آبگرفتگی مواجه گشتند، سیلابی که برابر گزارش های رسمی دست کم جان ۱۰ تن را گرفته و خسارات زیادی هم به تعدادی از تاسیسات، بخش کشاورزی و بافت مسکونی وارد کرد. در پی این سیل نیز اما بار دیگر این پرسش عنوان شد که آیا دستگاههای امدادی و خدماتی غافلگیر شدند؟
اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در گفت و گو با ایسنا، درباره این که آیا سیل اخیر در کشور سبب غافلگیری مدیریت بحران و دستگاه ها و سازمان های مرتبط به آن شده یا خیر؟ اظهار داشت: به هیچ عنوان غافلگیر نشدیم، غافلگیری یعنی ما از چیزی خبر نداشتیم و ناگهان رخ داد و بطور معمول در مورد زلزله به کار می رود، چونکه زلزله همچنان قابل پیش بینی نیست اما در مورد سیل اخیر نمی توان گفت غافلگیر شدیم، چونکه از چند روز قبل طبق پیش بینی و هشدار هواشناسی احتمال جاری شدن سیل مطرح شده بود.
وی با اشاره به اینکه بمحض هشدار سازمان هواشناسی جلسات مربوط با جلوگیری از خطرات سیل و آمادگی در مقابل آن برگزار شد، اظهارکرد: حتی در تاریخ پنجم دی ماه، بنده در کرمان بودم که جلسه مدیریت بحران برای اتخاذ تصمیمات لازم بمنظور مقابله با لطمه های سیل برگزار شد، صورتجلسه جلسات برگزار شده در این خصوص در استانهای مختلف نیز وجود دارد.
نجار با اشاره به اینکه تمهیدات لازم برای مواجهه با سیل اتخاذ شده بود، اظهار داشت: علاوه بر این که مدیریت بحران در شروع نیمه دوم سال نیز طی ابلاغیه ای تمام استانهای کشور را برای مقابله و آمادگی با حوادث ناشی از بارش ها و مداخلات جوی به حالت آماده باش درآورده بود و بعد از پیش بینی اخیر هواشناسی و اعلام هشدار سیل بار دیگر بر این آماده باش تاکید کردیم. بنابراین تاکید دارم که به هیچ عنوان از این سیل غافلگیر نشدیم.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به این پرسش که برخی خسارات جانی و مالی ناشی از سیل را بمنظور غافلگیری از این حادثه می دانند، تصریح کرد: این به مفهوم غافلگیری نیست. ببینید در مورد کاهش خطرات و لطمه های سیل هم اقدامات طولانی مدت باید صورت گیرد و هم اقدامات کوتاه مدت؛ در مورد این که پوشش گیاهی و... تامین شده و جلوی جاری شدن سیل گرفته شود، اقدامات قابل توجهی انجام شده و این روند در حال انجام می باشد و چه بسا اگر این اقدامات انجام نشده بود، ممکن بود سیلاب های دیگری نیز رخ بدهد که به جهت همین اقدامات پیشگیرانه رخ نداد و طبیعتا وقتی سیلی رخ ندهد در رسانه ها و میان افکار عمومی هم این مساله مطرح نمی گردد که چه اقداماتی منجر به پیشگیری از وقوع سیل یا کاهش لطمه های ناشی از آن شد.
وی افزود: در مورد اقدامات کوتاه مدت نیز، از حدود چهار روز پیش از بارش ها جلسات و هماهنگی های مدیریت بحران در سطح کشور و سطح استانها برگزار شده و تصمیمات لازم گرفته شد اما متاسفانه برخی تصور می کنند که اگر سیل رخ دهد، پس مدیریت بحران غافلگیر شده است، مگر می شود ظرف مدت چهار یا پنج روز جلوی سیل را گرفت؟ ما باید لطمه ها و خسارات را کاهش دهیم که در این عرصه اقدامات خیلی خوبی انجام شد. از حضور در بستر رودها جلوگیری شد، به ساکنان مناطق حاشیه رودها و مسیل ها هشدارها لازم داده شده و سایر اقدامات مربوطه صورت گرفت.
نجار خاطرنشان کرد: اما متاسفانه در مورد فوت شدگان این حادثه باید بگویم که بی احتیاطی هایی نیز از طرف خود این افراد رخ داد؛ در چند مورد با وجود هشدارها و تاکیداتی که بارها و بارها مطرح گردیده است، افرادی برای تهیه فیلم و عکس به حاشیه مسیل رفته بودند که متاسفانه به داخل جریان آب سقوط کردند.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور اظهارکرد: بنابراین نیز معتقدم که غافلگیر نشدیم، تهمیدات لازم با عنایت به توان و وضعیت موجود اتخاذ شده و اتفاقا از حوادث بسیاری نیز در نتیجه همین موارد انجام شده، جلوگیری به عمل آمد، اما خب حادثه رخ نداده که برد رسانه ای پیدا نمی کند.
وی در مورد ارزیابی میزان خسارات در مناطق سیل زده نیز به ایسنا اظهار داشت: کار تخمین خسارات و اقدامات کارشناسی شروع شده و در حال انجام می باشد. با تکمیل این ارزیابی ها به دولت پیشنهاد تخصیص اعتبار داده خواهد شد و دستگاههای اجرائی نیز مکلف به پیش برد اقدامات و جبران خسارات و بازسازی خواهند شد.
منبع:

1400/10/16
23:40:03
5.0 / 5
114
تگهای خبر: حادثه , حوادث , خدمات , زلزله
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی