گزارش ایمن رها؛

شرایط جوی استان سمنان در آرامش

شرایط جوی استان سمنان در آرامش ایمن رها: نگاهی به نقشه های هواشناسی نشان میدهد که شرایط جوی استان سمنان همزمان با اولین شنبه بهمن ماه 1400 و پس از دو روز طوفان و تندباد، روی آرامش به خود می بیند.به گزارش ایمن رها به نقل از مهر، نقشه های هواشناسی نشان میدهد که پس از ۴۸ ساعت طوفانی همراه با تند باد و بارش شدید برف و کولاک که به مسدود شدن شش محور اصلی استان سمنان منجر گردید، بالاخره آرامش به تمام هشت شهرستان استان سمنان بازگشت و خورشید درخشان در میانه آسمان جای گرفت.
هرچند برودت هوا هنوز بالا است و دماسنج ها عمدتا زیر صفر را نشان می دهند اما آفتاب تمام تلاش خودرا می کند تا به وضعیت جوی استان سمنان آرامش ببخشد وضعیت جوی که در ایام اخیر به میزان شگفت آوری خسارات را به راه ها، ابنیه، تأسیسات شهری و روستای و حتی منازل و خودرو های مردم و درختان وارد کرد.
در شبانه روز گذشته بیشترین سرعت وزش باد در دامغان با ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت، شهمیرزاد ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت و شاهرود ۹۴ کیلومتر بر ساعت بوده و درختان و تیرهای چراغ برق بسیاری خصوصاً در شاهرود و دامغان بر زمین افتادند. گفتنی است مردم در ۴۸ ساعت اخیر خاموشی های مکرر و طولانی را نیز تجربه کردند.

بارش شدید باران و برف
هواشناسی اعلام نمود که در این روزهای آخر هفته روستای تاش شاهرود با ۵۳ میلیمتر باران و ۱۰۴ سانتیمتر برف، رکوردار بارندگی در استان سمنان شد همین طور برودت هوا در بعضی نقاط مانند رضوان و کالپوش و همین طور شهمیرزاد از ۱۵ درجه زیر صفر هم عبور کرد.
سازمان هواشناسی استان سمنان همچنان آمار بارش ها در نقاط مختلف استان را به این شرح اعلام نمود: در رضوان ۱۵ میلی متر باران و ۲۰ سانتیمتر برف، مجن ۱.۶ میلی متر باران و پنج سانتی متر برف قلعه نو خرقان ۱۶.۱ میلیمتر باران و ۱۲ سانتی متر برف، کلاته خیج ۱۹ میلیمتر باران و ۱۵ سانتیمتر برف و فولاد محله ۱۱ میلی متر باران و ۱۸ سانتیمتر برف و نردین هفت میلیمتر باران و ۱۰ سانتی متر برف باریده است.
همچنین در دیباج هفت میلیمتر باران و ۱۴ سانتی متر برف، حسین آباد کالپوش ۱۳.۸ میلیمتر باران و ۱۸ سانتی متر برف، ابر ۲۲.۵ میلیمتر باران و ۲۵ سانتی متر برف، چهارطاق پرو شش میلی متر باران و هفت سانتی متر برف، نگارمن هشت میلیمتر باران و ۱۵ سانتیمتر برف، ده خیر ۷ میلیمتر باران و ۱۰ سانتیمتر برف، طزره پنج میلیمتر باران و ۱۲ سانتی متر برف، دیزج یک میلیمتر باران و دو سانتی متر برف، کلاته رودبار پنج میلی متر باران و ۱۲ سانتی متر برف و آستانه چهار میلیمتر باران و پنج سانتیمتر برف باریده است.
خوش ییلاق باز شد
سرهنگ تقی کبیری رییس پلیس راه استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، از بازگشایی مسیر شاهرود- آزاد شهر بوسیله محور خوش ییلاق آگاهی داد و اشاره کرد: این محور روز گذشته به سبب بارش شدید و همین طور برودت، یخ زدگی هوا و لغزندگی مسدود شده بود.
وی با اعلان اینکه راهداران و عوامل امدادی شبانه روزی برای بازگشایی محور تلاش کردند، اضافه کرد: همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در جاده های این استان به ویژه خوش ییلاق که بازگشایی شده الزامی است همین طور باید گفت سایر مسیرها مانند محورهای شهمیرزاد -کیاسر، چشمه علی دامغان - کیاسر، دیباج - گلوگاه، شاهرود - توسکستان همچنان مسدود است و راهداران در تلاش هستند تا این مسیرها را باز کنند.

افزایش مصرف گاز
محمد اعوانی مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان اعلام نمود که در شبانه روز منتهی به شامگاه آدینه و در بخش خانگی، ۴۰۰ هزار متر مکعب گاز در استان مصرف شده که این میزان نسبت به روزهای عادی شش درصد بیشتر است.
اعوانی بیان کرد: در زمان برودت هوا، با کاهش یک درجه ای دمای محیط و نگاه داشتن آن در ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد، خاموش کردن وسایل گرمایشی در مناطق غیر نشیمن خانه، استفاده از پرده ضخیم و البسه گرم در صرفه جویی مصرف گاز اهتمام بورزند.
کمک به گرفتار شدگان
مظفر محمدخانی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان سمنان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، بیان کرد: در شبانه روز گذشته ۱۳۶ خودرو در مسیرهای برف گیر این استان گرفتار شده بودند و امدادگران هلال احمر زمینه اسکان ۶۳۴ نفر و انتقال به مکان امن ۵۰۷ نفر از مسافران را فراهم کردند.
محمدخانی از وقوع حادثه مفقودی دو نفر در شمال دامغان نیز آگاهی داد و با اعلان اینکه با دریافت گزارش در خصوص گرفتار شدن سه نفر در ارتفاعات محدوده معدن زغال سنگ طزره دامغان، تیم های امداد و نجات به محل حادثه اعزام شدند، اشاره کرد: بعد از تلاش بیش از ۱۱ ساعته تیم عملیاتی پایگاه مرکزی شاهرود، سه فرد گمشده نجات پیدا کردند.
وی اضافه کرد: نجات پدر و پسر گمشده در منطقه بنکوه گرمسار و همین طور امدادرسانی به مردم در کالپوش و بسطام شاهرود از دیگر اقداماتی است که در ایام اخیر توسط هلال احمر استان سمنان در طرح زمستانی صورت گرفته است. هلال احمر همین طور در اسکان در راه ماندگان نیز اقداماتی را صورت داد.
خسارات هنوز برآورد نشده است
مدیریت بحران استان سمنان اما روز گذشته تشکیل جلسه داد و استاندار سمنان در آن ضمن اشاره به برخی اقداماتی که صورت گرفته، اظهار داشت: تامین آرد برای روستاهای استان سمنان که گرفتار برف شدید شده اند، صورت گرفته است همین طور تامین نهاده های دامی برای روستاها و عشایر در دستور کار قرار گرفته است.
سید محمدرضا هاشمی با اعلان اینکه دهیاران روستاهای در راه تردد مسافران، مساجد و سالن های ورزشی و.. را برای پیش بینی مدیریت بحران آماده نگه دارند، اظهار داشت: تامین سوخت در مناطق روستایی استان که از نعمت گاز لوله کشی برخوردار نیستند، حتما مورد توجه قرار گرفته تا مردم مشکلی دراین زمینه نداشته باشند.
طاهریان مدیرکل مدیریت بحران استانداری سمنان اما در گفتگو با خبرنگار مهر، اعلام نمود که هنوز میزان دقیق خسارات وارد شده به ابنیه و تأسیسات استان در پی وقوع تندباد شدید و بارش برف و کولاک اعلام نشده و به زودی این مساله به رسانه ها اطلاع داده خواهد شد. فرمانداران استان سمنان نیز با ایجاد ستادهای مدیریت بحران در صدد تهیه گزارش از نقاط مختلف استان هستند تا میزان خسارات برآورد شود.

آرامش پس از طوفان
طبق نقشه های هواشناسی از امروز شنبه با خروج سامانه کم فشار بارشی، آرامش به تمام هشت شهرستان استان سمنان بازگشته است پیش بینی هواشناسی برای آسمان مرکز استان صاف تا قسمتی ابری گاهی وزش باد است بیشینه و کمینه دمای هوا نیز چهار درجه بالای صفر و پنج درجه زیر صفر عنوان شده است. وضعیت فردا نیز بصورت مشابه در سمنان تکرار خواهد شد اما از روز چهارم بهمن ماه قدری به میزان دمای هوا در سمنان افزوده می شود.
برودت هوا در شاهرود سه درجه زیر صفر است اما خبری از ابرها در آسمان نیست. آسمان دیار شاهوار برای امروز نیمه ابری تا ابری همراه با وزش باد شدید و برای فردا آفتابی همراه با وزش باد پیش بینی شده است بیشینه و کمینه دمای هوای این بزرگترین شهرستان استان سمنان دو درجه بالای صفر و شش درجه زیر صفر عنوان شده است.
رضوان سرد و یخ زده
دامغان نیز وضعیتی مشابه دارد برای این شهرستان هم آسمان صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد ۱۰ کیلومتر بر ساعتی پیش بینی شده است بیشینه و کمینه دمای هوای دیار صدر دروازه نیز برای امروز دو درجه بالای صفر و شش درجه زیر صفر اعلام شده است.
رضوان در کالپوش تنها نقطه ابری استان سمنان برای امروز است اکنون دمای هوا در این منطقه سردسیر هفت درجه زیر صفر است و بیشینه و کمینه دمای هوا دو درجه بالای صفر و ۱۱ درجه زیر صفر اعلام شده است در مرکز شهرستان میامی اما شرایط سامان یافته و آسمان آفتابی است دمای هوا برای میامی اکنون چهار درجه زیر صفر عنوان شده است.
دماسنج ها در گرمسار و ایوان کی بر روی عدد صفر ایستاده اند هر دو شهرستان آفتابی اما سرد هستند و وزش باد در آنها گزارش شده است بیشینه و کمینه دمای هوای گرمسار برای امروز صفر و شش درجه زیر صفر اعلام شده است همین طور پیش بینی هواشناسی برای آسمان گرمسار، آرادان و ایوان کی با کمی تفاوت نیمه ابری تا ابری همراه با وزش باد شدید خواهد بود که نشان میدهد از وضعیت طوفانی شامگاه پنجشنبه و بامدادان جمعه در این دو شهرستان خبری نیست.
فوت به سبب گاز گرفتگی
در مجموع باید گفت هنوز چهار محور اصلی دیگر در استان سمنان مسدود هستند و خسارات بر ابنیه و تأسیسات استان درحال بررسی است. خوش ییلاق بازگشایی شده و خودروهایی که دیشب را در بسطام و شاهرود گذراندند می توانند به مسیرشان با زنجیر چرخ ادامه دهند از طرف دیگر سامانه کم فشار بارش زا و برودتی از استان عبور کرده و از فردا کم کم آرامش کامل بر استان حاکم می شود.
روز گذشته متأسفانه یک حادثه تلخ هم در شاهرود رخ داد و یک زن و مرد به سبب گاز گرفتگی جان خودرا از دست دادند پس در آخر آتش نشانی سفارش می کند که به سبب باد شدید حتما مردم این استان از قرار گرفتن کلاهک بخاری در جای درست خود، اطمینان حاصل کنند تا شاهد حوادثی از این دست نباشیم. در دو ماه گذشته چهار نفر فقط در شهر شاهرود به سبب گازگرفتگی جان خودرا از دست داده اند.


منبع:

1400/11/03
14:01:44
5.0 / 5
285
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی