كولیوند تشریح كرد:

آخرین آمار تلفات سیل های اخیر

آخرین آمار تلفات سیل های اخیر ایمن رها: رییس جمعیت هلال احمر اقدامات این جمعیت در سیل های اخیر را تشریح کرد و همین طور به تشریح برنامه های هلال احمر در راهپیمایی اربعین پرداخت.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، پیرحسین کولیوند در گفت وگوی ویژه خبری تلویزیون با اشاره به اقدامات این جمعیت در سیل های اخیر اظهار داشت: ما هشدارها و اخطارهای هواشناسی را از قبل داشتیم و برمبنای آن برنامه ریزی دقیقی برای اطلاع رسانی، حفظ آمادگی، پیشگیری و کاهش خسارات انجام دادیم. بیش از ۲۴ استان کشور و ۱۴۳۲ روستا درگیر سیل بودند و امدادرسانی شدند. همین طور ۱۶۲ محور مواصلاتی و ۱۶۸ شهرستان نیز متاثر از سیل بودند.
وی افزود: نخستین عملیات در شیراز و بعد از آن در امامزاده داوود انجام شد که بسیار پیچیده و سخت بود. ما در این سیل ها به ۷۹ هزار نفر امدادرسانی کردیم و سه هزار و ۵۶۹ نفر را از مناطق پرخطر به مناطق امن منتقل کردیم. نیروهای سپاه، ارتش و نیروهای جهادی و خیرین نیز به ما کمک کردند. همین طور ۱۱ هزار و ۸۰۰ نفر بصورت اضطراری اسکان یافتند و ۵۶ مصدوم با بالگرد منتقل شدند.
کولیوند درباره آخرین آمار تلفات سیل اظهار داشت: در مجموع در کل کشور ۹۰ نفر جان خودرا از دست دادند و ۸ نفر نیز مفقود شده اند. عملیات جست وجو همچنان ادامه دارد و عملیات امداد در بیشتر استانها تمام شده است. در طول این مدت ۱۴۰۰ تیم عملیاتی واکنش سریع و آموزش دیده پای کار بودند. کسی که می خواهد وارد میدان شود باید آموزش دیده باشد. در امامزاده داوود از رودخانه تا خود پرتگاه تیم امدادگران حضور داشتند و جست وجو را انجام می دادند. حتی در قسمت پایین دست امامزاده داوود پس از ۱۵ ساعت یک فرد را زنده پیدا کردیم، در صورتیکه ۱۵۰۰ متر از محل حادثه منتقل شده بود.
وی افزود: سیل، برعکس زلزله است. زلزله خبر نمی دهد و اگر اتفاق بیفتد منافذی برای امدادرسانی وجود دارد؛ اما سیل خبر می دهد ولی همه جا را پر می کند. در سیل اخیر ارتفاع گل در بعضی نقاط به سه تا چهار متر می رسید. تیم های آنست زنده یاب دراین زمینه فعال بودند. به تعداد کافی نیز نیرو وجود داشت.
کولیوند درباره امدادرسانی در سیل فیروزکوه هم اظهار داشت: شرایط در فیروزکوه سخت بود. دو نفر به شدت مصدوم شده بودند و امکان فرود بالگرد برای امداد آنها مهیا نبود. همین طور محاصره آب نیز وجود داشت و ما با عملیات پیچیده توانستیم مصدومان را منتقل نماییم. شرایط خوبی نیز برای آنها مهیا و به آنها رسیدگی شد. دربرخی نقاط گل و لای خانه ها را بسته بود و به سختی توانستیم مردم را به منطقه امن منتقل نماییم. همین طور در یکی از موارد با هماهنگی استاندار در شاهرود با راه آهن به فیروزکوه نیروی عملیاتی و اقلام ارسال کردیم و توانستیم مردم را نیز منتقل نماییم.
رییس جمعیت هلال احمر افزود: در امامزاده داوود شهرداری و عوامل آن به همراه آتش نشانی کمک و تلاش بسیاری کردند. همه تلاش می کردند تا در این امر شریک شوند. ما هم دوست نداریم تنها در زمان حادثه حضور داشته باشیم بلکه می خواهیم در اموری مانند آموزش، ایجاد فرهنگ و... نیز خدمت نماییم.
کولیوند اظهار نمود: ما تیمی به عنوان سحر داریم که مخفف «سفیران حمایت روحی روانی» است. در این تیم روانپزشک، روانشناس و مددکار وجود دارد که به لطمه دیدگان از نظر معنوی خدمتگزاری می کنند. این امر بسیار اثرگذار می باشد و با استقبال خوب از جانب مردم روبه رو شده و سبب افزایش تاب آوری و فرهنگ اجتماعی می شود. ما برنامه داریم این تیم را گسترش دهیم.
وی افزود: بالگردهای ما قبل از سیل در کل کشور مستقر شدند و کالاها و اقلام زیستی در جاهای امن قرار داده شدند. دلیل این کار نیز این است که در بعضی مواقع خود سیل به ما نیز لطمه می زند. مردم نیز به ما کمک موثری کردند. ما از مردم متشکریم که اعتبار ما را بالا می برند. همین طور راه آهن نیز با ما همکاری داشت و ایستگاه راه آهن به عنوان مقر فرماندهی در اختیار ما قرار گرفت.
رییس جمعیت هلال احمر اشاره کرد: از ۹۰ جانباخته سیل چهل و اندی برای تهران بود که نیمی از آنها در امامزاده داوود و نیمی در شهرستان های تهران بودند. سیلاب امامزاده داوود سنگین بود و هموطنان گرفتار لطمه شدند. مغازه ها و خود امامزاده زیر گل ولای زیاد رفتند نیاز به تجهیزات زیادی برای رفع اشکال وجود داشت. حضور وزیر کشور، استاندار و شهردار و آتشنشانان و... نیز کمک زیادی به ما کرد. در ساعات اول ۸۰۰ نفر به منطقه امن منتقل شدند. مکان سیل صعب العبور بود و در کوه قرار داشت و سازه ها نیز استاندارد نبودند.
وی درباره آمارهای منتشرشده درباره تلفات سیل اظهار داشت: شبکه های معاند آغاز به شایعه پراکنی درباره تلفات سیل کردند. عدد ۲۰۰ نفر دراین زمینه کذب محض بود. از لحظات اول کمیته لجستیک، کمیته امنیتی و.. توسط ما به وجود آمد و مفقودان ثبت شدند. در فهرست مفقودان نیز همین تعداد وجود داشت. البته برخی پیکرها بصورت قطعه هستند و باید در پزشکی قانونی از آنها تست دی ان ای گرفته شود. همه می توانند بروند و از محل بازدید کنند و ببینند که شرایط پایدار می باشد. ما در کنار مردم هستیم تا شرایط کاملا پایدار شود همین طور ما کمیته ای تشکیل دادیم تا خانواده ها با اسم به ما مفقودی های خودرا اعلام کنند. ما حتی افرادی که خانواده نداشتند را نیز رصد کردیم. این مساله که بوی تعفن در محل به مشام می رسد نیز جزو شایعات بی ربط است. آخرین آمار مفقودین، یکی دو نفر است که باید در پزشکی قانونی تست دی ان ای صورت گیرد تا احتمالاً از میان همان پیکرهای یافته شده مشخص شوند.
وی افزود: در روستای مزداران نیز مانند امامزاده داوود شرایط بحرانی بود خیابان ها و کوچه ها شرایط را سخت کرده بودند و دسترسی بسته شده بود. موج خروشان رودخانه و دسترسی سخت سبب شده بود تا امدادرسانی کند صورت گیرد. در شهرهای دیگر نیز همین روال را داشتیم. خانه ها گرفتار اشکال و لطمه و خسارات مختلف شدند.
کولیوند درباره آمار امدادرسانان اظهار نمود: شمار نیروهای امداد رسان شش هزار نفر در قالب ۱۴۰۰ تیم آموزش دیده بود در کنار آنها نیروهای پشتیبانی و حمایتی نیز حضور داشتند و هنوز هم هستند.
وی افزود: ما الان در ۱۲ استان همچنان عملیات جست جو و نجات را انجام می دهیم اما در بقیه حدودا عملیات به آخر رسیده و درحال لکه گیری هستند. ظرف ۴۸ ساعت آینده شرایط پایدارتر و بهتر خواهد شد. ما در بین افرادی که امدادرسانی کردند نیز جانباخته نداشتیم اما عملیات گسترده و سنگین بود و برخی از همکاران ما و نیروهای جهادی مصدوم شدند. صدمات جدی نبود اما این مساله طبیعی است. ما مجبوریم خطر را بپذیریم.
کولیوند افزود: ما برمبنای وظایف بمحض هشدار برنامه ریزی می نماییم. اضافه بر آن تلاش برای مساعدت با فرهنگ سازی مردم نیز در دستور کار ماست. وقتی هشدار داده می شود اما یک ون به آب می زند و ۱۰ تبعه عراقی را با خود به آب می برد نگران کننده است. البته الان مردم اعتماد خوبی به هلاال احمر دارند. ما به عنوان هشدار پیامک هم ارسال کردیم. هر جا کار روی زمین باشد ما آنرا برمیداریم. اگر اتفاقی نیز بیفتد، سریعا در محل حاضر می شویم و برای کاهش خسارت تلاش می نماییم.
وی درباره راه حل جلوگیری از این حجم از تلفات سیل اظهار داشت: دلیلی ندارد که ما در مسیل ها خانه بسازیم. این یک کار پایه ای است. مردم نیز باید به هشدارها نیز بیشتر توجه نمایند. بررسی کنید از چه زمانی اخطار سیل داده شد. حتی در بعضی جاها پلاکارد نصب شده بود. مردم باید به این اطلاع رسانی و خبرها اهمیت دهند. اگر اهمیت بدهند و گوش کنند، خسارت کمتری خواهیم دید. ما باید مشکلات پایه را نیز در اولویت بگذاریم. وقتی راه رودخانه را غصب می نماییم، باید آنرا پس بدهیم.
رییس جمعیت هلال احمر درباره مشکلات هلال احمر اظهار داشت: صادقانه بگویم، قبل از عید انبارهای ما خالی بود و وقتی به رییس جمهور این مساله گفته شد، قسمتی از انبارها شارژ و در این حادثه استفاده شد. ما نیازمند نوسازی تجهیزات و بازسازی آنها هستیم. ما در موضوع آمبولانس، خودرو نجات، بالگرد و تجهیزات نجات مشکل داریم و برنامه ریزی کردیم که امسال قسمت زیادی از تجهیزات را اصلاح نماییم.
رییس جمعیت هلال احمر درباره برنامه این جمعیت برای راهپیمایی اربعین اظهار داشت: برای خدمت رسانی به زوار پیاده روی اربعین کارهای زیادی انجام شده و جلسات مفصلی با ستاد مرکزی اربعین برگزار شده است. ما در همه مرزها پوشش امدادی زوار را داریم و برای همه زوار همچون ایرانی، پاکستانی، افغانستانی و زوار اهل جمهوری اذربایجان خدمت رسانی خواهیم کرد. وظیفه بهداشت و درمان آنها نیز بر عهده وزارت بهداشت و درمان است.
وی ادامه داد: در داخل کشور عراق هم بهداشت و سلامت هم امداد و نجات زوار به عهده جمعیت هلال احمر است. ما جلساتی با حشدالشعبی، وزارت بهداشت و درمان عراق، هلال احمر و سرکنسول در بغداد برگزار کردیم و برنامه ریزی مفصلی برای هم افزایی بهتر در رویداد اربعین داشتیم. پیش از عملیات اربعین نیز یک تمرین جدی با هم در عراق خواهیم داشت. نیروهای ما انتخاب شده اند و افراد مورد نیاز داوطلبانه ثبت نام کرده اند. متقاضی زیاد است و ما بصورت محدود از آنها استفاده می نماییم.
وی ادامه داد: تعداد قابل توجهی آمبولانس با مجوز کشور عراق هماهنگ شده و اتوبوس آمبولانس و چهار فروند بالگرد نیز کنار مرز آماده هستند. با ستاد نیروهای مسلح، ارتش و سپاه نیز هماهنگ کردیم تا دو فروند هواپیما به شکل بیمارستان در اختیار ما قرار دهند. دارو، تجهیزات و امکانات اولیه نیز تهیه و بسته بندی شده اند.
کولیوند اظهار نمود: از نقطه صفر مرزی به سمت ایران امکانات فوق العاده زیاد است اما در سمت مقابل وضعیت مناسب نمی باشد. ما برنامه ریزی کردیم تا در زرباطیه که نخستین نقطه صفر مرزی در مرز مهران شمرده می شود مرکز درمانی مجهزی تاسیس نماییم. با ستاد اربعین نیز هماهنگ هستیم تا موکب ها با ما همکاری کنند. ما در در شلمچه و چذابه نیز همینکار را کردیم. در این راه شانس مبتلاشدن به گرمازدگی، کرونا و بیماریهای گوارشی بالاست.
کولیوند افزود: در عراق در هفت منقطه قرارگاه مرکزی مشخص شده که سفیر فرماندهی آنها را به عهده دارد و نماینده هلال احمر نیز در آنها حضور دارد. در طول مسیر از مرز تا شهر نجف پایگاه های امدادی و خدمات درمانی بسته به تعداد آنها و شلوغی راه وجود دارد. ما آنها را نسبت به مراسم پیش از کرونا سه برابر کردیم. در نجف نیز در سه سطح بیمارستان، درمانگاه و چادر خدمات درمانی را ارائه می دهیم. در کوت نیز بیمارستان سیار تاسیس می نماییم و بین مسیر نجف تا کربلا هر صد ستون یک پایگاه و در اواسط آن بیمارستان سیار مجهزی وجود خواهد اشت.
وی افزود: چند نفر مسلط به زبان عربی در بیمارستان های مستقر شده اند تا مشکلات بیماران را منتقل کنند. بیمارستان امام علی(ع) در اربعین برای نخستین بار فعالیت خودرا شروع خواهدنمود. در کربلا به تعداد کافی درمانگاه و بیمارستان با کمک عتبه امام حسین (ع) وجود دارد و در کربلا، کاظمین، سامرا و امامزاده سید محمد نیز همی طور است.
کولیوند اشاره کرد: قبل از اعزام کنگره بین المللی یک روزه سلامت برگزار می گردد و هر کس که اعزام خواهد شد در این کنگره هم اندیشی و کارگاه های آموزشی شرکت خواهدنمود. مراسم بدرقه نیز کنار حرم امام خمینی(ره) خواهد بود. همچنبن ما برای عموم مردم آموزش خواهیم داشت. محتوای ما آماده است و برای پیش گیری از گرمازدگی، آموزش رفتار، حرکات و... برنامه داریم و کتاب هم نوشتیم. همین طور کلیپ های کوتاه به همراه آموزش های عمومی مهارتی و.. برای کارکنان و پزشکان و پرسداران نیز وجود دارد. ما در در تاسوعا و عاشورا نیز درحال توسعه کارها هستیم.
وی ادامه داد: ما از نیروهای بخش خصوصی، وزارت بهداشت و نیروهای نظامی استفاده می نماییم و از بین این ها برخی انتخاب خواهند شد. همه داوطلبند و حق الزحمه ای نمی گیرند.
کولیوند درباره تفاوت مراسم حج و اربعین اظهار داشت: ما در حج مشخص می نماییم که زائر چه شرایطی داشته باشد. او را معاینه می نماییم و حمایت های مختلف در حمل و نقل، پرواز و... انجام می شود؛ اما پیاده روی اربعین متفاوت می باشد و هر کسی که دوست دارد، می آید. در این شرایط هر کس فکر می کند این فعالیت برای او دشوار است و زحمت برای دیگران ایجاد می کند، مراعات کند. همچنین ما نگران گرمازدگی و بیماریهای واگیر مانند وبا و کرونا و مشکلات گوارشی هستیم. این می تواند برای کودکان، افراد مسن و بیماران سخت باشد.
کولیوند اظهار داشت: نیازهای ما در جلسه با رییس جمهور نیز عنوان شد. دراین زمینه هم انتظاراتبالاست و هم علاقه دولت برای همکاری زیاد است. ما ظرفیت هایمان را سه برابر کردیم چونکه مسئولیت سنگینی داریم. از مردم هم می خواهیم مدیریت کنند و سفر خودرا به روز آخر موکول نکنند.
وی درباره موفقیت های هلال احمر اظهار داشت: ما به چند توفیق بین المللی رسیده ایم. هلال احمر در این ایام کوتاه در دنیا درخشید و عالی ترین نشان صلیب سرخ جهانی به هلال اهمر رسید. در مجمع عمومی نیز هلال احمر به عنوان رییس کمیسیون پیش نویس برنامه و مصوبات مجمع برگزیده شد. همین طور در مجمع هلال احمر در همه برنامه ها فعال است و سه کرسی که دو کرسی در ژنو و یکی در مدیترانه شرقی است متعلق به هلال احمر است. کرسی ما در مدیترانه استقرار یافته و در ژنو نیز در ماه آتی برقرار خواهد شد. همین طور شش کمیته توسط ما معرفی گردید که هر شش کمیته مصوب شد و قرار شد که مسئولیت سه کمیته نیز به ما سپرده شود.
رییس جمعیت هلال احمر درباره دغدغه های این جمعیت اظهار داشت: نخستین دغدغه ما تعیین تکلیف ۲۲ هزار عضو فعال امدادگر در پایگاه هاست که ۲۴۰ ساعت کار می کنند و کمترین دریافتی را دارند و بیمه مستمری نیز ندارند. اصلی ترین چالش معیشت آن هاست. چالش بعدی نوسازی لجستیک ماست. باید آمبولانس، خودرو، تجهیزات کوهستان و ساحل و بالگردهای ما همچون بالگرد دید در شب، به روز شود. همین طور آموزش همگانی نیز با کمک دستگاهها برای به حداقل رساندن خسارت در دستور کار است.
منبع:

1401/05/14
22:02:57
5.0 / 5
185
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی