در آستانه چهارشنبه آخر سال مطرح شد؛

بیشترین صدمه های حوادث چهارشنبه سوری، وضعیت تخت های سوختگی

بیشترین صدمه های حوادث چهارشنبه سوری، وضعیت تخت های سوختگی ایمن رها: مراسم چهارشنبه آخر سال در این سال ها، همواره با حوادثی ناگوار رقم خورده كه سبب شده برخی خانواده در آستانه سال نو، گرفتار بیمارستان و درمان سوختگی فرزندان خود باشند.به گزارش ایمن رها به نقل از مهر، بررسی های آماری در ارتباط با حوادث چهارشنبه سوری و نوع مصدومیت صدمه دیدگان، نشان داده است كه اغلب این افراد از ناحیه چشم و دست مصدوم شده اند. همچنین، قشر جوان نیز، بیشترین مصدومان این حوادث هستند. این در شرایطی است كه مسئولان امر به خصوص وزارت بهداشت، همواره و به دفعات، نسبت به عواقب خطرناك صدمه های حوادث چهارشنبه سوری اخطار می دهند. اما، عده ای قلیل هستند كه به این سفارش ها گوش نمی دهند و سال نو را بر خود و دیگران تلخ می كنند.
پیرحسین كولیوند سرپرست سازمان اورژانس كشور، با عنوان این مطلب كه وقایع تلخی در چهارشنبه های آخر سال به وجود می آید و شادی ها را تبدیل به دل خوری و غم می كند و این سبب نگرانی است، درباره آمارهای مصدومین چهارشنبه سوری سال ۹۵، اظهار داشت: سال قبل نزدیك به ۲ هزار نفر مصدوم داشتیم كه ۵ نفر فوت كردند و ۲۰ نفر هم دچار معلولیت و تعدادی هم دچار قطع عضو شدند.
وی اضافه كرد: بیشترین آمار مربوط به بازو و اندام های فوقانی است و ۲۹ درصد چشم شان صدمه دید و ۱۷ درصد هم سر و صورت شان صدمه دید و ۹ درصد هم دچار صدمه در اندام تحتانی شدند.
كولیوند با عنوان این مطلب كه آقایان ۴ برابر بیشتر از خانم ها دچار صدمه می شوند و شایع ترین صدمه ها شامل پارگی ها و بریدگی ها است، ادامه داد: حدودا ۹۱ درصد مصدومین در شهرها اتفاق می افتد و ۳۵ درصد صدمه دیدگان از دانش آموزان هستند. بیشترین مواد محترقه هم ترقه است و طبق آمار ۵۶ درصد این مواد از دست فروشان تهیه می گردد.
سرپرست سازمان اورژانس كشور اضافه كرد: ۲۳ درصد مصدومینی كه به بیمارستان ها رجوع كردند یا توسط اورژانس منتقل شدند، بستری شده و تحت مراقبت قرار گرفتند.
كولیوند با تاكید بر اینكه بیشترین صدمه در همین چهارشنبه آخر سال اتفاق می افتد، اما معمولا از اول اسفند تا آخرین روز را جزو روزهای مخاطره آمیز حساب می نماییم، خاطرنشان كرد: آمار امسال تابحال كمتر از سال قبل است، اما ۷۱ درصد مصدومین بین سنین ۶ تا ۱۸ سال هستند. حدود ۸۱ درصد از مواد محترقه مثل ترقه استفاده می نمایند كه ۱۹ درصد مصدوم و بستری شده اند و ۶۷ درصد هم ترخیص شدند.
وی ادامه داد: تابحال در كل كشور نسبت به سال قبل تعداد مصدومین كاهش داشته و اگر مردم در این مسیر كمك كنند و اطلاعات جوانان و نوجوانان را بالاتر ببرند، این روند كاهش بیشتری نسبت به سال قبل خواهد داشت. سرپرست سازمان اورژانس كشور، درباره اقدامات و پیش بینی های اورژانس برای چهارشنبه سوری، اظهار داشت: اورژانس و آتش نشانی باید در شب چهارشنبه سوری امداد رسانی كنند، اما به صورت مثال شهرداری كار بسیار خوبی در سال های گذشته انجام داد و بهتر است سایر دستگاه ها هم برای تولید محیط های ایمن در این شب كمك كنند. این كار موفق خواهد بود و اگر دوباره تكرار شود و مردم به محل های ایمن برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری رجوع كنند، تعداد مصدومین كاهش خواهد یافت. بهتر از هر كاری، تولید فرهنگ برای رسیدن به نشاط است و ما هم معتقدیم جوانان و نوجوانان باید با نشاط باشند.
دكتر مصطفی ده مرده ای رئیس بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری تهران، درباره آمار مصدومین چهارشنبه سوری سال ۹۵ و سوختگی هایی كه اتفاق افتا، اظهار داشت: سال قبل ۹۸ مصدوم به بیمارستان شهید مطهری منتقل شدند.
وی با عنوان این مطلب كه سالانه حدود ۲۵۰ هزار بیمار سوختگی در كشور داریم كه ۲۵ هزار نفر در بیمارستان ها بستری می شوند و ۲۵۰۰ نفر فوت می كنند، اضافه كرد: تفاوت سوختگی های چهارشنبه آخر سال این است كه با صدمات جانبی همراه هستند. صدماتی كه روی صورت به جا می ماند سبب تغییر رنگ ناحیه صورت می گردد و به درمان به خوبی جواب نمی دهند. تا همین روز گذشته بیمارانی در كلینیك داشتیم كه سوختگی های ناشی از چهارشنبه سوری سال قبل را هنوز روی صورت خود داشتند. باید توجه گردد كه سوختگی به شدت به درمان مقاوم است و مشكلات ناشی از آن بیمار را آزار می دهد.
رئیس بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری، به آمادگی این بیمارستان از ۱۰ روز پیش از چهارشنبه آخر سال اشاره نمود و اظهار داشت: در این ایام بیمارستان برای انجام عمل های جراحی اورژانسی آماده می شود، بطوریكه تعداد افراد و پرسنلی كه در بیمارستان حاضر خواهند بود، دو برابر وضعیت عادی خواهد بود و چهارشنبه آخر سال، پركار ترین ۲۴ ساعت بیمارستان خواهد بود.
وی ادامه داد: خیلی از افرادی كه به ما رجوع می كنند به صورت بی گناه دچار حادثه شدند و از مردم خواهش می نماییم از ترددهای غیرضروری در این شب خودداری كنند.
ده مرده ای با اشاره به اینكه ۱۰۰۰تخت سوختگی و ۱۵۰ تخت آی سی یو سوختگی داریم، اظهار داشت: در خوش بینانه ترین حالت این میزان باید دو برابر شود.
سرپرست سازمان اورژانس كشور، اضافه كرد: كسانی كه دچار بیماری های قلبی هستند یا خانم های آبستن از رفت و آمد غیرضروری در شب چهارشنبه سوری خودداری كنند؛ زیرا خیلی از عابرین دچار حادثه و فوتی می شوند. اگر كسی در این شب دچار صدمه شد، اگر به كارهای تخصصی فوریت های پزشكی آشنا است، بر این اساس اقدام نماید، اما بلافاصله با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرد. وقتی تماس گرفته می شود، همكاران در مركز ۱۱۵ راهنمایی می كنند و بر همین مبنا راهنمایی های كارشناسی عرضه می گردد و بلافاصله آمبولانس هم در محل حاضر خواهد شد. در این شب متخصصین در بیمارستان ها مقیم هستند و از نظر عرضه خدمت اصلا جای نگرانی نخواهد بود. رئیس بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری، هم اظهار داشت: در صورت بروز حادثه افراد باید در گام اول آرامش داشته باشند و بعد فرد مصدوم را از محیط دور كنند و با عنایت به اینكه این صدمات ممكن است صدمات جانی به دنبال داشته باشد، فرد مصدوم باید به مركز درمانی منتقل شود. بهتر است مصدوم به نخستین مركز درمانی كه نزدیك است، منتقل شود و اگر همكاران ما صلاح بدانند، مصدوم را به مركز تخصصی سوختگی انتقال خواهند داد.

1396/12/19
17:20:07
5.0 / 5
4503
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی