مهر گزارش می دهد؛

بررسی طرح ملی ایمنی و سلامت در كاهش تلفات جاده ای

بررسی طرح ملی ایمنی و سلامت در كاهش تلفات جاده ای ایمن رها: نوروز ۹۷ هم مثل نوروز سال های قبل به اتمام رسید و آنچه در این بین برای ما می تواند عبرت انگیز و تجربه تلقی شود، اتفاقاتی است كه سبب تلخی ایام شیرین نوروز می گردد.به گزارش ایمن رها به نقل از مهر، وقوع سوانح جاده ای در كشورمان روزانه جان ۴۵ نفر از هموطنانمان را می گیرد و تعداد زیادی معلول می شوند. این وضعیت دردناك به خصوص در روزهای مسافرت های نوروزی كه زمان شادی و شور و شعف خانواده های ایرانی است، به اوج خود می رسد، بطوریكه بار اقتصادی این سوانح برای كشور سالانه ۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد می گردد و ۶ تا ۸ درصد تولید ناخالص ملی كشور را از بین می برد. این سوانح، اصلی ترین علت مرگ و میر كودكان و نوجوانان است و از ۱۸ هزار معلولیت ضایعات نخاعی حدود ۶۰ درصد به دلیل تصادفات رانندگی اتفاق می افتد.
با توجه به ماموریت های جمعیت هلال احمر كه یكی از این ماموریت ها ترویج رفتارهای پیشگیرانه و ایمن در بین مردم است تا بدین وسیله به مردم كمك كنند تا صدمه نبینند و میزان حوادث كم شود، طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی توسط سازمان جوانان این جمعیت طراحی و اجرا شد.
در این طرح جوانان هلال احمر به مراجعان خود كمك می كنند و با عرضه خدمات متنوع و مورد نیاز مردم از آنها درخواست می كنند با رعایت هشدارهای ایمنی و سلامت در سفر، به سلامت خود و مردم دیگری كه در سفرهای نوروزی از خانه و كاشانه خود دور می شوند، اهمیت داده و مراقب خود، همراهان و دیگران باشند.
اجرا كنندگان این طرح در سازمان جوانان هلال احمر، معتقدند كه آموزش و آگاهی بخشی به مردم بعنوان كنشگران اصلی در مسافرت های نوروزی و قرار گرفتن در كنار آنان در جریان اجرای طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی می تواند تا حد قابل توجهی از خطرات ناشی از ناآگاهی مسافران نوروزی بكاهد و ایمنی و سلامت را به آنها هدیه دهد.
به این منظور سازمان جوانان هلال احمر این طرح را طی ۱۸ سال طراحی و اجرا كرده كه در هجدهمین دوره آن كه در نوروز سال ۱۳۹۷ برگزار شد، ۲۰ هزار جوان داوطلب در ۱۰۰۰ پایگاه ثابت و سیار در سراسر كشور با برپایی چادرهای ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی در مبادی ورود و خروج شهرها و محل تجمع مسافران با هدف آگاهی رسانی و فرهنگ سازی در زمینه كاهش تصادفات‏ و عرضه خدمات فرهنگی و اجتماعی به عرضه خدمات به مسافران نوروزی پرداختند.
چادرهای هلال احمر چه خدماتی عرضه كردند
خدمات سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در پنج محور در پایگاه های ایمنی و سلامت به مردم عرضه شد.
خدمات سلامت محور
از جمله مهمترین خدماتی كه در ایستگاه های سلامت به حدود مردم عرضه شد اندازه گیری مجانی فشارخون مسافران، آگاه سازی در مورد رعایت موارد بهداشتی و تغذیه ای در هنگام سفر، عرضه مشاوره درمورد پیشگیری از ایدز و اعتیاد به جوانان و عرضه خدمات كمك های اولیه به مسافران بود.
حدود ۳۶۰ هزار مسافر از خدمات این ایستگاه ها در نوروز ۹۷ بهره مند شدند.
خدمات فرهنگی
در هجدهمین طرح ملی ایمنی و سلامت خدمات متنوع فرهنگی به رجوع كنندگان عرضه شد كه از آن جمله می توان به برپایی خیمه های نماز جهت اقامه نماز مسافران در ۴۱۶ پست، برپایی ۳۵۰ فضای دوستدار كودك و عرضه خدمات سرگرمی، آموزشی به ۴۲۵ هزار كودك در این پستها، برگزاری پنجمین دوره جشنواره فیلم و عكس بشردوستی، برگزاری جشنواره نقاشی صلح و دوستی ویژه كودكان، برپایی نماز جماعت در بعضی از خیمه های نماز، پاسخگویی به مسائل شرعی باحضور یك روحانی در بعضی از پست ها، توزیع دعای سفر در میان رانندگان، توزیع كتاب، بروشور، لوح فشرده و سایر اقلام فرهنگی و توزیع بروشورهایی در مورد آداب سفر اشاره نمود.
خدمات ایمنی محور
در بخش ایمنی محور طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی فعالیت هایی همچون اجرای كمپین ملی نه به تصادفات جاده ای در فضای حقیقی و مجازی، برگزاری مسابقه پیامكی بهرفت، اطلاع رسانی در مورد نقاط پر خطر جاده، تولید فرصت و فضایی برای استراحت مسافران و رانندگان خسته، پشتیبانی از طرح های خلاقانه جوانان و توزیع بروشورهایی برای رعایت نكات ایمنی در ماشین و هنگام رانندگی عرضه شد.
خدمات بخش اطلاع رسانی و راهنمایی
در این بخش هم با طراحی و انتشار اخبار، تصاویر و كلیپ های ویژه در سایت ها، كانال ها و گروه های تلگرامی، طراحی ربات تلگرامی، اینستاگرام، شبكه تصویری آپارات و دیگر فضاهای مجازی و هم شبكه های تلویزیونی و رادیویی تلاش در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم و مخاطبان گردید. همینطور جوانان هلال احمر با توزیع نقشه های راهنمایی كشوری و استانی بین مسافران و راهنمایی مسافران به سفر آسوده و با برنامه مردم كمك كردند.
خدمات محیط زیستی
از آغاز اجرای این طرح و بخصوص روز طبیعت، جوانان هلال احمر با توزیع كیسه های زباله، بروشورهای فرهنگسازی و ترویجی در میان رانندگان و گشت زنی، ایمن سازی و مراقبت از فضای سبز در محل های تجمع مسافران نوروزی در قالب تیم های سحاب خدمات محیط زیستی را عرضه نمودند.
كمپین نه به تصادفات جاده ای
در این راستا كمپین ملی نه به تصادفات جاده ای كه بعنوان بخش ایمنی محور طرح ملی ایمنی و سلامت ‏مسافران نوروزی شروع به كار كرد، با دعوت از مردم و انتقال پیام های آگاهی بخش و مهم، با یادآوری ‏یكسری از نكات به فرهنگ سازی و مرور قوانین مهم ایمنی در رانندگی به این امر كمك شایانی نمود.
كمپین ملی نه به تصادفات جاده ای با شعار تلاش همگانی برای بهبود رفتارهای ترافیكی و استفاده از ظرفیت ‏رسانه ها، فضای مجازی و... و با دعوت از مردم برای پیوستن به آن در صدد كاهش هرچه بیشتر تصادفات ‏در جاده ها و پیشگیری از تبعات خانوادگی، درمانی، اقتصادی، اجتماعی و... این معضل بود.‏
كمپین امسال در سه بخش، امضای میثاقنامه كمپین توسط مراجعان به چادرهای سازمان جوانان، پیوستن به كمپین با استفاده از ساخت پوستر در ربات تلگرامی بهرفت، و برگزاری مسابقه پیامكی اهدای جایزه به رانندگان بدون تخلف برگزار گردید.
برگزاركنندگان كمپین نه به تصادفات معتقدند، كاهش خسارات جانی و مالی سوانح نوروزی میسر نمی گردد مگر با ترویج رفتارهای بشردوستانه، نوع دوستانه و صبر و بردباری در میان مردم و تشریك مساعی دستگاه های مختلف و شخصیت های فرهنگی و اجتماعی به منظور بهبود رفتارهای ترافیكی در مردم و با عنایت به این اعتقاد در هجدهمین طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی » علاوه بر همراهی هنرمندان و ورزشكاران پرارزش به پیشنهاد شورای راهبری «كمپین نه به تصادفات»، مهران مدیری هنرمند موفق و مردمی كشور توسط رییس جمعیت هلال احمر بعنوان سفیر این كمپین انتخاب گردید و در ویژه برنامه دورهمی كه بعنوان پرمخاطب ترین برنامه نوروزی سازمان صداوسیما معرفی گردید، بارها هشدارهای لازم در این خصوص را به گوش مخاطبان رساند.
همراهی مسئولان كشوری با كمپین نه به تصادفات
حسن روحانی رئیس جمهوری
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری
بیژن زنگنه وزیر نفت
محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری
جمشید انصاری رئیس سازمان امور اداری و استخدامی
محمد نهاوندیان مشاور رئیس جمهوری
مسعود پزشكیان نایب رئیس مجلس
نمایندگان مجلس، استانداران، فرمانداران و شهرداران و دیگر شخصیت های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، ورزشی و هنری
نمایش توان عملیاتی جوانان در تیم های سحاب (سواره-پیاده)‏
یكی از طرح های اجرا شده توسط جوانان هلال احمر، طرح سحاب (سامانه حركت های امدادی و بشردوستانه) بود كه با ‏رویكرد ارتقای ایمنی و سلامت مسافران و راهبرد پیشگیری از خطرات و كاهش صدمه پذیری در میان مسافران اجرا شد.
این ‏طرح در محدوده مسافر پذیرترین، صدمه پذیرترین و شلوغ ترین اماكن و مناطق سیاحتی، فرهنگی و مذهبی اجرا می گردد. در هجدهمین ‏طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی تیم سحاب با حركت در داخل بوستان ها، تفرجگاه ها و مكان هایی ‏كه امكان تردد خودروهای امدادی نبود بخصوص در روز ۱۲ و۱۳ فروردین (روز طبیعت) خدماتی مانند عرضه كمك های اولیه، توزیع بروشور و نقشه استان و ‏شهرستان و سفارش های ایمنی، سلامتی و محیط زیستی عرضه نمودند.‏
برپایی خیمه های نماز
‏خیمه های نماز در مكان هایی كه مسافران دسترسی به مسجد یا نمازخانه جهت اقامه نماز نداشتند برپا شد. در خیمه برگزار شده امكاناتی شامل تانكر آب، سجاده، قرآن، ادعیه مذهبی و همینطور حضور روحانیون جهت اقامه نماز ‏جماعت و پاسخگویی به شبهات دینی و سوالات شرعی برای استفاده مسافران در نظرگرفته شد. ‏
همچنین با عنایت به تقارن سال تحویل با شهادت ائمه اطهار و به منظور تولید فضای معنوی در سفر، اقلامی شامل ادعیه و ‏كتاب ها و بروشورهای فرهنگی در خیمه ها در اختیار مسافران قرار گرفت.‏
برپایی فضای دوستدار كودك
امسال هم در كنار پست های ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی، فضایی با عنوان دوستدار كودك برپا شد كه در این فضا كودكان ‏مراجعه كننده با استفاده از پوستر، نقاشی و سایر هنرهای تجسمی با مفاهیم جمعیت هلال احمر و اصول هفت گانه آن آشنا می شوند.
علاوه بر این در این غرفه ها ‏سعی شد آموزش های مورد نیاز متناسب با سنین كودكان رجوع كننده به آنان انتقال یابد. تعدادی از اعضای كانون غنچه های هلال احمر با حضور در چادرهای دوستدار كودك در مسابقه نقاشی صلح و دوستی هم شركت كردند و ضمن مشاركت با جوانان در امر اطلاع رسانی در مسابقات فرهنگی و كشیدن نقاشی شركت ‏كردند. همینطور آموزش هایی همراه با ماكت طرح بهرفت در این فضا به كودكان عرضه گردید.‏
از فعالیت های شاخص امسال عرضه كارت همیار طرح ملی ایمنی و سلامت به كودكان، جهت مراقبت از رانندگی صحیح والدین بود.

1397/01/18
14:24:06
5.0 / 5
4547
تگهای خبر: ایمنی , تصادف , تلفات , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی