رئیس پلیس راهور تهران بزرگ:

فرآیند اطلاع رسانی درباره طرح جدید ترافیك با كاستی همراه بود

فرآیند اطلاع رسانی درباره طرح جدید ترافیك با كاستی همراه بود ایمن رها: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ اظهار داشت: فرآیند اطلاع رسانی درباره طرح جدید ترافیك با كاستی هایی همراه بود.


به گزارش ایمن رها به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار "محمدرضا مهماندار"، درباره روش اجرای طرح ترافیك جدید، تصریح كرد: یكی از دغدغه هایی كه از ابتدای پیشنهاد طرح برای شهرداری و بخصوص پلیس وجود داشت؛ "زمان كم و محدود" برای تصمیم گیری و اجرای این طرح بود؛ طرح جدید ترافیك اواخر پاییز و اوایل زمستان ۹۶ عرضه شد و از همان ابتدا این دغدغه وجود داشت كه زمان كافی باید برای بررسی و تصویب طرح وجود نداشته باشد.
وی اضافه كرد: پیشنهاد نیروی انتظامی در ابتدای عرضه طرح این بود كه اقدامات مطالعاتی، تحقیقاتی، آماده سازی زیرساخت ها و طی فرآیند اطلاع رسانی در سال ۹۷ صورت گیرد و چنانچه تغییراتی نیاز است در طرح جدید لحاظ و نهایتا در سال ۹۸ اجرایی و عملیاتی شود.
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: در هر حال فرآیند قانونی طرح جدید ترافیك از منظر قانونی طی و این طرح مصوبه شورای ترافیك شهر تهران را هم گرفت؛ بعد از این روند، طرح برای تعیین قیمت به شورای اسلامی شهر تهران ارجاع و مصوباتی هم تصویب و قیمت گذاری لحاظ شد.
این مقام ارشد انتظامی بیان كرد: بعد از تعیین قیمت گذاری طرح جدید توسط شورای شهر تهران، ایراداتی از نظر فرمانداری بعنوان نماینده دولت عنوان شد كه در یك بازه زمانی این ایرادات اصلاح و در نهایت طرح وارد فاز اجرایی شد.
سردار مهماندار خاطرنشان كرد: شخصا معتقدم كه فرآیند اطلاع رسانی درباره طرح جدید ترافیك با كاستی هایی همراه بود و باید اطلاع رسانی جامعی همراه با برنامه ریزی در این باره صورت می گرفت.
وی ادامه داد: ان شاء الله از اول اردیبهشت ماه سال جاری طرح ترافیك جدید در محدوده های قبلی اجرایی می گردد و پلیس هم در این حوزه همانند سال ۹۶ عمل خواهد كرد؛ یعنی اگر خودرویی وارد محدوده طرح ترافیك شود در مبدأ ورودی، توسط دوربین ها كنترل می گردد و طبق استعلام چنانچه دارای مجوز طرح باشد دیگر مشكلی برای تردد در محدوده وجود ندارد اما اگر خودرو دارای مجوز نباشد به محض ورود، شهرداری اعلام می كند كه مجوز ندارد و ما جریمه را صادر می نماییم.
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ تصریح كرد: مبحث بعدی در مورد طرح ترافیك جدید، مقوله "عوارض" است، اگر خودرو وارد این محدوده شود برپایه مولفه هایی چون داشتن معاینه فنی برتر، زمان ورود ( پیك یا غیرپیك)، زمان خروج و عوامل دیگر، عوارض تعیین و سپس این عوارض توسط شهرداری از كارت شارژ مالك خودرو كسر می گردد.
این مقام عالی انتظامی در پلیس پایتخت با اشاره به اینكه مبحث عوارض یك مقوله میان شهرداری و شهروند است، ادامه داد: احیانا اگر در بحث عوارض اختلافی بین شهرداری و شهروند باشد مثل بقیه عوارضی كه در سطح شهر وضع می شود، مرجع رسیدگی كننده به مبحث خود شهرداری خواهد بود.
سردار مهماندار تاكید كرد: امسال پلیس هیچ تغییری در روند جریمه ورود خودروهای فاقد مجوز به طرح ترافیك نسبت به سال قبل ندارد و همانگونه كه در سال ۹۶ پس از ورود خودرو به محدوده طرح استعلام می كردیم كه آیا دارای مجوز است یا خیر؟ و سپس خودروی فاقد مجوز ورود به طرح ترافیك، جریمه می شد، امسال هم همین روال به قوت خود باقی است.
وی تصریح كرد: اما امسال شهرداری اعلام نموده هر كس در طول سال بخواهد حتی برای یكبار وارد محدوده طرح ترافیك شود باید در سایت اعلامی شهرداری ثبت نام و اطلاعات فردی، خودرویی و... را ثبت كند؛ در این فرآیند برای فرد یك كیف پولی الكترونیكی پیش بینی شده كه فرد متقاضی باید این كیف پول الكترونیكی را شارژ كند.
رئیس پلیس راهور پایتخت عنوان كرد: آنچه كه شهرداری در این حوزه پیش بینی كرده، خودروهای دولتی و دارای سهمیه؛ حداقل یك میلیون تومان و شهروندان عادی ۳۶ هزار تومان (حداكثر برای یك روز ) باید كارت پولی الكترونیكی را شارژ كنند.
سردار مهماندار تاكید كرد: محدوده طرح ترافیك و همینطور محدوده زوج و فرد امسال تغییری نكرده است، در محدوده زوج و فرد درست مثل سال قبل برپایه آخرین رقم سمت راست پلاك اجازه ورود به محدوده داده می گردد.
وی توضیح داد: خودروهایی كه در پلاك، عدد سمت راست زوج باشد؛ روزهای زوج یعنی شنبه، دوشنبه و چهارشنبه اجازه تردد در محدوده زوج و فرد را دارند و پلاك خودروهایی كه عدد سمت راست فرد باشد؛ روزهای یكشنبه و سه شنبه اجازه تردد در این محدوده را خواهند داشت.
این مقام عالی انتظامی درباره وضعیت تردد در ایام پنج شنبه هم اظهار داشت: فعلا، به صورت موقتی و آزمایشی برای روزهای پنج شنبه طرح زوج و فرد اجرایی نمی گردد البته این امر موقتی است و ممكن است بر اساس وضعیت ترافیكی بخصوص در مركز شهر تغییر كند كه باید بگویم از اول اردیبهشت ماه یعنی آغاز فاز اجرایی طرح ترافیك جدید و البته با بیان قبلی فعلا مبحث طرح در ایام پنج شنبه لحاظ نمی گردد.
سردار مهماندار ادامه داد: اگر دیدیم مبحث آزاد بودن تردد در محدوده طرح ترافیك در ایام پنج شنبه مشكلی از منظر ترافیكی پیش نیاورد، ادامه می دهیم اما در صورت بروز مشكل بطور قطع روال قبلی اجرایی می گردد.
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ اشاره كرد: امسال ۵۳ هزار كارت سهمیه برای سازمان های دولتی و نهادها صادر شده و در اختیار سازمان ها قرار گرفته است، همینطور ۴۰ هزار كارت روزانه هم در نظر گرفته شده كه این میزان سال قبل ۲۰ هزار بود اما سقف نهایی ورود روزانه به محدوده طرح ۱۰۳ هزار است یعنی به این معنا كه كسی كه متقاضی ورود به طرح به صورت روزانه است باید دو نكته را رعایت كند.
وی افزود: فرد متقاضی باید كارت پولی الكترونیكی را شارژ كند ( حداقل ۳۶ هزار تومان برای مردم عادی) و سپس باید از سامانه مجوز ورود به طرح را بگیرد؛ این بدین مفهوم است كه اگر سقف ورود روزانه ( ۱۰۳ هزار ) پر شده باشد فرد دیگر نمی تواند وارد محدوده طرح شود و مجوز صادر نمی گردد.
سردار مهماندار تاكید كرد: بهتر است هر چه زودتر وضعیت سهمیه افراد خاص چون خبرنگاران و جانبازان عزیز هم تعیین تكلیف شود.1397/01/29
22:49:49
5.0 / 5
4316
تگهای خبر: پلیس , جریمه , كارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی