پلاسكوی جدید قانونی یا غیر قانونی؟

پلاسكوی جدید قانونی یا غیر قانونی؟ ایمن رها: به دنبال گودبرداری و كلنگ زنی ساختمان جدید ˮپلاسكوˮ پس از حدود ۱۷ ماه از ریزش ساختمان قبلی، واكنش هایی از جانب شورای اسلامی شهر تهران در خصوص تخلف بودن ساخت پلاسكو در ۱۵ طبقه مطرح شده كه رییس بنیاد مستضعفان اعلام نمود: ساخت پلاسكوی جدید بر مبنای مصوبه استانداری تهران، قانونی است.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، از ۳۰ دی ماه ۱۳۹۵ كه ساختمان ۱۵ طبقه پلاسكو بعد از چند ساعت آتش سوزی فرو ریخت، حدود ۱۷ ماه می گذرد و در این مدت چالش های زیادی برای مسئولان و كسبه صدمه دیده پلاسكو به وجود آمد كه عملیات ساخت مجدد پلاسكوی جدید را به تعویق انداخت.
اینك همزمان با عید سعید فطر، گودبرداری و كلنگ زنی ساختمان پلاسكو با شرایط جدید و مطابق میل كسبه صدمه دیده این ساختمان تجاری كه قدمت ۵۳ ساله داشت، شروع شده است اما حاشیه هایی برای آن به وجود آمده كه ادامه كار را در هاله ای از ابهام فرو می برد.
در گذشته مساله این بود كه شهرداری تهران و شورای اسلامی شهر تهران مجوز برای ساخت پلاسكو به همان شكل و شمایل سابق و در ۱۵ طبقه نمی دادند و از جانب دیگر مسئولان بنیاد مستضعفان بعنوان مالك ساختمان، به كسبه صدمه دیده اعلام نموده بودند كه برای ساخت این ساختمان با عنایت به شرایط موجود بهایی پرداخت كنند كه این بها از نظر كسبه غیر عادلانه بود. همینطور مقرر شده بود كه ساختمان شمالی پلاسكو كه آسیبی ندیده بود، تخریب و به زیر بنای كلی پلاسكوی جدید اضافه شود، اما این مساله هم مورد اعتراض كسبه ساختمان شمالی پلاسكو قرار گرفت چون آنها معتقد بودند بر مبنای كارشناسی صورت گرفته این ساختمان با مقاوم سازی می تواند به كار خود ادامه دهد و نهایتا قرار بر این شد كه ساختمان شمالی پلاسكو مقاوم سازی شود.
اما در زمینه ساخت ساختمان جدید پلاسكو كه (۲۵ خرداد امسال كلنگ آن زده شده) واكنش هایی در خصوص تخلف بودن این ماجرا مطرح شده است. در این باره حبیب زاده، معاون نظارت شورای اسلامی شهر تهران می گوید از نظر مقررات، هر گونه عملیات عمرانی و ساختمان سازی باید با كسب مجوز از شهرداری تهران باشد اما به صورت شفاهی از سرپرست سابق معاونت شهرسازی در مورد مجوز ساخت پلاسكو سوال پرسیدم و وی عنوان كرده كه هیچ مجوزی برای ساخت پلاسكو یا حتی گودبرداری آن صادر نشده است.
همینطور علی اعطا، سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران تصریح كرده كه اگر ساخت پلاسكو بدون دریافت پروانه آغاز شود، گذشته از اینكه مغایر قانون است، بیم آن می رود كه اختلاف نظر طرفین بعدها كار را به بن بست بكشاند.
این اظهارات و ادعاها در حالی عنوان شد كه محمد سعیدی كیا، رییس بنیاد مستضعفان درباره مجوز داشتن یا نداشتن عملیات ساخت و كلنگ زنی پلاسكوی جدید این گونه به ایسنا توضیح داد كه بر مبنای جلسه ای كه با استاندار تهران برگزار شد، تصویب كردیم كه ساختمان پلاسكو با شرایط جدید و در ۱۵ طبقه ساخته شود كه بزودی این مصوبه ابلاغ خواهد شد؛ ازاین رو ساخت پلاسكوی جدید با شرایط كنونی تخلف محسوب نمی گردد.
حال باید دید كه شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران چه واكنشی نسبت به این اظهارات مطرح می كنند و آیا پلاسكوی جدید با نقشه و طرح كنونی به بن بست می خورد و تاخیر در ساخت آن ادامه می یابد یا اینكه مسئولان بنیاد مستضعفان مالك پلاسكوی قدیم و مالك ساختمان جدید می توانند مدیران شهری پایتخت را قانع كنند؟1397/03/27
14:48:01
5.0 / 5
4959
تگهای خبر: ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی