مسئولان ارشد مبارزه با مواد مخدر هشدار دادند؛

توزیع موادمخدر به سمت شبكه های اجتماعی می رود، اخطار به خانواده ها

توزیع موادمخدر به سمت شبكه های اجتماعی می رود، اخطار به خانواده ها ایمن رها: مسئولان ارشد مبارزه با موادمخدر با اشاره به اینكه تبلیغات مخدرجدید با شیوه های دروغین در فضای مجازی صورت می گیرد، ضمن تاكید بررصد فضای مجازی از خانواده ها خواستند ورود جدی به مبحث داشته باشند.خبرگزاری مهر، گروه اجتماعی: چندی پیش پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در نشست خبری عنوان كرد: ۳۰ درصد مواد مخدر افغانستان از ایران ترانزیت می گردد. بر مبنای آمارهای بین المللی كشورها حداكثر ۲۰ تا ۲۵ درصد مواد ورودی به كشور را می توانند كشف كنند. اگر ما ۸۱۰ تن را كشف كردیم، ۲۴۰۰ تن مواد باید بر مبنای تخمین از كشور ما سعی شده كه عبور كند.
وی در این نشست اضافه كرد: میزان تولید مواد مخدر در افغانستان هم حدودا دو برابر شده است و به حدود ۹ هزار تن رسیده است.
این عدد زنگ هشداری بخصوص برای جوانان و نوجوانان به حساب می آید. حجم تولید مواد مخدر به شدت افزایش یافته و به تبع آن میزان ورود این مواد به كشور هم افزایش خواهد یافت.
با وجود این مسئولان ارشد مبارزه با مواد مخدر، در نشست هایی كه برگزار كرده اند، همواره بر این مورد تاكید داشته اند كه با مراقبت حداكثری از مرزها و افزایش اشراف اطلاعاتی، زمینه ورود مواد به كشور كاهش یافته است، اما در این میان نباید شیوه های نوین ورود و تبلیغ مواد مخدر را نادیده گرفت كه اتفاقا بیش از پیش جوانان و نوجوانان را هدف گرفته است.
شبكه های مجازی و تبلیغات دروغین، زمینه ساز گرایش جوانان به مواد مخدر جدید
سرهنگ محمد بخشنده، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان كرد: این روزها یكی از موضوعات مهم برای ما، ورود مواد مخدر جدید و تبلیغات و دروغ پراكنی درباره آن هاست كه شاهد گرایش روز افزون به این مواد جدید هستیم و باید جلوی آن با فرهنگسازی و آشنا كردن خانواده ها با آثار مصرف آن صورت گیرد.
سرهنگ محمد بخشنده به شبكه های اجتماعی اشاره نمود و اظهار داشت: پروسه تولید مواد مخدر جدید كاملا متفاوت می باشد و حتی توزیع آن هم آهسته آهسته به سمت شبكه های اجتماعی و فضای مجازی می رود.
وی اضافه كرد: با عنایت به تبلیغات گسترده، اثرگذاری شبكه های اجتماعی و دوره حساس آغاز جوانی، این خانواده ها هستند كه نباید از مسئولیت شانه خالی كنند و برای شناخت مواد مخدر جدید، شناخت آثار آن ها و برای فرزندانشان وقت بگذارند.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ، با اشاره به اینكه كارشناسان فتای پلیس مبارزه با مواد مخدر فاتب، به صورت شبانه روزی فضای مجازی و شبكه های اجتماعی را برای شناسایی سوداگران مرگ در فضای مجازی، رصد می كنند، خاطرنشان كرد: در صورت مشاهده موارد خلاف و موضوعات مجرمانه در زمینه تبلیغ و یا فروش مواد مخدر و روانگردان در فضای مجازی، با متخلفان برابر قانون و مقتدرانه برخورد خواهد شد.
وی افزود: كارشناسان فضای سایبری این پلیس با رصد های مدام و مستمر خود تلاش می كنند ضمن تولید امنیت در فضای مجازی از صدمه های موجود در این فضا كه جوانان و بخصوص خانواده های آنان را تهدید می كند پیشگیری نمایند.
فضای مجازی تیغ دو لبه است
سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ در گفتگو با خبرنگار مهر با صدمه شناسی مواد جدید و گرایش آن در بین جوانان می گوید: مواد مخدر جدید چون میزان تخریب و حالت نشئگی اش بیشتر است، از جانب دیگر تبلیغات پیرامون آن هم با جذابیت بیشتر و دروغ های فراوان همراه است، جوان تر ها را به سمت خود می كشد.
وی تاكید می كند: در این زمینه نقش خانواده ها بسیار حائز اهمیت است. خانواده ها باید با هشیاری نسبت به این مسائل ورود كنند.
پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر هم در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب كه در فضای مجازی منفعل نیستیم، اظهار داشت: الان در فضای مجازی می بینید كه به صورت خودجوش فعالیت ها برای مقابله با مواد مخدر بخصوص در بعد فرهنگی و پیش گیری و گروه های ان جی او ها داریم.
وی تصریح كرد: اما اینكه فضای مجازی تیغ دولبه است و كسانی كه دنبال انتفاع هستند از آن بهره می برند شكی نیست. كنترل فضای مجازی و مبارزه با جرایم آن متولی دارد و متولی آن پلیس فتاست. سیاستگذاری آن هم متولی دارد كه شورای عالی فضای مجازی است كه با جدیت در این حوزه ورود كرده اند.
افشار افزود: ما در فضای مجازی با پدیده سیاری رو به رو هستیم. كانال هایی كه اقدام به تبلیغات می كنند توسط پلیس فتا به خوبی رصد شده و با آن ها مقابله می شود، اما فضا سیال است. امروز یك جاست و فردا جای دیگر. نگاه ما این است كه غیر از بعد مقابله ای كه دائم رصد می شوند حداكثر بهره برداری ما در فضای مجازی با استفاده از بارگذاری محتواهایی باشد كه سبب تولید مصونیت شود و اطلاع رسانی در این زمینه صورت گیرد.
وی با اشاره به این تبلیغات اظهار داشت: مهمترین تبلیغات دروغین درباره گل این بود كه این مواد اعتیاد آور نیست، تمركز بوجود می آورد و... همین تبلیغات دروغین سبب توسعه گل شد اما الان بخصوص در جمعیت دانشجویی با مداخلت ما از سال ۹۶ مصرف گل به میزان قابل توجهی كاهش یافته است.

1397/04/20
14:05:13
5.0 / 5
4548
تگهای خبر: پلیس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی