شرایط تردد مشمولان تحصیل كرده خارج از كشور اعلام گردید

شرایط تردد مشمولان تحصیل كرده خارج از كشور اعلام گردید ایمن رها: رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد كل نیروهای مسلح از بررسی طرحی جهت استفاده از ظرفیت های ایرانی ها مقیم خارج در قالب نظام وظیفه اطلاع داد و اظهار داشت: در صورت نهایی شدن این طرح، جزئیات آن اعلام خواهد شد.به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، سردار موسی كمالی در نشست "تسهیلات سربازی افراد فعال در شركت های دانش بنیان" با تاكید بر اینكه در دنیا دو مدل برای تامین نیروهای مسلح و برقراری امنیت اجرایی می شود، اضافه كرد: مدل حرفه ای و مدل مردمی همچون روش هایی است كه در دنیا برای تامین نیروهای مسلح وجود دارد و هر كشور با عنایت به شرایط جمعیتی، جغرافیایی، قومیتی و منابع مالی یكی از این مدلها را انتخاب می كند.

وی مدل تامین نیروهای مسلح در ایران را مبتنی بر نظام وظیفه، مردمی دانست و خاطرنشان كرد: بر این اساس نیروهای مسلح مكلف است 50 درصد نیروی انسانی مورد نیاز خویش را با استفاده از سربازان وظیفه تامین كند.

كمالی افزود: علاوه بر آن بر مبنای قانون 147، نیروهای مسلح می توانند در زمان صلح به كمك دولت در جهت تولید، آموزش، امداد، بهداشت و محرومیت زدایی بشتابند.

رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد كل نیروهای مسلح با تاكید بر اینكه هم اكنون ما با بیش از 150 دستگاه غیر نظامی برای امر محرومیت زدایی همكاری داریم، تصریح كرد: تامین اعضای هیات علمی دانشگاه ها، سرباز معلم و سرباز سازندگی از دیگر خدمات ما است كه سالانه 5 هزار نفر سرباز معلم به دستگاه مربوط معرفی می نماییم.

وی با تاكید بر اینكه سرباز سازندگی در بخش تولید فعال است، افزود: علاوه بر آن، بر مبنای قوانین ما مجاز هستیم كه در این حوزه با بخش خصوصی هم مشاركت داشته باشیم، چون كه هم اكنون 40 درصد از كاركنان نظام وظیفه نیروهای مسلح تحصیل كرده هستند و می توان از توان آن ها در شركت های دانش بنیان بهره برد.

كمالی واگذاری سرباز به دستگاه های غیر نظامی را یكی از اقدامات در جهت استفاده از ظرفیت های نخبگان و استعدادهای برتر عنوان نمود و خاطرنشان كرد: نخبگان و استعدادهای برتر به جای گذراندن خدمت نظام وظیفه متداول می توانند با انجام پروژه های تحقیقاتی، كارت آخر خدمت خویش را دریافت نمایند.

وی همینطور تصریح كرد: مشمولان ارشد و بالاتر هم به جای انجام خدمت نظام وظیفه می توانند در حوزه های دفاعی و امنیتی، تحقیقاتی انجام دهند و بخشی از پروژه های تحقیقاتی آن ها جزو خدمت نظام وظیفه این افراد محسوب خواهد شد.

وی با اشاره به ظرفیت شركت های دانش بنیان، اظهاركرد: این نوع شركت ها در ستاد كل نیروهای مسلح مورد بررسی قرار گرفتند و بر این اساس تفاهم نامه ای با معاونت علمی امضا كردیم و بر مبنای آن مقرر شد كه در سه حوزه با این معاونت همكاری صورت گیرد.

رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد كل نیروهای مسلح تصریح كرد: بر این اساس اجازه داده شده است كه سربازان نخبه بتوانند علاوه بر حوزه های دولتی، در بخش های خصوصی مرور و كار تحقیقاتی انجام دهند.

كمالی با تاكید بر اینكه برای این طرح 100 نفر با اجازه مقام معظم رهبری انتخاب شدند، اضافه كرد: این طرح با همكاری بنیاد نخبگان نیروهای مسلح و بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی در حال اجرا می باشد و با مثبت بودن نتایج آن اجرای این طرح توسعه می یابد.

وی افزود: علاوه بر آن مشمولان تحصیل كرده كه مدارك لازم را دارند، ولی تخصص كافی ندارند، مقرر شد كه معاونت علمی با بررسی شركت های دانش بنیان این افراد را برای گذراندن خدمت سربازی به شركت های دانش بنیان معرفی نماید.

كمالی با تاكید بر اینكه برای این امر 2 هزار نفر جذب خواهند شد، افزود: اجرای این طرح نقش موثری در دستیابی شركت های دانش بنیان به ماموریت ها و اهداف تعیین شده آن ها دارد، ضمن آنكه منجر به اشتغال زایی افراد تحصیل كرده می گردد.

رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد كل نیروهای مسلح گذراندن خدمت نظام وظیفه در شركت های دانش بنیان را سومین زمینه همكاری نیروهای مسلح با معاونت علمی عنوان نمود و خاطرنشان كرد: در این طرح تعدادی از افراد تحصیل كرده، خدمت نظام وظیفه خویش را در شركت های دانش بنیان سپری می كنند كه برای این طرح 500 نفر انتخاب شده اند.

كمالی همینطور به مشمولان ایرانی ها خارج از كشور اشاره نمود و توضیح داد: طبق قانون، ایرانی ها مقیم خارج از كشور كه سه سال در كشورهای دیگر اقامت دارند، می توانند سالی دو بار و حداكثر سه ماه به كشور تردد كنند.

وی افزود: مشمولان ارشد و بالاتر كه در خارج از كشور حضور دارند، بنا به دعوت وزارتخانه ها برای عرضه مقاله و یا حضور در میزگردها و كنفرانس ها به كشور تردد می كنند هم می توانند مشمول این قانون شوند.

رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد كل نیروهای مسلح با تاكید بر اینكه ایرانی ها خارج از كشور كه به كشور بازمی گردند، در حوزه نظام وظیفه هیچ تفاوتی با سایر افراد ندارند، ولی ما جهت استفاده از ظرفیت تحصیل كردگان ایرانی ها مقیم خارج برنامه هایی را در دست بررسی داریم كه در صورت نهایی شدن اعلام خواهد شد.1397/05/21
13:07:54
5.0 / 5
4341
تگهای خبر: امنیت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی