رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اعلام كرد

پیشنهاد درجه بندی توسعه ای مراكز كنترل و هماهنگی عملیات هلال احمر

پیشنهاد درجه بندی توسعه ای مراكز كنترل و هماهنگی عملیات هلال احمر ایمن رها: رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از عرضه طرح پیشنهادی رتبه و درجه بندی توسعه ای مراكز كنترل و هماهنگی عملیات سراسر كشور اطلاع داد.


مرتضی سلیمی در گفتوگو با ایسنا، با اشاره به عرضه طرح پیشنهادی رتبه و درجه بندی توسعه ای مراكز كنترل و هماهنگی عملیات سراسر كشور، اظهار داشت: مراكز كنترل و هماهنگی عملیات(EOC) بعنوان یكی از اركان اصلی مدیریت حوادث و سوانح در جمعیت هلال احمر از سال ۱۳۸۹ در سازمان امداد و نجات و مراكز ستادی جمعیت هلال احمر استانهای كشور (۳۱ مركز استانی+كیش) راه اندازی و آغاز به فعالیت كرد.

وی افزود: با توسعه امكانات و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری موجود در این مراكز همچون سیستم ارتباط ویدیو كنفرانس، سامانه یكپارچه امداد و نجات شامل زیر سیستم های سامانه پاسخگویی اضطراری ۱۱۲، سامانه ثبت عملیات امداد و نجات DMIS، سامانه مدیریت اطلاعات مكانی(Web GIS) و ساماندهی سیستمهای ارتباطی موجودHF و VHF و مراكز دیسپچ رادیویی- به مرور جایگاه اصلی خویش را در بخش امداد و نجات جمعیت هلال احمر محكم كرد به گونهای كه بعضاً بعضی از استانها در این بخش بعنوان بازوی عملیاتی جمعیت استانی خود آغاز به سرمایه گذاری و توسعه این مراكز كردند.

سلیمی با اشاره به اینكه سازمان امداد و نجات هم در جهت پشتیبانی از این توسعه و به منظور هدفمند سازی سرمایه گذاری در این بخش و یكسان سازی مراكز كنترل و هماهنگی عملیات، دستورالعمل جامع این مراكز را كه حاوی ۳ بخش مراكز كنترل و هماهنگی عملیات(EOC)، مراكز پاسخگویی اضطراری ۱۱۲ و سامانه های پاسخگویی اضطراری كشیك بود، را تهیه و تدوین كرد، اظهار نمود: این دستورالعمل توسط دبیر كل وقت جمعیت به تمامی استانها ابلاغ گردید.به همین منظور در نظر است با توجه به دستورالعمل فوق الذكر و طرح پیشنهادی حاضر كه در ۲۷ دی ماه سال قبل به رویت ریاست جمعیت رسیده و ضمن تاكید بر اجرایی كردن طرح پیوست و اعمال نظرات وی نسبت به رتبه و درجه بندی مراكز كنترل و هماهنگی عملیات جمعیت هلال احمر استانهای كشور اقدام گردد.

وی هدف از عرضه طرح پیشنهادی رتبه و درجه بندی توسعه ای مراكز كنترل و هماهنگی عملیات سراسر كشور را سنجش میزان اجرایی شدن دستورالعمل مراكز كنترل و هماهنگی عملیات، اجرای هدفمند و یكپارچه توسعه مراكز كنترل و هماهنگی عملیات سراسر كشور، ساماندهی مراكز كنترل و هماهنگی عملیات سراسر كشور، تولید رقابت سالم به منظور سرمایه گذاری استانی در بخش امداد و نجات و مراكز كنترل و هماهنگی عملیات، رتبه بندی سالیانه مراكز عملیات اضطراری، حركت در جهت اقتصاد مقاومتی و مدیریت بهینه بودجه و اعتبارات استانی و ساماندهی نظام ارزیابی عملكرد مراكز كنترل و هماهنگی عملیات عنوان نمود و اضافه كرد: در ابتدا شاخص های اصلی فرآیند اجرا تدوین و ابلاغ می گردد. این شاخص با شاخص ها و معیارهای فرعی زیرمجموعه خود به صورت دقیق تر و مشخص تر قابل تفكیك و ارزیابی است كه بعد از ارزیابی های دوره ای و موردی كه در طول سال اتفاق می افتد، تمامی مراكز EOC رتبه بندی و جایگاه خویش را نسبت به سایر مراكز استانی بدست خواهند آورد.

به قول رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، بعد از رتبه بندی مراكز، آنها در چهار سطح ممتاز، ۱، ۲ و ۳ با كسب امتیازات لازم كه به ترتیب بالای ۹۵، بین ۷۵ تا ۹۵، بین ۵۰ تا ۷۵، و كمتر از ۵۰ امتیاز درجه بندی كرده و نسبت به پیشنهاد بودجه سالیانه، موارد تشویقی، تخصیص تجهیزات و تهیه مجوزها و ابلاغ آن به استانها در طول سال مالی مطابق با مجوزهای صادره اعمال خواهد شد.

وی خاطرنشان كرد: رتبه بندی مراكز كنترل و هماهنگی عملیات هر ساله انجام می گردد و در صورت عرضه مستندات در مورد بهبود وضعیت موجود، بعد از گذشت ۶ ماه در درجه بندی آن استان تجدید نظر می گردد.

سلیمی با تاكید بر اینكه با عنایت به ماهیت و اهمیت مراكز كنترل و هماهنگی عملیات در كشور، استان هایی كه رتبه و درجه آن ها ۲ و ۳ بوده و با كسری بودجه مواجه می شوند، باید تا ارزیابی بعدی این كسری را از محل درآمدهای استانی جبران كنند، خاطرنشان كرد: با استفاده از همان درآمدهای استانی می بایست در جهت رفع نقصها موجود و بالا بردن رتبه مركز تلاش كنند تا در ارزیابی های آتی صورت گرفته از جانب مدیریت كنترل و هماهنگی عملیات سازمان، با ارتقاء رتبه استان، به همان نسبت بودجه تخصیص یابد. درجه بندی مراكز استانی در اختصاص تجهیزات و امكانات تهیه شده از جانب سازمان تاثیر گذار خواهد بود.

وی با اشاره به سامانههای یكپارچه امداد و نجات كشور، بیان كرد: سامانه یكپارچه امداد و نجات كشور كه شامل زیر سیستم های سامانه ثبت عملیات امداد و نجات(DMIS)، سامانه مدیریت اطلاعات مكانی(Web GIS)، سامانه كشیك، سامانه گزارشات ۱۱۲ و... بعنوان نرم افزار عملیاتی در حوادث و سوانح جمعیت هلال احمر و كشور از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ چون كه با بهره گیری از آن می توان ضمن مدیریت بهینه و به موقع عملیات امداد و نجات در توسعه مراكز امدادی و سایر تصمیم گیریهای مدیریتی بخصوص در مقاطع حساس و طرحهای ملی بهره جست به همین منظور سامانه مذكور بعنوان یكی از شاخص های اصلی مراكز كنترل و هماهنگی عملیات تعیین شده و مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

به قول سلیمی، نحوه محاسبه تمامی معیارهای برای سامانه DMIS به صورت محاسبه معیارهای اشاره شده نسبت به كل عملیات و خدمات ثبت شده در یك بازه زمانی یك ساله خواهد بود و امتیاز آن هم بر همین مبنا محاسبه می گردد.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر به بخش تعاملات برون سازمانی اشاره نمود و اظهار داشت: باعنایت به تفاهم نامه های امضاء شده میان سازمان امداد و نجات و سایر دستگاه های همكار همچون ژئوفیزیك، هواشناسی، اورژانس، راهداری و غیره به منظور بهره گیری از توان طرفین بخصوص امكانات موجود در دستگاه های همكار، پیگیری و اجرایی كردن سیستم های قابل استفاده در مراكز كنترل و هماهنگی عملیات مثل دوربینهای جادهای، سامانه اخطار سریع زلزله، لینك سازمان هواشناسی و... بعنوان شاخص های ارزیابی این مراكز در نظر گرفته شده كه نحوه محاسبه آن بر مبنای اهمیت ارزش گذاری می گردد.1397/06/11
13:00:55
5.0 / 5
4273
تگهای خبر: اورژانس , تولید , حوادث , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی