گزارش مهر از تاخیر در صدور گواهینامه

فعلا رانندگی نكنید!

فعلا رانندگی نكنید! به گزارش ایمن رها قراربود مدت زمان صدور گواهینامه های رانندگی به كمتر از ۴ روز كاری برسد، اما چندماهی است كه این زمان به بیشتر از ۴ یا ۵ ماه رسیده و متقاضیان دریافت گواهینامه را كلافه كرده است.به گزارش ایمن رها به نقل از مهر؛ گروه جامعه- مهسا شمس: در حالی كه از عصبانیت صورتش سرخ شده فریاد می زند: «شما كه خبرنداری، ۴ ماه است كه پس از كلی علافی و كلاس اومدن و آزمون و... مثلا گواهینامه گرفتم، گواهینامه كه نه! تایید قبولی در آزمون گواهینامه گرفتم»؛ می توانستم حدس بزنم مشكلش چیست ولی برای مطمئن شدن سوال كردم: «پس الان مشكل چیست؟» خسته از توضیح دادن اظهار داشت: «مشكل این است كه حكایت ما شده حكایت همان ضرب المثلی كه می گفت شاه می بخشه شاه قلی نمی بخشه!
در امتحان یا همان آزمون گواهینامه قبول شدم ولی هنوز پس از گذشت ۴ ماه كارت گواهینامه ام را نمی دهند، هربار هم یك بهانه ای می آورند، یك دفعه می گویند تحریم هستیم و نمی توانیم آن پوكه ها كارتی را وارد نماییم، یك دفعه می گویند در طراحی و برنامه نویسی تراشه های كارت ها به مشكل برخوردیم، خلاصه هربار یك بهانه می آورند، پدرم تازه فوت كرده و باید كمك خرج خانه باشم، دلم خوش بود كه می توانم روی ماشین بابای خدابیامرزم كار كنم و یك مبلغ بخور و نمیری درآمد داشته باشم كه این هم با امروز و فردا كردن برای صادر كردن گواهینامه از دست دادم!»
این ها سخنان پسر ۲۰ ساله ای است كه در یكی از دفاتر پلیس +۱۰ با او هم صحبت شدم، قبلا هم شنیده بودم كه اخیرا گواهینامه ها دیر به دست متقاضیان می رسد و بنا بر اعلام تعداد زیادی از افرادی كه بتازگی مبادرت به دریافت گواهینامه رانندگی كرده اند، مدت زمان صدور گواهینامه آنها بر خلاف گفته مسئولان مربوطه كه زمان صادر شدن گواهینامه رانندگی را حداكثر یك ماه اعلام نموده اند حتی به ۷۰ روز هم رسیده است و هنوز گواهینامه به دستشان نرسیده است!
از یكی از اپراتورهای آن دفتر پلیس ۱۰+ سوال كردم: «این مشكل تنها برای این فرد رخ داده یا افراد مشابه به آن جوان ۲۰ ساله كم نیستند» او هم كه انگار این مساله برایش عادی باشد پاسخ داد: «شما روزی یك ساعت بیا در همین دفتر بشین ببین چند نفر مشابه این پسر را می بینی! یكی دیگر كم كاری می كند ما باید جوابگو باشیم!».
پرسیدم: «چرا اصلا گواهینامه ها را دیر ارسال می كنند؟ در گذشته كه نهایت ۱۰ یا ۱۵ روز طول می كشید تا پس از امتحان و قبولی گواهینامه ات به دستت برسد» با خنده اظهار داشت: «اگر جوابی برای این سوال پیدا كردی ممنون میشم ما را هم باخبر كنی تا حداقل پاسخی برای بازگشت كنندگان داشته باشیم، ما از كجا بدانیم؟ ما هم ماموریم و معذور! نمی دانم»
دلیل تاخیر در صدور گواهینامه رانندگی چیست؟
حدود ۴۰ روز پیش سرهنگ علی فكری رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان دلیلهای تاخیر در صدور گواهینامه رانندگی را بیان كرد و سوژه كمبود كاغذ در حوزه صدور و چاپ گواهینامه را رد كرد و اضافه كرد: «به هیچ عنوان كمبود كاغذ در فرآیند صدور گواهینامه وجود ندارد. علت تاخیر در صدور گواهینامه ها گاهی به سبب آدرس ناخوانا یا دادن آدرس اشتباه توسط ارباب رجوع بوده كه منجر می شود گواهینامه برگشت بخورد. ثبت نام آموزش رانندگی در مراكز مربوطه در برخی از فصول زیاد می شود چونكه برخی شغل ها فصلی است و افراد در این فصول فرصت حضور برای آموزش رانندگی و دریافت گواهی پیدا می كنند. با این اوصاف و افزایش حجم كار، روند صدور به صورت روزانه و برابر روال قبل و كاملا عادی و بدون هیچ مشكلی انجام می شود و فقط صبوری افراد را می طلبد.»
گواهینامه ها صادر نمی شوند یا دیر ارسال می شوند؟
براساس اعلام برخی منابع آگاه از سوژه علت اصلی تاخیر در صدور كارت های گواهینامه هم كمبود كاغذ است و هم مشكل در طراحی آن پردازنده هوشمند روی كارت های گواهینامه. این مساله را با افراد دیگری دربین گذاشتیم، آن مقام انتظامی كه تمایل نداشت نامش فاش شود، سوژه كمبود كاغذ را رد كرد و اظهار داشت: «بحث كمبود كاغذ نیست، بحث برای هزینه چاپ آن است، به صورت مثال هزینه چاپ با فلان كاغذ می شود ۱۰ هزارتومان و با فلان كاغذ ۱۵ هزار تومان و مسئولان مربوطه الان به دنبال آن هستند تا كم هزینه ترین چاپ را انتخاب كنند.
با مسئولان راهنمایی و رانندگی تماس گرفتیم و آنها گفتند این مساله را باید از طرف پلیس نیروی انتظامی پیگیری كنید، خواستیم از راه نیروی انتظامی این مساله را پیگیر شویم ولی با گذشت ۴ روز از پیگیری و طرح سوال هنوز هیچ جوابی برای ما ارسال نشده است! ما هم آمادگی داریم تا توضیحات مسئولان این حوزه را در صورت نمایش عینا منعكس نماییم.
مشكل از كمبود كاغذ است یا طراحی پردازنده الكترونیكی یا اصلا بحث بر سر اختلاف هزینه چاپ؟ هركدام باشد دودش به چشم متقاضی دریافت گواهینامه می رود و بر روی رضایت فردی از جامعه هر متقاضی تاثیر مستقیم دارد.
می توان تا زمانیكه مشكل حل می شود، ترتیبی اتخاذ داد كه پس از قبولی فرد متقاضی در آزمون رانندگی، شماره گواهینامه برای او پیامك شود تا اگر لازم است فرد رانندگی كند یك شناسه داشته باشد و دیگر تاخیر در صدور گواهینامه كلافه اش نكند.

1397/11/03
13:43:26
5.0 / 5
4886
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی