اصطلاحاتی كه فقط سربازها می دانند!

اصطلاحاتی كه فقط سربازها می دانند! ایمن رها: در بین سربازان اصطلاحات خاصی وجود دارد كه تنها خودشان و افرادی كه این دوران را سپری كرده اند معنای آنرا متوجه می شوند، اصطلاحاتی كه گاهی در روزها و حتی ماه های نخست برای سربازان جدیدالورود هم عجیب است.به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، بعضی از این اصطلاحات كه از جانب سربازان در پادگان ها و محل های خدمت شان بیان می شود و در مكالمات روزمره میانشان رواج دارد، در ادامه آمده است.

مهمترین عبارتی كه حدودا تمام سربازان در طول خدمت سربازی آنرا شنیده اند، «پایه خدمتی» است كه جایگاه سرباز را به خوبی نشان می دهد، سربازان نورسیده بارها مورد پرسش هایی در مورد پایه خدمتی خود قرار می گیرند و گاهی هم به علت پایه خدمتی كه دارند از جانب قدیمی ترهای پادگان مورد خطاب های طنز آمیزی قرار می گیرند.عبارت هایی مانند «اندك ماه»، «قلیل» و نظایر آن به سربازان نورسیده گفته می شود، و نشان دهنده روزهای سپری شده از خدمتشان است. تازه واردها گاهی با عبارت هایی مانند «جدیدالتحویل»، «موتوری» و «بوی واكسن می دهی» هم خطاب می شوند و این یعنی كه هنوز مدت زمان زیادی از واكسنی كه هنگام اعزام به سربازی زده اند، نگذشته است.

«یكدست» هم اصطلاح جالبی است كه چند ماه بعد از آغاز سربازی افراد به آنها گفته می شود و یعنی كسی كه پنج ماه خدمت كرده و برای شمارش ماه های خدمتش تنها از انگشتان یكدست استفاده می نماید با همین تفسیر، «دودست» هم به سربازانی گفته می شود كه بین پنج تا ۱۰ ماه از خدمتشان گذشته است. «سه دست» هم سربازی است كه بین ۱۰ تا ۱۵ ماه خدمت كرده و وارد شانزدهمین ماه از خدمت شده است. با عنایت به اینكه طول مدت خدمت سربازی با احتساب دوران آموزشی ۲۱ ماه است، ازاین رو «چهاردست» اصطلاحی است كه به سربازان در ماه آخر خدمت و البته افرادی كه دارای اضافه خدمت هستند اطلاق می شود.

اصطلاحی دیگر هم وجود دارد كه به سربازان در ماه های آخر خدمتشان گفته می شود؛ «نَكِش» یعنی سربازی كه خسته شده و از خستگی پایش را روی زمین می كشد، كهنه شدن لباس و پوتین هم نشانه ای كه اگر در سربازی دیده شود با این عبارت خطابش كنند.

«سوراخ جا انداختن»، یكی از موارد مهمی كه از همان دوران آموزشی تا آخر سربازی اهمیت زیادی دارد، بستن بندهای پوتین و رد كردن بند از سوراخ های پوتین است و این اصطلاح هم به همین مساله اشاره دارد. سربازهای قدیمی به دلیل پایه خدمت زیاد حوصله ندارند كه بندهای پوتین را از میان تمام سوراخ هایش رد كنند بنابراین بندها را یكی در بین از سوراخ ها عبور می دهند كه به این كار سوراخ جا انداختن می گویند، معمولا كسی كه این كار را انجام می دهد یعنی خدمتش رو به آخر است.

«جیمبو» در بین سربازها همان هواپیمای بازیگوش انیمیشنی نیست، لقبی است برای سربازانی كه به اصطلاح زبل هستند و زیاد جیم می زنند. اصطلاح مشابه دیگر آن هم «جیم فنگ» و اگر كسی بخواهد چند دقیقه ای از سرپستش جایی برود می گوید می خواهم جیم فنگ بزنم!

«آش خور» هم معروف ترین واژه از میان اصطلاحات سربازی است كه همه آنرا شنیده اند و به كسی گفته می شود كه دوره آموزشی خویش را سپری كرده و وارد یگان ها شده است.

برخی از اصطلاحات هم مربوط به شكل ظاهری سربازان است. سربازها با موی تراشیده و لباس نوی سربازی را گاهی «بی درجه» خطاب می كنند. «پایه بوق»، هم سربازان جدیدالورودی هستند كه اخیرا دوران آموزشی شان تمام شده و موهایشان را از ته نتراشیده اند.

برخی از اصطلاحات به خاطر درجه سربازان به آنها گفته می شود، مثلا به علت خط كجی كه به جای درجه بر دوش سربازان قرار می گیرد، به آنها كج بان یا درجه چسب زخم هم می گویدند.

سربازان درجه دار هم با عناوینی چون «پایه بالا» و «ریش سفید» خطاب می شوند و عموما دارای تحصیلات دانشگاهی دارند. «تیمسار وظیفه» و «بابا خدمتی» هم لقبی است كه برای سربازان درجه دار و كسانی كه در ماه های پایانی خدمت هستند به كار می رود. در مقابل سربازانی كه با اصطلاح بابا خدمتی شناخته می شوند، «پسر خدمتی »ها هستند كه تازه واردند و كمتر از یك سال از طول مدت خدمت سربازی شان گذشته است.

اصطلاح دیگر «پاچسباندن» و معنایش احترام گذاشتن است، مثلا می گویند، پا بچسبان، صدای پوتین هایت را نشنیدم.

غذاها در پادگان هم اصطلاحات جالب خودش را دارد و گرچه در سال های اخیر وضعیت غذای پادگان ها تغییر كرده است اما همچنان بعضی از عناوین برای غذاها مانده است كه غالبا جنبه طنز آمیز دارد. مثلا به كوكوسبزی یا كوكوی سیب زمینی، «سی دی» گفته می شود، چون نازك و گرد است.

«ساچمه پلو» همان عدس پلو است كه در بیرون از پادگان هم شنیده می شود اما خاستگاه آن مربوط به چندین دهه قبل و غذاهای پادگانی است. «دمپایی ابری» كتلت های كلفت و حدودا خام است و «رد پای مرغ» هم غذایی كه معمولا با مرغ درست می شود، اما درآن خبری از مرغ نیست، همین تعریف در مورد اصطلاح «ردپای گوشت» هم صدق می كند.

لباس سربازان هم گاهی نمادهای جالبی دارد، مثلا نقطه های ریز در پوتین های سربازی، كلاه و جیب بغل شلوار كه با لاك غلط گیر یا جوهر خودكار مشخص می شود، برای سربازانی است كه بیشتر از ۱۲ ماه از خدمتشان گذشته است.

سربازانی كه ۹۰ روز یا كمتر از خدمتشان مانده روی تقویم علامت می زنند. اصطلاح مشابه دیگر هم كم كردن دانه های تسبیح است و وقتی كه سربازان به نود روز آخر خدمت خود می رسند به ازای هر روز كه سپری می شود یك دانه تسبیح را كم می كنند یا می شكنند.

دوران سربازی دوران خاطره انگیزی است كه خیلی از مردان از آن بعنوان دورانی خوش یاد می كنند و خاطرات زیادی از آنرا تا سال ها برای دیگران تعریف می كنند. همین اصطلاحات هم جزوی از این خاطره هاست.
1397/11/04
13:07:51
5.0 / 5
4858
تگهای خبر: آموزش , هواپیما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی