در گفت وگو با ایمن رها اعلام شد

پیشنهاد محققان برای افزایش تاب آوری شهرها در مقابل مخاطرات طبیعی

پیشنهاد محققان برای افزایش تاب آوری شهرها در مقابل مخاطرات طبیعی به گزارش ایمن رها استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با تاكید بر اینكه تمدن ایرانی یك تمدن تاب آور بوده است، اظهار داشت: برای برخورد با مخاطرات طبیعی پیشنهاد می شود كه بنیاد علوم در این عرصه ایجاد شود.


دكتر مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه ما در یك كشور در حال توسعه قرار داریم، اظهار داشت: كشورهای در حال توسعه كه از مراكش تا اندونزی و كشورهای آمریكای جنوبی را شامل می شود دارای خصوصیت هایی هستند كه مقداری مدرن و مقداری سنتی عمل می كنند.
وی با اشاره به اینكه این رفتار ربطی به نوع حكومت ها ندارد، افزود: من موافق این نیستم كه محققان داده ای در اختیار نداشته باشند ولی باید بدانیم كه ما چاره ای جز این نداریم كه اگر برای دسترسی به داده های خام یا اولیه پاسخ منفی می شنویم، مجدداً تلاش نماییم و حرف خویش را در مورد مخاطرات طبیعی به جامعه تحمیل نماییم.
زارع در عین حال با تاكید بر اینكه شرایط كشور در پذیرش داده ها و اطلاعات پردازش شده علمی در این عرصه نسبت به ۱۰ سال قبل بهتر شده است، تصریح كرد: این امر به علت تلاش های انجام شده از جانب محققان كشور است.
این محقق حوزه مهندسی زلزله با اشاره به اینكه گروه های علمی باید احساس مسؤولیت كنند، افزود: زمانی كه گزارش مهندسان مشاور درباره سد "گتوند" منتشر گردید چند نفر نسبت به آن واكنش نشان دادند و اشتباهات انجام شده در مورد ساخت این سد مانند ساخت آن در بستر نمكی را گوشزد كردند؟
زارع درج "نیاز به انجام مطالعات بیشتر" در انتهای این گزارش برای رفع اشتباهات را كافی ندانست و خاطرنشان كرد: این جمله را می توان در انتهای همه گزارش ها درج كرد ولی از ما سلب مسؤلیت نخواهد كرد.
وی تصریح كرد: اگر احساس مسؤولیت در فرایند ساخت این سد وجود داشت، اشتباهات آن هیچگاه رخ نمی داد.
استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله با اشاره به رویكرد پیشگیرانه محققان حوزه مخاطرات طبیعی، اضافه كرد: محققان این حوزه همواره سفارش هایی برای پیشگیری از رخدادها عرضه می دهند ولی این محققان آنقدر به سمت رویكردهای پیشگیرانه پیش می روند كه وقتی مخاطره ای رخ می دهد اعلام می كنند كه ما هشدارهای لازم را داده بودیم و این در شرایطی است كه محققان باید نشان دهند كه برای زمان وقوع سانحه و بعد از آن چاره دارند و بر مبنای پایه و اطلاعات میدانی برای عملیاتی كردن این برنامه ها و پیشگیری از صدمه های بیشتر اقدام نمایند.
وی به بازسازی های پس از رخداد سیلابی اخیر اشاره نمود و خاطرنشان كرد: ما نسبت به خیلی از روندهای بازسازی نقد داریم كه باید این نقدها بازگو شود.
زارع پیشنهاد راه اندازی "بنیاد علوم ایران" را برای پایش علم روند توسعه و پروژه های كاهش مخاطرات طبیعی كه منجر به سانحه می شود را عرضه كرد و اظهار داشت: نظام فعالیت این بنیاد باید بر مبنای مشاهدات واقع بینانه مناطق مختلف كشور، در حوزه سوانح طبیعی و بر پایه یافتن و تدوین تاریخچه مخاطرات طبیعی كه در ایران داده است، باشد و بودجه آن هم از بودجه عمومی دولت تأمین شود.
این محقق حوزه مخاطرات با تاكید بر اینكه تمدن ایرانی یك تمدن تاب آور است، اظهار نمود: از سالیان گذشته رخدادهای طبیعی در كشور رخ می داده است ولی توسعه شهرها بر مبنای ریسك مخاطرات طبیعی نیست نمونه آن زلزله ۱۹۰۹ "سیلاخور" (سیلاب خور) در دشت بین بروجرد و درود لرستان است كه محل وقوع سیل هم بوده است ولی الزاماً توسعه در این منطقه در یكصد سال قبل بر پایه لرزه خیزی و سیل خیزی آن رخ نداده است.
وی تصریح كرد: ما هم باید همانند نیاكانان مان كه همواره پتانسیل وقوع یك مخاطره طبیعی را در گسترش و نوسازی محل زندگی و كسب و كار خود لحاظ می كردند، عمل نماییم تا پس از وقوع هر حادثه طبیعی اولاً كمتر صدمه ببینیم و همینطور در حداقل زمان و به سرعت به شرایط عادی آن منطقه مسكونی (شرایط زندگی پیش از وقوع سانحه در همان منطقه) بازگردیم. اگر چنین نماییم در جهت افزایش تاب آوری در كشور اقدام نموده ایم.
منبع:

1398/03/03
22:41:24
5.0 / 5
4326
تگهای خبر: بین المللی , حادثه , زلزله , سیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی