سرقت اینترنتی 2 نوجوان از 1000 شهروند در سراسر كشور

سرقت اینترنتی 2 نوجوان از 1000 شهروند در سراسر كشور به گزارش ایمن رها رئیس پلیس فتا استان بوشهر با اشاره به شناسایی باند مجرمان سایبری اظهار داشت: این مجرمان مشخصات حساب بیشتر از هزار نفر هموطنان سرتاسر كشور را بوسیله طراحی سایت و درگاه جعلی بانكی، كپی و برداشت وجه كرده بودند.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، سرهنگ مهدی قاسمی در تشریح این پرونده از دستگیری افرادی كه از حساب بیشتر از هزار نفر از شهروندان را فیشینگ كرده بود، آگاهی داد و اظهار داشت: این افراد با طراحی درگاه های بانكی جعلی و انجام تبلیغات فریبنده فروش كالاها و اجناس به قیمت های پایین تر از عُرف بازار، كاربران را به این درگاه های بانكی، هدایت و مشخصات حساب آنها شامل رمز دوم، cvv2 و تمام اعداد و ارقامی كه جهت سوء استفاده اینترنتی از این حساب ها نیاز داشتند، كپی و در ادامه موجودی این حسابها را به سرقت می بردند و عملاً هرگونه اقدام درباب حساب های كپی شده توسط متهمین محتمل بوده است.

این مقام انتظامی افزود: در برخی از حساب هایی كه اطلاعات آنها توسط متهمین دستگیر شده كپی شده است، بالغ بر ده ها میلیون تومان موجودی وجود دارد و بعضاً صاحبان حساب ها، برای یك خرید ده هزار تومانی اینترنتی از این كارتها بهره برده و در صورتیكه بارها سفارش شده برای خریدهای اینترنتی، از كارت حساب با كمترین موجودی مورد نیاز استفاده گردد.

وی با اشاره به اینكه برخی از حسابها توسط متهمین به شكل اینترنتی، مبالغی برداشت شده ولی صاحبان حسابها، جهت طرح شكواییه به مراجع قضایی یا پلیس، بازگشت نكرده اند اضافه كرد: این افراد حتی رمز دوم حساب خودرا تغییر نداده اند و به احتمال زیاد، قابلیت اطلاع رسانی پیامكی حساب ها توسط آنها فعال نشده و در صورت فعال كردن، با نخستین برداشت از حسابشان، متوجه می شدند و رمز دوم را تغییر و در ادامه جهت طرح شكایت اقدام می كردند.

سرهنگ قاسمی اظهار نمود: صاحبان برخی از حسابهای كپی شده توسط متهمین دستگیر شده، افراد كم سن و سال بوده و این امر نشانگر این است كه خانواده نظارت كافی بر فعالیت های اقتصادی اینترنتی فرزندان خود ندارند و توجه به این امر بسیار مهم هست.

وی اشاره كرد: هر دو متهمین دستگیر شده، ۱۶ ساله هستند و اقدامات مجرمانه خودرا در منزل و به دور از چشم والدین خود انجام می داده اند در صورتیكه هیچكدام سابقه كیفری قبلی نداشته اند.

رئیس پلیس فتا بوشهر به والدین آگهی داد: امكان دارد فرزندان آنها هم در صورت عدم توجه و نظارت، در دام مجرمین سایبری گرفتار شوند و باید در این خصوص نیز به صورت مرتب همانگونه كه در بیرون از منزل، به رفتار و تردد آنها با حساسیت توجه می نماییم، در هنگام حضور در منزل و استفاده از اینترنت نیز با حفظ كرامتشان، مراقبت نماییم.

این مقام انتظامی با معرفی سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir به كاربران سفارش كرد از مطالب آموزشی این سایت استفاده كنند و در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشكوك و مجرمانه آنرا بوسیله لینك سامانه پاسخگویی به فوریت های سایبری، با پلیس فتا در بین بگذارند.
به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، فیشینگ به كوشش برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند نام كاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانكی و... بوسیله جعل یك وب سایت، آدرس ایمیل و... گفته می شود.

منبع:

1398/06/07
13:59:00
5.0 / 5
4672
تگهای خبر: آموزش , پلیس , تبلیغات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی