معاون گردشگری اخطار داد

آدم پرانی ممنوع!

آدم پرانی ممنوع! به گزارش ایمن رها معاون گردشگری اعزام مهاجر به خارج از کشور از راه دفاتر خدمات مسافرتی را اقدامی ˮغیرقانونیˮ اعلام نمود. در بخشنامه ای به آژانس های گردشگری هم تاکید شد در صورت رعایت نشدن این مورد، برابر مقررات برخورد خواهد شد.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در بخشنامه ای به مدیران کل استان ها ابلاغ کرد: «در خصوص اجرای مصوبات کمیسیون مبارزه با قاچاق انسان وزارت کشور پیرامون فعالیت غیرقانونی اعزام مهاجر به خارج از کشور، از آن جایی که هم اکنون بر مبنای مقرارات موجود، پدیده مهاجرت، خارج از وظایف و فعالیتهای دفترهای خدمات مسافرتی و گردشگری می باشد و نظر به وجود برخی خلاء های قانونی و نظارتی و بروز مشکلات مختلف و هم ایجاد حساسیت در سطوح امنیتی و انتظامی کشور، ضروریست به اطلاع تمام دفاتر و شرکتهای خدمات مسافرتی و گردشگریِ تحت پوشش، رسانده شود تا از هرگونه اقدام مغایر و خارج از چارچوب مبحث فعالیت آنها اجتناب شود. مسؤولیت پایش، کنترل و نظارت مستمر بر عملکرد فعالان حوزه تورگردانی هم بر عهده اداره کل استان است.»
از طرفی، مدیر میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در بخشنامه ای ضمن اشاره به مصوبات کمیسیون مبارزه با قاچاق انسان وزارت کشور و تاکید معاونت گردشگری درباره غیرقانونی بودن فعالیتهای مهاجرتی در دفاتر و شرکتهای خدمات مسافرتی و گردشگری متذکر شد: «دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری از هرگونه اقدام مغایر و خارج از چارچوب مبحث فعالیت شان اجتناب کنند. بدیهی است در صورت رعایت نشدن موارد اشاره شده برابر مقررات برخورد می شود.»
با وجود تبلیغ ویزای کشورهای مهاجرپذیر و تک فروشی ویزا در بعضی دفاتر خدمات مسافرتی، اما این بخش همچنان منکر فعایت های مهاجرتی و به شکلی آدم پردانی است، در عین حال که ویزافروشی را خارج از حدود وظایف آژانس مسافرتی نمی دانند. به قول معاون گردشگری هم در آین نامه ای مصوب سال ۱۳۸۰ هیأت دولت، «اخذ ویزا» جزو فعالیت آژانس ها ذکر شده، اما برای کشورها و مقاصد خاص، سیاست هایی از جانب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در چارچوب بخشنامه هایی ابلاغ گردیده است.
انگلیس، کانادا و آمریکا همچون کشورهایی هستند که معاون گردشگری گفته چارچوب و خط مشی مشخصی برای فروش ویزای آنها تعریف شده و انتظار می رود در حیطه آن عمل شود.
سال ۹۸ هم اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران در بخشنامه ای به تشکل های خصوصی و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، تبلیغ و فروش "ویزای تضمینی" را ممنوع دانست و ابلاغ کرد: «با توجه به گزارش های واصله و همینطور تعدد شکایت های مطرح شده درباره تبلیغ و عرضه خدمات با عنوان "اخذ ویزای تضمینی"، از آن جا که تعهد ویزای تضمینی کشورها همچون کانادا، استرالیا و حوزه شنگن، «غیرقانونی» بوده و این امر صرفا با هدف سو استفاده مالی توسط برخی افراد سودجو صورت می گیرد، لازم است از هر گونه تبلیغ و مبادرت به دریافت ویزا با عنوان "تضمینی" برای پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی اجتناب شود.»
هرچند نظارت کارآمدی بر اجرای این بخشنامه صورت نگرفت و همچنان در بعضی از تبلیغ ها از عنوان "ویزای تضمینی" استفاده می شود. علاوه بر این، وجود خلاء قانونی در مورد حدود فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و همینطور امور مهاجرتی سبب شده در سالهای اخیر ویزاها بدون هیچ ضمانت قانونی با قیمت هایی گزاف به فروش برسد و هیچ دستگاهی هم خویش را مسؤول رسیدگی به تخلفات این موارد نمی داند.1400/05/17
15:55:41
5.0 / 5
410
تگهای خبر: آژانس , امنیت , خدمات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی