نیاز 19 هزار میلیاردی هلال احمر برای تجهیزات امداد و نجات

نیاز 19 هزار میلیاردی هلال احمر برای تجهیزات امداد و نجات ایمن رها: رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از نیاز این سازمان به اعتبار 19 هزار میلیارد تومانی برای تامین تجهیزات و امکانات آگاهی داد.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، مهدی ولی پور بعد از بازدید خبرنگاران از سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اظهار داشت: برابر آمارهای جهانی طی ۴۰ سال قبل سه میلیارد نفر از جمعیت جهان تحت تاثیر حوادث و بلایا قرار گرفته اند که ازاین تعداد سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جان خودرا از دست داده اند.
وی با اعلان اینکه طی ۴۰ سال قبل ۴۱ حادثه بزرگ در جهان رخ داده اظهار داشت: ۳۹ مورد از این حوادث بزرگ از نوع سوانح طبیعی بوده که ۲۷ مورد آن در منطقه ای که کشور ما در آن واقع شده یعنی از چین تا ترکیه به وقوع پیوسته که این نشان میدهد که توجه به حوادث و مقاومت در کشور ما چه اهمیت زیادی دارد.
به گفته رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر پنج مورد از ۴۱ حادثه رخ داده طی ۴۰ سال قبل در جهان مربوط به ایران بوده است.
ولی پور با اعلان اینکه قرن حاضر قرن لطمه پذیری جهان در زمینه های مختلف است، اظهار داشت: بنا بر این نیز لازم است که بیش از گذشته به مقوله پیشگیری و افزایش تاب آوری پرداخته شود.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اعلان اینکه رویکرد سازمان امداد و نجات حرکت به سمت تاب آوری است، اظهار داشت: هم اکنون ۵۶۳ پایگاه ۵۸۰ انبار امدادی، ۴۷۰ دفتر نمایندگی، ۳۳ مرکز کنترل و هماهنگی عملیات، ۳۳ مرکز نگهداری از سگ های تجسس، ۲۹ مرکز امدادی و ۵۸۰۰ خانه هلال در کشور فعال است.
وی با اعلان اینکه ۹۵ درصد از کشور ایران روی خط گسلی قرار گرفته اظهار داشت: ایران جزو پنج کشور حادثه خیز اول در قاره آسیا و جزو ۱۰ کشور حادثه خیز اول در سطح جهان شمرده می شود.
ولی پور از نیاز ۱۹ هزار میلیارد تومانی سازمان امداد و نجات برای تامین امکانات و تجهیزات هلال احمر در زمینه امداد و نجات آگاهی داد و اظهار داشت: طبق برآوردهای ما این مبلغ باید تمام شود تا به نقطه مطلوب تر برسیم که ان شاءالله باتوجه به نمایندگان محترم مجلس این رقم طی یک برنامه زمانی مشخص تحقق پیدا کند.
ولی پور در عین حال اعلام نمود که هم اکنون نیز سازمان امداد و نجات در نقطه مناسبی قرار دارد و اگر نیاز به امکانات دیگری باشد برابر قانون مدیریت بحران می توان از ظرفیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی بهره برد.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص این که چطور ممکنست که این سازمان هم در نقطه مطلوبی قرار داشته و هم به ۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داشته باشد، اظهار داشت: در این خصوص لازم است توضیح دهم که برابر اساسنامه جمعیت هلال احمر تا سال ۹۸ یک سری وظایف برای ما تعیین شده بود که محل منابع درآمدی آن نیز در نظر گرفته شده بود اما از سال ۹۸ که قانون مدیریت بحران به تصویب رسید ما بررسی کردیم و متوجه شدیم که حدود ۱۹ مورد به وظایف جمعیت هلال احمر اضافه شده بدون آنکه به بار مالی آن توجه گردد. در حقیقت با موارد بسیاری روبرو شدیم که پیش از قانون مدیریت بحران جزو وظایف ما نبوده اما با این قانون به وظایف ما افزوده شده است. طبیعی است که باید امکاناتی که در اختیار ما قرار می گیرد برمبنای منابعی باشد که در اختیار داریم که ما این مساله را به نهادهای مرتبط و دستگاه های مسئول منتقل کردیم.
ولی پور افزود: از جانب دیگر ما هم اکنون ۵۶۳ پایگاه داریم که نیاز داریم این پایگاه ها به دو برابر افزایش پیدا کند و همین طور نیازمند افزایش تجهیزات و امکانات هستیم. بدین جهت طی یک برنامه ریزی و در نظر گرفتن بازه زمانی چهار تا پنج سال در این خصوص برنامه کرده ایم.
وی اضافه کرد: این که گفتم هم اکنون در وضعیت مناسبی هستیم به این علت است که تا امروز در هیچ حادثه ای همکاران من کم نگذاشته و در کمترین زمان ممکن نسبت به امدادرسانی در حوادث اقدام نمودند.
منبع:

1400/05/20
09:23:47
5.0 / 5
374
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی