افزایش 37 درصدی مزارع کشت خشخاش در افغانستان

افزایش 37 درصدی مزارع کشت خشخاش در افغانستان به گزارش ایمن رها رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در ادامه به افزایش میزان مزارع زیر کشت خشخاش در کشور افغانستان اشاره و بیان نمود: بنا بر اعلام دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل(UNODC) بیشتر از ۲۲۴ هزار هکتار از مزارع کشور افغانستان در سال ۲۰۲۰ میلادی زیر کشت خشخاش رفته است که در مقایسه با سال قبل شاهد افزایش ۳۷ درصدی مزارع کشت خشخاش در این کشور می باشیم.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، سردار مجید کریمی در نشست تعاملی با رئیس و نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس ضمن ابراز خرسندی از فرصت پیش آمده به تشریح اقدامات و دستاوردهای نیروی انتظامی در عرصه مبارزه با مواد مخدر پرداخت و اظهار نمود: امیدواریم با هم افزایی و تشریک مساعی بتوانیم چالش ها و خلاء های موجود بر سر راه مقابله با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر را از میان برداریم.
وی به حجم بالای تولید مواد مخدر در افغانستان اشاره و تصریح کرد: بعد از گذشت ۱۹ سال از حضور نظامیان کشورهای غربی در خاک افغانستان به بهانه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، متاسفانه امروز نه تنها شاهد کاهش تولید و مقابله با این بلای خانمان سوز از جانب آنها نبوده ایم؛ بلکه کشف بیشتر از ۲۰ تن متامفتامین(شیشه) تزانزیت شده از کشور افغانستان به داخل خاک جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۹ نشان از افزایش چند برابری تولید مواد مخدر صنعتی و سنتی در این کشور می باشد.
ایشان در ادامه اضافه کرد: از آنجاییکه یکی از مطالبات مقام معظم رهبری ضربه زدن به بنیان های مالی شبکه های قاچاق و ترانزیت مواد مخدر است همواره این دغدغه دردستور کار پلیس مبارزه با مواد مخدر قرار داشته؛ به صورتی که پارسال پلیس توانست زیان های قابل توجهی را به بنیان های اقتصادی و مالی سوداگران مرگ ضربه وارد کند که این در نوع خود یک رکورد بی سابقه به حساب می آید.
سردار کریمی در بخش دیگری از سخنان خود به تمرکز اقدامات مقابله ای پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا بر مرزهای شرقی کشور اشاره و بیان نمود: برابر تدابیر فرمانده ناجا در خصوص زمین گیر کردن قاچاقچیان در نقاط مرزی کشور به علت پیشگیری از ورود مواد مخدر به عمق کشور، کشف بیشتر از ۷۶ درصد مواد مخدر در مرزهای شرقی و جنوب شرقی نشانگر موفقیت نیروی انتظامی در این حوزه است.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا همینطور به وجود چالش ها و خلاء های موجود بر سر راه مبارزه با مواد مخدر در کشور اشاره و تصریح کرد: عدم اجرای دقیق و کامل سیاست های کلی مبارزه با مواد مخدر ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری، کاهش میزان مجازات مجرمان مواد مخدر، عدم تناسب بین جرم و مجازات، وجود خلاء های قانونی در مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر و... همچون چالش های هستند که امید است با هم افزایی و نگاه مثبت اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس و تسریع در روند تصویب قانون جدید مبارزه با مواد مخدر، مرتفع شود.
سردار کریمی در ادامه به لزوم توانمند سازی معتادان متجاهر بعد از ترک اشاره و اضافه کرد: توانمند سازی و صیانت از معتادان متجاهر نگهداری شده در مراکز ترک، همواره یکی از دغدغه ها پلیس است و امیدواریم با ایفاء نقش سازمانهای متولی ظرفیت نگهداری و توانمندی سازی معتادان متجاهر افزایش یابد.
در ادامه ولی اسکندری رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از فرصت پیش آمده به نقش و جایگاه پلیس مبارزه با مواد مخدر در مبارزه بی امان با قاچاقچیان مواد مخدر پرداخت و افزود: پیچیدگی و سختی کار کارکنان خدوم و جان برکف پلیس مبارزه با مواد مخدر را با تمام وجودم حس می کنم و امیدوارم با هم افزایی بیشتر موانع موجود تا حد ممکن رفع گردد.
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به لزوم انسداد مرزها در جهت پیشگیری از ورود مواد مخدر به کشور، جلساتی در این خصوص برگزار و موضوع هایی در مجلس عنوان شد و مقرر است نسبت به انسداد مرزهای کشور ظرف سالهای آینده با استفاده از ظرفیت و توان نیروی انتظامی اقدام گردد.
ایشان در ادامه با تکیه بر لزوم ایفاء نقش دیگر سازمانها و نهادهای عهده دار مسئولیت در امر مبارزه با مواد مخدر افزود: مبحث مواد مخدر همواره بعنوان یکی از صدمه های اجتماعی اصلی در جلسات کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح است و امیدواریم با هم افزایی بیشتر و احصاء نقاط ضعف و قوت سایر دستگاه ها، شاهد روند مطلوب تری در مهار این صدمه اجتماعی باشیم.
اسکندری در خاتمه به اولویت حل خلاء های قانونی در بحث دستگیری و آزادی متهمان حوزه مواد مخدر اشاره نمود و اضافه کرد: کمیسیون اجتماعی مجلس آمادگی کامل خویش را در مواردی نظیر بازبینی و به روزرسانی قوانین، حل و فصل خلاء های قانونی، افزایش ردیف های اعتباری در ارتباط با مبارزه با مواد مخدر، برگزاری نشست های دوره ای با حضور مسئولین سایر سازمان ها و نهادهای مرتبط و... اعلام می دارد.
منبع:

1400/06/24
14:33:36
5.0 / 5
377
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی