گزارش مهر از مناطق سیل زده كرمان؛

محرومیت عمیق مردم مناطق سیل زده ریگان

محرومیت عمیق مردم مناطق سیل زده ریگان ۸ روز از موج دوم سیل در کرمان می گذرد اما ۷۵ روستای شرق کرمان همچنان در محاصره رودخانه پاسرخ در اوج محرومیت و فقر با مشکلات زیادی مواجهند.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: موج دوم سیل در شهرستان محروم ریگان وضعیت بغرنجی بوجود آورده است، ریگان بدون شک یکی از محروم ترین مناطق ایران است و ضریب محرومیت در بعضی از مناطق این شهرستان ۸ و ۹ اعلام شده است که همچون این روستاها میتوان به ده ها روستایی اشاره نمود که الان در مناطق کوهستانی ریگان در محاصره سیل قرار دارند.
نکته قابل توجه این که راه های دسترسی به این روستاها به علت شدت سیلاب تخریب شده و جاده هایی که در حالت عادی هم فقط با موتورهای سنگین می شد از آنها گذشت حالا مملو از گل و لای شده است.
خسارات شدید به محروم ترین مناطق کرمان
طبق برآورد صورت گرفته در منطقه کوهشاه ریگان حداقل ۶ هزار نفر زندگی می کنند و با هر بار طغیان رودخانه پاسرخ گرفتار می شود. اما نکته جالب توجه این که به علت بی آبی و خشکسالی های مداوم این مردم در اغلب روزهای سال با مشکل تأمین آب مواجهند و رطوبت بسیار پایین هوا در کنار بادهای ۱۲۰ روزه بیشتر از ۳۰۰ روز این مردم را مملو از ریزگرد و گرد و غبار کرده است.
متأسفانه در جریان سیل اخیر کرمان به منطقه شرق استان کمتر توجه شده همان گونه که در زمینه محرومیت زدایی هم به این مناطق توجهی نشده است و حالا این مردم که از تمام دنیا گاه یک خانه کپری و چند رأس بز و یک گلیم داشتند حالا دیگر هیچ ندارند.
متأسفانه در جریان سیل اخیر به منطقه شرق استان کمتر توجه شده همان گونه که در زمینه محرومیت زدایی هم به این مناطق توجهی نشده و حالا این مردم که از تمام دنیا گاه یک خانه کپری و چند رأس بز و یک گلیم داشتند حالا دیگر هیچ ندارند
مردمی که در طول سال تشنه لب در انتظار آب هستند و دام ها و درختانشان از خشکسالی از دست می روند هر سال حداقل یک مرتبه بر اثر بروز سیلاب گسترده خسارت می بینند و معلوم نیست چرا از همین آب ها برای تأمین نیاز سالانه آنها استفاده نشده است!
در کنار زیر ساخت های بسیار ضعیف جاده ای که اکثراً شامل جاده های عشایری و روستایی می شود در این مناطق زیر ساخت های دیگر هم در حداقل میزان ممکن قرار دارد.
محرومیت این مردم بسیار اندک مورد توجه قرار گرفته است و همیشه زیر سایه دیگر شهرستان های دیگر فراموش شده اند، حتی در زمان بروز سیل هم هنوز این مناطق مورد پوشش دقیق ارزیابی و کمک رسانی قرار نگرفته اند.
مردم نجیبی که صدایشان شنیده نمی شود
سیل به دام ها، کشاورزی، راه ها و تأسیسات این مناطق خسارت جدی زده است و صدای مردم نجیب این منطقه به گوش کسی نمی رسد.
اکثر خانه ها به علت جاری شدن سیل در روستاها خسارت دیده اند و سقف خیلی از خانه ها گرفتار مشکل شده است و میزان کم کاری در این مناطق به حدی است که کافیست اینقدر بدانیم که هنوز میزان خسارات سیل در این مناطق احصا نشده است. شدت خسارت ها از توان فرمانداری ریگان خارج است و باید توان ملی که بر روز جنوب کرمان متمرکز شده است شرق استان را هم زیر پوشش قرار دهد.
خانه اغلب مردم محروم این مناطق از سنگ های کوه و گل ساخته شده و سقف ها هم چوب و پلاستیک است
خانه اغلب مردم محروم این مناطق از سنگ های کوه و گل ساخته شده و سقف ها هم چوب و پلاستیک است. شغل اغلب این مردم دامداری است که حالا حتی همین دام ها را هم ندارند.

گروه های جهادی و سپاه خویش را به شرق کرمان رساندند / ‏‬ ضرورت حضور امکانات ملی در منطقه
۸ روز این مردم در محاصره سیل قرار دارند و طی چند روز اخیر با فروکش کردن طوفان شنی که همراه سیل منطقه را فرا گرفته بود امدادهوایی به منطقه شروع شده است و گروههای جهادی هم یک راه فرعی به کوهشاه باز کرده اند که البته راه دو ساعته کوهشاه که الان به باطلاق تبدیل گشته است در این راه فرعی ۸ ساعت طی می شود.

روز گذشته از همین راه گروههای امدادی و جهادی به منطقه رسیده اند و کار امدادرسانی با جدیت بیشتری در حال انجام می باشد.
نیروهای هلال احمر هم طی روزهای اخیر با ایجاد راه انسانی در بستر سیلاب کمک های امدادی را دست به دست می کنند.
در همین راستا خبرنگار مهر با یکی از ساکنان روستاهای مناطق سیل زده تلفنی گفتگو نمود، علی اظهار داشت: پس از طوفان شن امروز در بعضی از مناطق امکان ارتباط تلفنی مهیا شده در غیر این صورت تا چند روز قبل نمی توانستیم ارتباط برقرار نماییم.
۹۰ درصد خانه های مناطق سیل زده کپری است
وی از قطع شدن برق در این روستاها اطلاع داد و اظهار داشت: زیر ساخت ها در این مناطق بسیار ضعیف است و در خیلی از روستاها در واقع آب و برقی نداشتیم که بخواهد قطع شود، مردم با مشکلات زیادی رو به رو شده اند و امکان تردد به مرکز شهرستان وجود ندارد، طی این مدت برای رساندن بیماران به بیمارستان و تأمین نیازهای اولیه مردمی که در منطقه بودند با مشکل مواجه شدیم.
در خیلی از روستاها در واقع آب و برقی نداشتیم که بخواهد قطع شود، مردم با مشکلات زیادی رو به رو شده اند و امکان تردد به مرکز شهرستان وجود ندارد
وی از تلف شدن دام های عشایر و روستانشینان اطلاع داد و اظهار داشت: آب یک دفعه منطقه را در برگرفت و امکان تردد بین روستاها هم از بین رفت.
وی در مورد نحوه ساخت خانه ها هم گفت ۹۰ درصد خانه های اینجا از سنگ های کوه و گل ساخته شده و دیوارها و سقف هم از چوب و شبیه کپر ساخته شده است.
محمدی از مسؤلان خواست کمک رسانی به این مناطق را در اسرع وقت بالا برند، طی روزهای اخیر دمای هوا هم کاسته شده و برای تأمین سوخت هم با مشکل مواجه هستیم.
عباس یکی از دامداران است که می گوید: بعضی از مردم همه دام های خویش را از دست داده اند و طی روزهای اخیر با کمک یکدیگر مشکلات را رفع کردیم و تلاش کردیم در کنار یکدیگر و تا زمان باز شدن راه ها و رسیدن کمک در کنار هم بمانیم، اما بعضی از خانواده ها خسارت جدی دیده اند و دیگر دامی برای امرار معاش ندارند.
محرومیت در شرق کرمان غیر قابل وصف است
وی اظهار داشت: خیلی از خانه ها گرفتار آب گرفتگی شده اند وسایل محدودی هم که داریم خراب شده، وضعیت این مناطق باید با دقت و جدیت بیشتر دنبال شود.
رئیس جمعیت هلال احمر ریگان در گزارش ایمن رها به نقل از مهر اظهارداشت: مردم مناطق سیل زده ریگان بسیار محروم هستند و امدادرسانی فوری به آنها از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

بهزاد عارف اضافه کرد: تا کنون ۱۲ سورتی پرواز با بالگردهای امدادی به این مناطق انجام شده است و تلاش کردیم با ارتباط هوایی بیماران را با بالگرد به ریگان منتقل نماییم اما در ایام ابتدایی سیل به علت همزمان شدن با طوفان امکان امدادهوایی میسر نبود و امدادگران برای کمک رسانی خویش را به آب زدند.
وی بیان نمود: عملیات امداد نجات به مدت سه روز در حال انجام می باشد و ۴ تن مواد غذایی به منطقه ارسال شده است وضعیت ده کن، حلیله، زیارت شاه، زفتک، احمد آباد، عباسعلی، سرگدار مناسب نمی باشد.
وی اظهار داشت: در تلاش هستیم بیماران و زنان آبستن را از طریق های زمینی و یا هوایی به ریگان منتقل نماییم.
فرمانده سپاه ثارالله بعد از بازدید از مناطق سیل زده شرق کرمان خواهان توجه جدی برای محرومیت زدایی در این مناطق و امداد فوری به مردم شد.
سردار حسین معروفی در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: در حوزه شرق استان یک مقدار کار عقب است و باید امدادرسانی در این مناطق جدی تر پیگیری شود، در کوهشاه ۴۰ آبادی و ۶ هزار نفر جمعیت وجود دارد که ۸ روز راه آنها بسته شده بود.
وی بیان نمود: یک ساعت و ۴۰ دقیقه راه اصلی کوه شاه به ریگان است که امکان تردد در این منطقه وجود ندارد و گروههای جهادی برای رسیدن به کوه شاه راه فرعی باز کردند که ۸ ساعت طول می کشد.
متأسفانه بعضی از خانه ها در این مناطق کپری هستند و وضعیت بسیار نا مناسبی دارند و اصلاً قابل زندگی نیستند اینها باید به خانه های روستایی کوچک تبدیل شوند، همه باید همکاری و پیگیری کنند
وی اظهار داشت: دیشب در کنار مردم بودیم چند اقدام اساسی باید در این منطقه صورت گیرد که دولت هم باید در این منطقه پای کار باشد اول این که رودخانه پاسرخ محل تردد مردم است و باید یک پل آهنی با طول ۶۰ متر راه اندازی شود چونکه اگر برای این مردم اتفاقی بیفتند دسترسی نداریم.
وی اظهار داشت: این باید در گذشته در اولویت قرار می گرفت اما ما این پل را می سازیم و از همین امروز مطالعات کار شروع شده است.
سردار معروفی اضافه کرد: نکته دوم در روستاهای اینجا بخصوص زیارت مشکل آب است و باید این مشکل رفع گردد و تقبل می نماییم ظرف یک مدت کوتاه در زیارت مشکل آب را رفع می نماییم و در روستاهای اطراف هم آمادگی همکاری داریم.
وی ضمن اشاره به فقر مردم و وجود خانه های کپری اظهار داشت: خانه های مردم در این منطقه بخشی نوساز است که به علت بارندگی آب وارد خانه ها شده و قابل سکونت نیستند که باید بنیاد مسکن حضور یابد و ما هم کمک می نماییم اما متأسفانه بعضی از خانه ها در این مناطق کپری هستند و وضعیت بسیار نا مناسبی دارند و اصلاً قابل زندگی نیستند اینها باید به خانه های روستایی کوچک تبدیل شوند، همه باید همکاری و پیگیری کنند.
سردار معروفی اضافه کرد: سرویسهای بهداشتی مردم به طور عمده تخریب شده و باید این مشکل را هم حل نماییم.
مردم محروم کوه شاه که کمتر دیده شده اند و محرومیت شأن در پشت کوه های این منطقه پنهان مانده است حالا امیدوارند مسؤلان آنها را بیشتر از گذشته مورد توجه قرار دهند و مشکلاتشان را برطرف کنند.


منبع:

1400/11/07
11:53:55
5.0 / 5
353
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی