دستبرد به تپه تاریخی داراب!

دستبرد به تپه تاریخی داراب! به گزارش ایمن رها یک فعال میراث فرهنگی از  دستبرد و تعرض گسترده سوداگران گنج به یکی از تپه های تاریخی داراب اطلاع داد.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، سیاوش آریا کنشگر و پژوهشگر میراث فرهنگی در استان فارس اظهار داشت: تپه تاریخی «مهره ای» در یکی از روستاهای شهر داراب در استان فارس مورد دستبرد گسترده سوداگران اموال تاریخی و فرهنگی به بهانه های پوچ و خیال انگیز یافتن گنج قرار گرفته است. شوربختانه سودجویان فرومایه و نابخرد با کند و کاوهای غیر مجاز و توهم آمیز خود به لایه های باستان شناسانه این محوطه تاریخی و فرهنگی، صدمه های برگشت ناپذیری وارد و آنرا زیر و رو کرده اند.
این فعال میراث فرهنگی افزود: تپه تاریخی «مهره ای» در شهر داراب در بدترین شرایط نگهداری و حفاظتی به سر می برد و از جانب تاراج گران یادمان های تاریخی و فرهنگی غارت شده و در چندین بخش از تپه، گودال های بزرگ و کوچکی پدید آورده و به آن صدمه رسانده اند.
گذر خودرو های سنگین و رد لاستیک آنها از جانب زمین داران و کشاورزان از دیگر چالش های این تپه تاریخی است که آریا به آن اشاره نمود و اضافه کرد: رد لوله ها برای آبیاری زمینهای کشاورزی از روی عرصه تپه «مهره ای» از دیگر مشکلات آن است.

منبع:

1401/03/16
09:44:32
5.0 / 5
198
تگهای خبر: تاریخی , حفاظ , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی