آخرین وضعیت تجمیع شماره های امدادی

آخرین وضعیت تجمیع شماره های امدادی ایمن رها: رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تشریح آخرین وضعیت اجرای طرح تجمیع شماره های واحد امدادی در تهران، توضیحاتی را درباره ادغام شماره پلیس با این شماره های امدادی ارائه نمود.


به گزارش ایمن رها به نقل از ایسنا، اواخر فروردین ماه سال جاری بود که رئیس مرکز عملیات اضطراری سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از آغاز پروژه راه اندازی مرکز اعزام و شماره تماس واحد امدادی مشترک اطلاع داد و اظهار داشت که «موضوع راه اندازی مرکز اعزام مشترک و شماره تماس واحد امدادی (SOS) از آذرماه سال قبل و در اولین جلسه ستاد مدیریت بحران کلانشهر تهران در دولت سیزدهم به تصویب رسید و به سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران مأموریت داده شد تا با مشارکت سازمان ها و دستگاههای ذیربط نسبت به راه اندازی این شبکه اقدام نماید. شهردار تهران هم این مورد را یکی از کلان پروژه های شهر تهران تعیین کرده است.»
طرحی که از همان ابتدا، زمزمه هایی برای اجرای پایلوت آن در شهر تهران شنیده می شد و سرانجام محمد حسن نامی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در ۲۵ تیرماه از احتمال اجرای «شماره واحد امدادی» در تهران اطلاع داد و در جلسه ای که در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد اظهار داشت: «قرار است که شماره های امدادی در آینده در تهران به شماره واحد تبدیل گردد. این طرح بررسی شده است تا در استان تهران این کار صورت گیرد که به احتمال زیاد صورت خواهد گرفت. در این طرح مقرر است شماره تماسهای هلال احمر، اورژانس، آتش نشانی و اورژانس اجتماعی ادغام شود و یک عدد شود.»
حالا در تازه ترین اظهارنظرها درباره اجرای طرح تجمیع شماره های امدادی، علی نصیری، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران توضیحات بیشتری را در مورد ادغام این شماره ها در تهران و آخرین وضعیت اجرای این عرضه کرده است. نصیری در گفتگو با ایسنا درباره سرانجام اجرای طرح تجمیع شماره های امدادی اظهارکرد: «در این دوره همه مسؤلان متفق القولند که شماره واحد امدادی ایجاد شود. مهم نیست این شماره چند باشد، مهم اینست که مردم هنگام مواجهه با حوادث و بحران با یک شماره تماس بگیرند و سازمان ها آنرا مدیریت کنند.»
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اجرای این طرح در تهران را هم تایید نمود و اظهار داشت: «سازمان مدیریت بحران شهر تهران کارگروه این طرح را ایجاد کرده و مدیریت آنرا به عهده گرفته است. جلسات مکرری هم برگزار شده و امیدواریم تا سال آینده بتوانیم به نقطه خوبی برای تجمیع شماره های امدادی و رسیدن به شماره واحد برسیم.»
آیا شماره ۱۱۰ پلیس با شماره های امدادی تجمیع می شود؟ نصیری درباره این که آیا در اجرای این طرح، شماره فوریت های پلیسی ۱۱۰ هم با شماره های امدادی تجمیع می شود، اظهارکرد: «موضوع ادغام شماره فوریت های پلیس با شماره های امدادی در این مرحله صورت نمی گیرد، چون که حجم تماسهای دریافتی پلیس خیلی زیاد است. در دنیا هم معمولاً این اتفاق نمی افتد، در این مرحله از طرح شماره ها تماس دستگاههای امدادی با یکدیگر ادغام خواهد شد.»
وی افزود: «باید بتوانیم مانند خیلی از کشورها، اتاق هماهنگی یا اتاق کنترل و یا واحد اعزام مشترک را طراحی نماییم تا دستگاه ها با حفظ هویت سازمان مربوطه شان بتوانند در یک اتاق با هم هماهنگ شوند، یکی از مصادیق این هماهنگی ایجاد SOS یا شماره واحد امدادی است که به شهروندان کمک خواهد نمود در مواقع بحرانی به جای تماس با انبوهی از شماره های اضطراری با این سامانه در ارتباط باشند. بعنوان مثال اگر در زمان آتشسوزی به کمک چند سازمان نیاز است و مردم نمی دانند با کدام سازمان تماس بگیرند SOS به آنها کمک خواهد نمود. دراقع یک دستگاه پاسخگو شهروندان است و در صورت نیاز این تماس به بقیه سازمان ها ارجاع داده خواهد شد. اگر این کار در تهران به صورت موفقیت آمیزی صورت گیرد برای مردم سایر شهرهای کشور هم قابل الگوبرداری خواهد بود.»
در همین زمینه بخوانید:
پیشنهاد اختصاص شماره دو رقمی برای امدادرسانی
شماره امدادی واحد، نیازمند سازمان واحد است
طرح تجمیع شماره های امدادی «خام» است

پیش از این پدرام قودجانی، رئیس مرکز عملیات اضطراری سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تجمیع شماره های امدادی را بر کیفیت خدمت رسانی به شهروندان موثر دانسته و ابراز امیدواری کرده بود که با تحقق و اجرایی سازی این خدمت گام مؤثری درجهت تسهیل فرایند امدادرسانی و خدمت به شهروندان برداشته شود.
منبع:

1401/05/18
12:06:27
5.0 / 5
492
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی