استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی:

زمین لرزه ترکیه با خوی ارتباطی ندارد

زمین لرزه ترکیه با خوی ارتباطی ندارد به گزارش ایمن رها، رییس مرکز پیش بینی زلزله در پژوهشگاه بین المللی زلزله اظهار داشت: زمین لرزه امروز ترکیه با زلزله خوی از نظر زمین ساختی و گسل ارتباطی ندارد.مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و رییس مرکز پیش بینی زلزله در پژوهشگاه بین المللی زلزله در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره ی وقوع زمین لرزه در جنوب ترکیه و پاسخ به این پرسش که آیا این زمین لرزه در رابطه با گسلی بوده که سبب زمین لرزه خوی شده است، گفت: محلی که زمین لرزه در ترکیه به وقوع پیوسته محل برخورد شمال ورقه عربی با جنوب ورقه آناتولی بوده است و این ماجرا هیچ ارتباطی با زلزله خوی از نظر زمین ساختی و گسل ندارد.
وی با اشاره به این که خوی در فلات ایران قرار دارد و حدود هزار کیلومتر با محل زمین لرزه ای که امروز در ترکیه به وقوع پیوسته فاصله دارد، اظهار داشت: این که بیان می شود احتمال وقوع زمین لرزه شدید در آذربایجان به سبب فعال شدن ورقه شمال عربی با جنوب ورقه آناتولی وجود دارد، صحت نداشته و این دو مباحث جداگانه است.
زارع با تأکید بر این که البته احتمال زمین لرزه ای بزرگ بدنبال فعال شدن کامل گسل در آذربایجان هم وجود دارد، اظهار داشت: ربط دادن زمین لرزه امروز در ترکیه با خوی در آذربایجان بلاموضوع است ولی به این معنا نیست که در ایران زمین لرزه رخ نمی دهد. بدین سبب این که گفته می شود زلزله ترکیه روی گسل آناتولی اتفاق افتاده که ادامه گسل خوی است درست نیست.
وی اشاره کرد: اگر طول گسل بطور کامل جابجا شود احتمال وقوع زمین لرزه بزرگ تر از ۶ هم وجود دارد ولی از نظر زمانی هیچکس این مساله را نمی داند که بگوید بطورمثال یک ماه دیگر یا ۱۵ سال دیگر زمین لرزه بزرگ رخ می دهد.
تفاوت معناداری بین زلزله های شدید زمستان و تابستان وجود ندارد
زارع در پاسخ به این پرسش که گفته می شود اگر گسل مربوط به خوی کامل فعال شود، زمین لرزه در شهرهایی مانند قزوین و تهران هم به وقوع می پیوندد، اظهار داشت: خیر، گسل خوی ارتباطی با تهران ندارد و این هم به مدلول به وقوع نپیوستن زمین لرزه در پایتخت نیست.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص این که برخی معتقدند وقوع زمین لرزه ها در زمستان بیش از تابستان است و آیا این مساله را تأیید می کنید؟ اظهار داشت: خیر این چنین نیست از نظر آماری تفاوت معناداری بین زلزله های شدید زمستان و تابستان وجود ندارد ولی از آنجا که زمین لرزه در مناطق سردسیر در زمستان مشکل تر است خاطرات بدتری هم به جا می گذارد چونکه گرفتاری مردم هم به لحاظ مطالبی مانند حریق در چادر، گازگرفتگی و … بیشتر می شود.


منبع:

1401/11/18
10:29:32
5.0 / 5
331
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
imenraha.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ایمن رها محفوظ است

ایمن رها

تجهیزات آتش نشانی و ایمنی و فروش و شارژ کپسولهای آتش نشانی